15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
Torakal Kifoz nedir

Torakal Kifoz Hakkında Merak Edilenler

Torakal kifoz nedir? Normal omurga, yandan, önden veya arkadan bakıldığında olduğu gibi düz bir çizgi değildir. Omurganın torasik (göğüs kafesi) kısmı, 20 ila 40 derece arasında değişen ve kifoz adı verilen normal bir eğriliğe sahiptir. Torakal kifoz, torakal omurganın 40 dereceden büyük antero-posterior eğriliği olarak tanımlanmaktadır. Yaşlı kadınlarda ortalama kifoz açısı 48 ila 50 derece iken erkeklerde bu açı 44 derecedir. Torakal kifoz kadınlarda erkeklere göre daha çok görülür. Kifoz açısı yaşla birlikte artar.

Torakal Kifozun Belirtileri

Torakal kifozun belirtileri oldukça hafiftir ve genellikle tedavi gerektirmez. Torakal kifoz egzersizleri ile torakal kifozun azalması sağlanabilir. Yalnızca ciddi eğriliklerde torakal kifoz ameliyatı müdahale gerekebilir.

Torakal kifozun en yaygın görülen belirtileri şunlardır;

  • Genellikle öne doğru büküldüğünde ve yandan bakıldığında belirgin bir şekilde görülen eğrilik
  • Hafif ila şiddetli sırt ağrısı
  • Gün içinde dik durmakta zorluk çekme
  • Yorgunluk
  • Sandalyeden kalkarken, yataktan çıkarken ya da banyo yaparken zorluk çekmek
  • Daha yavaş yürümek
  • Dengeyi kaybetmek ya da düşecek gibi olmak
  • Nefes alırken zorluk yaşamak

Tedavisi

Torakal kifoz nedir sorusu dışında kifoz hakkında en çok merak edilen diğer konu torakal kifozun tedavisidir. Düzeltilmemiş torakal kifoz zaman içinde kalıcı eğriliklere dönüşebilir. Bu durumda, postürel bir hata olarak başlayan kifoz, yapısal bir bozukluk haline gelir. Torakal kifoz tedavi edilmezse hastalar banyo yapma, sandalyeden kalkma, eğilme veya yürüme gibi normal görevleri yerine getirmede zorluk yaşayabilir. Düşmelere ve yaralanmalara neden olabilecek denge değişikliklerine de maruz kalabilirler. Bazı durumlarda, üst sırt ağrısı da eğrilik ile ilişkili olabilir. Ayrıca hastalar durum ilerledikçe omurga kırıkları gibi sorunlar yaşayabilir.

Torakal kifoz nedeniyle ve eşzamanlı olarak ortaya çıkabilen diğer sağlık problemleri arasında fiziksel fonksiyonel kısıtlamalar, torasik sırt ağrısı, solunum bozukluğu, kısıtlanmış spinal hareket aralığı ve osteoporotik kırıklar sayılabilir.

Bir fizik tedavi uzmanı tanı koyabilmek için hastayı konuşurken ve soyunma sırasında gözlemler. Hasta ayakta ve rahat pozisyonda iken sagital düzlemde incelenir. Hasta hareket ederken görülen anormallikler torakal kifozun şiddetine dair ciddi ipuçları verir.

Kifozun artması etkilenen bölgedeki kas-iskelet disfonksiyonunun bir sonucudur. Eğriliğin şiddetine göre uygulanacak tedaviler farklıdır.

Torakal Kifoz Ameliyatı

Cerrahlar eğriliğin düzeltilmesi için bir kemiğin kısaltılması, uzatılması veya hizalanmasını değiştirmek için osteotomi yapabilirler. Osteoporotik torasik hiperkifoz çökmüş bir omurdan kaynaklandığı için kifoplasti ile tedavi edilir. Bir balon etkilenen vertebra içine sokulur ve omur yüksekliğini geri kazanmak için sertleşen sıvı ile doldurulur.

Ağrılı vertebra kırıkları, vertebroplasti ve kifoplasti ile ilgili cerrahi müdahaleler, torakal kifoz azalması ile sonuçlanır. Torakal kifoz ameliyatı olanlarda ağrı azalır, fiziksel fonksiyon iyileşir ve yüzde 90’a varan vertebral yükseklik restorasyonunun ve 8,5 dereceden 14 dereceye kadar olan kifoz açısı düzeltilir. Bu gelişmeler kifoz tedavisi başladıktan sonraki 3 ay içinde gerçekleşmektedir.

Tedavinin uzun süreli etkilerini görmek için hastalar gözlem altında tutulur. Torakal kifoz ameliyatı sonrası iyileşme süreci ilaçlarla ve fizik tedavi ile daha da hızlanmaktadır. Düşük kemik yoğunluğu olan veya omurga kırıkları nedeniyle torakal kifozu olan hastalara antirezorptif veya kemik yapım ilaçları verilir.

Ameliyat sonrasında yapılan fizik tedavi sırasında gerdirme egzersizleri uygulanır. Bu egzersizler göğüs kafesini genişletmek, diyafram solunumunu artırmak, pektoralis kasları uzatmak, toraksın yapısal hizalanmasını ve sertliğini iyileştirmek için son derece faydalıdır. Pilates ve yoga gibi egzersizler ise kasların güçlendirilmesini sağlarlar.

Paylaş:
Kategori:Hastalıklar
Önceki Yazı
Kifoz Tedavisi Nasıldır ve Ne Kadar Sürer?
Sonraki Yazı
Gırtlak Kanserinde Ölüm Riski Var Mıdır: Evreleri ve Belirtileri

0 Yorum

Cevap Bırakın