15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
üst göz kapağı şişmesi nedenleri

Üst Göz Kapağının Şişmesi Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Göz çevresindeki bağ dokularında iltihaplanma veya fazla sıvı (ödem) olduğunda üst göz kapağı şişebilir. Şişmiş gözler ağrılı ya da ağrısız olabilir. Göz enfeksiyonları, göz yaralanmaları, travma veya alerjiler dahil olmak üzere üst göz kapağının şişmesinin birçok nedeni vardır. Göz kapaklarının şişmesi, orbital selülit, Graves hastalığı ve oküler herpes gibi daha ciddi ve potansiyel olarak görmeyi tehdit eden bir sağlık probleminin bir işareti olabilir. Bu yüzden bu sorunu yaşayan kişilerin sıkça merak ettiği konulardan biri de üst göz kapağı şişmesi neden olur ve ne iyi gelir sorusudur.

Üst Göz Kapağı Şişmesi Neden Olur?

Göz kapağının şişmesinin alerji, arpacık, kozmetik ürünler ya da şalazyon gibi pek çok nedeni olabilir. Üst göz kapağı şişmesinin nedenlerini sıralayacak olursak;

Arpacık

Arpacık, göz kapağındaki bezde oluşan enfeksiyonlardır. En sık görülen arpacık türü, kirpiklerin tabanında bulunan gözyaşı bezlerini enfekte eder. Enfeksiyon zamanla üst göz kapağına yayılarak bu bölgenin şişmesine neden olabilir. Arpacık genellikle kaşıntılı, ağrılı ve şişmiş topaklar şeklinde başlar. Birkaç saat ya da birkaç gün boyunca sivilce şeklinde görülür. Sıcak kompresler ağrının azaltılmasını ve arpacığın iyileşmesini sağlayabilir. Arpacık sorunu olanlar makyaj ya da göz kremlerinden kaçınmalıdırlar.

Şalazyon

Arpacık gibi görünen şalazyon bir enfeksiyon değildir. Üst göz kapağındaki yağ bezleri tıkandığında oluşan şalazyon, sıcak kompreslerle temizlenebilir. Şalazyon çok fazla büyüdüğünde görmeyi engelleyebilir ve acı verebilir.

Alerjiler

Üst göz kapağı şişmesine kaşıntılı, kırmızı ve sulu gözler eşlik ediyorsa bu durum göz alerjisi olabilir. Toz, polen ve diğer yaygın alerjenler, gözleri tahriş edebilir ve alerjik reaksiyonu tetikleyebilir. Göz alerjisi, bağışıklık sistemi alerjen denilen yabancı bir maddeye aşırı tepki gösterdiğinde ortaya çıkar.

Ağlamak

Çok fazla ağlamak göz kapaklarındaki küçük kan damarlarını patlatabilir ve çok fazla sıvı birikmesine yol açabilir. Ağlamadan sonra şişen üst göz kapakları, dinlenme, soğuk kompres ya da başı yüksekte tutmakla geçebilir.

Kozmetik ürünler

Üst göz kapağı şişmesi neden olur sorusunda ilk akla gelen nedenlerden biri de kozmetik ürünlerdir. Makyaj ve cilt bakım ürünleri gözle temas ettiğinde, gözleri ve etrafındaki dokuları tahriş edebilir. Üst göz kapaklarının şişmesine, kızarmasına ve ağrımasına neden olabilir.

Orbital selülit

Orbital selülit, göz kapağı dokusunda oluşan derin bir enfeksiyondur. Çabuk yayılabilir ve genellikle çok acı verir. Orbital selülit, antibiyotik tedavisi gerektiren ciddi bir enfeksiyondur.

Graves hastalığı

Graves hastalığı aşırı aktif tiroitlere (hipertiroidizm) neden olan endokrin bir hastalıktır. Tiroid hormonunun saldığı antikorlar, gözlerde şişme ve iltihaplara neden olabilir.

Üst Göz Kapağı Şişmesine Ne İyi Gelir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi şişmiş göz kapakları çok fazla ağlama, travma, böcek ısırıkları, alerji, tahriş, enfeksiyon veya tıkanmış yağ bezleri gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Nadir de olsa tiroid hastalığı, karaciğer, böbrek, kalp hastalığı ya da göz kanseri gibi sorunlar göz kapağı şişmesine neden olabilir. Peki üst göz kapağı şişmesi nasıl geçer?

Soğuk ya da sıcak kompres: Gözkapağınız sivrisinek ısırığı, ağlama veya küçük travma gibi bariz bir nedenden ötürü şişmişse, soğuk kompres şişliğin azalmasına yardımcı olacaktır. Sıcak kompres üst göz kapağındaki kan akışını düzenler ve enfekte olan kıl foliküllerinin ya da tıkalı yağ bezlerinin neden olduğu şişmeyi azaltır.

Sıcak veya soğuk kompres hazırlamak ve uygulamak için aşağıdaki adımlar izlenebilir;

 • Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için ellerinizi iyice yıkayın.
 • Temiz bir bezi dörde katlayın.
 • Küçük bir kaseyi sıcak veya soğuk suyla doldurun. Cildinize zarar verebileceğinden, çok soğuk veya çok sıcak olan sulardan kaçınmaya dikkat edin.
 • Bezi suya batırın, ardından fazla olan suyu sıkın.
 • Gözünüzü kapalı tutarak bezi şişmiş göz kapağının üzerine yavaşça yerleştirin. 5 ila 10 dakika boyunca bu şekilde bezi tutun ve günde birkaç kez tekrarlayın.
 • Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için, kullanımdan sonra bezi sıcak suda yıkayın.

Üst göz kapağı şişmesine ne iyi gelir sorusu için evde yapılabilecek diğer tedaviler şunlardır;

 • Gözlerinizi ovuşturmayın, bu durum belirtilerinizi daha da kötüleştirebilir.
 • Şişmiş göz kapağının çevresine losyon ya da başka kozmetikler uygulamaktan kaçının.
 • Şişlik gidene kadar kontak lens takmayın.
 • Makyaj, göz damlası ya da kimyasal madde içeren maddeleri göz çevrenize uygulamayın.
 • Göz kurumasını önlemek için yağlayıcı göz damlaları veya yapay gözyaşları deneyin. Bu damlalar ayrıca tahriş edici maddeleri gözden uzak tutmaya da yardımcı olabilir.

Bu ev tedavileri bir veya iki gün sonra rahatlama sağlamazsa mutlaka doktorla konuşulmalıdır. Üst göz kapağı şişmesine ağrı, ateş, görme anormallikleri ya da aşırı şişme eşlik ediyorsa bunların doktora bildirilmesi gerekir.

Paylaş:
Kategori:Hastalıklar
Önceki Yazı
Sağ Omuz Ağrısının Nedenleri ve Tedavisine Dair Bilgiler
Sonraki Yazı
Donuk Omuz Nasıl Tedavi Edilir?

0 Yorum

Cevap Bırakın