15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
yesil-elma-kac-kalori

Yeşil Elma Kaç Kaloridir ve Besin Değeri Nasıldır?

Kilo kontrol programlarında olanların sıklıkla ara öğünlerinde tercih ettikleri elma sağlık açısından oldukça yararlı bir besindir. Bir adet yeşil elma yaklaşık 100 gram gelmekte ve bu miktara karşılık ise 50 kalori vermektedir. Diyet esnasında tüketilmesinde herhangi bir sakınca olmayan yeşil elma, aynı zamanda ciddi bir fenol deposudur. Özellikle kadınlar fenol eksikliğinin elma ile karşılayabilmektedir. Sadece kilo verme zorunluluğu olanların değil aynı zamanda kilo alma diyetlerinde de yeşil elmanın yeri vardır. Yeşil elma ile kırmızı elmanın kalorileri de yaklaşıık olarak aynıdır.

Yeşil Elmanın Besin Değerleri

Yeşil elma ciddi bir C vitamini deposudur. Sadece kış aylarında değil yılın her mevsiminde tüketilmesi, vücudun ihtiyacı olan C vitaminin karşılamasına destek olmaktadır. Yine bilinmelidir ki C vitamini vücudun aynı zamanda kendisinin de ürettiği bir vitamin olsa da günlük gerekli miktarı sağlamak için meyve ve sebzelerin tüketilmesi gerekliliktir.

Yeşil elma muhteviyatında barındırdığı A ve B vitaminleri ile de dikkat çekmektedir. Özellikle göz sağlığı için olmazsa olmazımız A vitamini takviye için tüketilebilir. B vitamini ise beyin fonksiyonları için son derece önemli bir vitamindir. Hafıza, dikkat bozukluğu ve nöral fonksiyonların düzenlenmesi için her gün muhakkak doğal yollar ile B vitamini takviyesi yapılması gerekmektedir.

Yeşil Elma Ne Kadar Tüketilmelidir

Her gün yeşil elma tüketmek isteyenler için ortalama 1 porsiyon 100 gram olarak belirlenmiş olup bu da yaklaşık orta boy 1 elmaya tekabül etmektedir. Her tür diyet ile birlikte tüketilebilmekte olan yeşil elma aynı zamanda bir fruktoz deposu olarak dikkat çekmektedir. Fruktoz, bitkisel bir şeker olup; vücuttaki glikoz dengesinin ayarlanmasında ciddi görevi vardır.

Yeşil Elma Nelere İyi Gelir?

Başta vücut içindeki dengeyi sağlayan yeşil elma, beyin fonksiyonlarının düzenlenmesine, göz sağlığının korunmasında, kilo kontrolünde, vücut şekeri dengelenmesine yardımcıdır. Hemen her sporcunun yemek listesinde muhakkak yerini alan yeşil elma aynı zamanda önemli bir lif kaynağıdır. Zengin potasyum kaynağı olması nedeni ile de dikkat çekmektedir. Potasyumun sinir sisteminde rolü büyük olup, sinirlerde duyu iletiminde etkilidir. Bu nedenle özellikle belirli yaş grubundaki kesimin kesinlikle yeşil elma tüketimine özen göstermesinde fayda olacaktır.

Yeşil elmanın aynı zamanda diş sağlığında da rolü büyüktür.Diş eti ve diş minesinin de güçlenmesine barındırdığı mineraller ile destek vermektedir.

Yeşil Elma Lif Kaynağı

Vücudumuzun her zaman ihtiyaç duyduğu lifi çoğunluklu tahıllı gıdalardan temin ediyoruz. Yeşil elmayı da lif kaynağı olarak görebilirsiniz. Yüksek lif oranı ile pek çok diyet programının gözdesi olan bir meyvedir.

Yeşil Elma Suyu

Özellikle meyveleri kat hallerini değil suyunu sıkarak tüketmeyi sevenler için de yeşil elma suyu biçilmiş bir kaftan. Sadece taze iken sıkılması tavsiye edilmektedir. Aksi halde barındırdığı mineral ve vitaminlerin yok olacağını aklınızdan çıkarmayınız. Unutmamalıdır ki hekimlerce de meyve sularının sadece taze sıkılmış olanları tavsiye edilmektedir.

Ayrıca pek çok hekim kronik astım tedavisi görenlere de yeşil elma suyu tavsiye etmektedir. Gerek yüksek lif oranı, gerekse de C vitamini kaynağı olması nedeni ile aynı zamanda enfeksiyonal hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Göğüs ve nefes darlığı çeken hastaların da tercih ettikleri meyveler arasında olan bu meyve aynı zamanda yılın her mevsimi kolaylıkla bulunabilir olması ile de dikkat çekmektedir.

Paylaş:
Kategori:Bitkisel Tedavi
Önceki Yazı
Sinüzit Tedavisinde Kullanılan Antibiyotikler ve Tedavisi
Sonraki Yazı
Antioksidan Deveci Armudunun Faydaları – Kalorisi

0 Yorum

Cevap Bırakın