15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
yanak-cokmesi

Yanak Çökmesi Nedenleri ve Tedavisi Hakkında Bilgiler

Yanak çökmesi çoğunlukla hızlı kilo kaybına ya  çeşitli hastalıklara bağlı gelişir. Genellikle yüzdeki yağ tabakasındaki azalma, yüz kaslarındaki zayıflamaya ve ilerleyen yaşlara bağlı olarak gelişebilen yanak çökmesi, direkt olarak bir hastalık değil bir sonuç-semptom olarak algılanmalıdır. Yanak çökmesinin en sık görülen nedeni ise genellikle hızlı kilo kaybıdır.

İştah kaybına neden olan bütün rahatsızlıklar, ilerlemiş enfeksiyonal hastalıklar hızlı kilo kaybına ve dolayısı ile de yanak çökmesine neden olabilmektedir. Doğru diyet ve spor yapmadan beslenme bozukluğuna bağlı gelişen kilo kayıpları da yine yanak çökmesine neden olmaktadır. Yüz hatlarının bozulduğu, yüz derisinin hızlı bir şekilde gerginliğini yitirdiği bu semptomda aynı zamanda yüzdeki yağ tabakasının azalması da neden olmaktadır. Beraberinde göz çukurlarının artması, göz altlarında morlukların ortaya çıkması da görülebilmektedir.

Yanak Çökmesine Neden Olabilecek Diğer Hastalıklar

Yanak çökmesi nedenlerinden bir tanesi de ağız sağlığı problemleridir. İltihaplı diş ve diş etlerinin varlığı, yüzünüzün iltihaplı tarafının daha şiş ve ödemli görünmesine neden olur. Sonuçta ise diğer tarafın ise daha çökük ve zayıf bir görüntü ortaya çıkar. Özellikle çekilmesi gerekecek düzeydeki diş iltihaplarında yanak çökmesi sıklıkla görülmektedir. Ağız içi tedavilerinde ( implant yapımı, diş çekimi, iltihaplı diş ve diş eti hastalıkları) yanakta geçici çökme riski vardır. Bu nedenle yanak çökmesine neden olan bu hastalıklardan bir ya da bir tanesinin tedavisini görüyor iseniz hekiminize bu durumdan bahsetmeniz de faydanıza olacaktır.

Risk Grubu

Risk grubunda 30 yaş ve üzeri bireyleri gösterebiliriz. Özellikle spor yapmaksızın hızla verilen fazla kilolar vücudun zayıf bölgeleri arasında olan yanakların çökmesine neden olmaktadır. Hali hazırda kronik hastalıklar ile mücadele eden hastalarda da sıklıkla görülen yanak çökmesi, yüz kaslarının ve yüz yağ tabakasının sağlıklı şekilde geliştirilmesi ile önlenebilmektedir. Yapılan araştırmalarda bayanlarda yanak çökmesinin daha sık görüldüğü de ortaya çıkmıştır. Gerek bayanlarda yüzdeki yağ tabakasının daha fazla olması, gerekse de genetik yatkınlık dikkate alındığında kadınların daha dikkatli olmaları gerektiğini de ortaya çıkarmaktadır.

Yanak Çökmesine Tıbbi Müdahale

İleri düzeyde ve düzelme ihtimali çok az olan yanak çökmesi hastalarında cerrahi tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Ancak bilinmelidir ki cerrahi müdahale öncesinde alternatif tıp, yüz kaslarının geliştirilmesi, diyet eşliğinde dengeli kilo alma/kilo verme tedavileri de mutlaka denenmelidir. Hekimlerin tavsiyeleri dikkate alındığında yanak çökmesi aslında bir hastalık değil, yaşam şeklinin ve çeşitli hastalıkların sonucudur. Bu nedenle öncelikle sorunun nedeni ortadan kaldırılmalı ve iyileşme ardından beklenmelidir.

Alternatif Tıp İle Tedavi

Yanak çökmesinin alternatif tıp ile tedavisinde yüz kaslarının güçlendirilmesi egzersizleri öncelik almalıdır. Eğer ki rahatsızlığın nedeni hızlı verilen kilo ise diyetisyen kontrolünde vücut kitle indeksi ve fizyolojik durumuna göre kişiye özel diyet programının uygulanması da faydalı olacaktır. Yüz kaslarınızı güçlendirmek için ise fizyoterapi programlarından faydalanabilirsiniz. Evde kendinizin de uygulayabileceği birkaç yüz kası egzersizini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Dudaklar kapalı şekilde mimiklerinizi ortaya çıkarın.
  • Yüzünüzü her mimik hareketindebelirli süre sabit tutarak o kasların çalışmasını sağlayın.
  • Yanaklarınızı yardımsız ağız içine çekin belirli bir süre bekleyin ve gevşek bırakın
  • Ağzınız ile yuvarlak yaparak dudak kaslarınıza kuvvetlendirme yapın
  • Ağzınızı ( dilerseniz ayna karşısında daha verimli olacaktır ) olabilecek en büyük şekilde açın ve bu pozisyonda bir süre bekledikten sonra tekrar serbest bırakın

Bu egzersizleri günde birkaç kez ve belirli setler ile tekrarlamanız yüz kaslarınızda belli düzeyde güçlenmeyi sağlayacak, yüz hatlarınızın yeniden oluşmasına yardımcı olacaktır.

Paylaş:
Kategori:Hastalıklar
Önceki Yazı
Siyah İncirin Faydaları Nelerdir?
Sonraki Yazı
C Vitamini Nedir ve Nasıl Temin Edilir?

0 Yorum

Cevap Bırakın