15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
sürekli kusma isteği neden olur

Sürekli Kusma İsteği Neden Olur ve Nasıl Önlenebilir?

Kusma, mide içeriğini ağızdan dışarı çıkaran kontrol edilemeyen bir reflekstir. Sürekli kusma isteği genelde hamile kadınlarda ve kanser tedavisi gören kişilerde görülür. Kusmak isteyip kusamamak hem fiziksel hem de psikolojik faktörler nedeniyle meydana gelebilir. Çocuklarda ve yetişkinler farklı fizyolojilere sahip oldukları için kusma nedenleri farklıdır.

Çocuklarda Kusma İsteği

Çocuklarda kusmanın en yaygın nedenleri viral enfeksiyonlar ve gıda zehirlenmesidir. Bunların dışında; öksürme, yüksek ateş ve aşırı yeme de kusma isteğine neden olabilir. Çok küçük bebeklerde, bağırsakların tıkalı olması kronik kusmaya yol açabilir. Bağırsaklar, kasların normalden daha çok kalınlaşması, fıtık, safra taşı veya tümörler nedeniyle tıkanabilir.

Yetişkinlerde Kusma İsteği

Kusmak isteyip kusamamak çoğu yetişkinde oldukça nadir görülür. Kusma hali genellikle bakteriyel veya viral bir enfeksiyon nedeniyle ya da bir tür gıda zehirlenmesi yoluyla olur. Kusma baş ağrısına veya yüksek ateşe yol açarsa, bu durum başka hastalıkların işareti olabilir.

Kronik mide sorunları

Kronik veya uzun süreli mide rahatsızlıkları genellikle sürekli kusma isteğine neden olabilir. Bu durumlar diyare, kabızlık ve mide ağrısı gibi diğer semptomlarla birlikte ortaya çıkabilir.

İrritabl bağırsak sendromu (IBS) şişkinlik, bulantı, kusma, mide yanması, yorgunluk ve kramplara neden olan yaygın bir mide rahatsızlığıdır. Bağırsaklar aşırı aktif hale geldiğinde irritabl bağırsak sendromu ortaya çıkar.

Crohn hastalığı, sindirim sisteminde herhangi bir yerde ortaya çıkabilir, buna karşın bağırsakları sıkça etkileyen bir inflamatuar bağırsak hastalığıdır. Crohn hastalığı, vücudun kendi sağlıklı bağırsak dokusuna saldırdığı, iltihap, bulantı, kusma ve ağrıya neden olduğu bir otoimmün durumdur. Doktorlar genellikle bu hastalığı teşhis etmek için kolonoskopi kullanırlar ya da dışkı örnekleri alırlar.

Sürekli Kusma İsteği Neden Olur?

Alkol tüketmek: Çok miktarda alkol tüketmek bağırsak kaplamasına zarar verebilir. Alkol ayrıca mide asidi ile reaksiyona girer ve kusmaya neden olur. Bazı durumlarda aşırı alkol tüketimi sindirim sisteminde kanamaya yol açabilir.

Bulimia (doymama hastalığı): Bazı insanlar ne kadar yemek yerlerse yesinler doymadıklarını hissederler. Bu bir tür yeme bozukluğudur. Anoreksi olan kişiler de açlık ve aşırı mide asidinden dolayı sürekli kusma isteği hissedebilirler.

Kusmak isteyip kusamamak bazen ciddi bir durumun belirtisi olabilir. Bunları sıralarsak;

  • Menenjit
  • Apandisit
  • Beyin tümörü
  • Migren

Sürekli Kusma İsteği Evde Tedavi Yöntemleri

Gıda zehirlenmesi ya da enfeksiyon nedeniyle oluşan kusma isteğini tedavi etmek için birkaç yol vardır. Bunları sıralarsak;

  • Son kusma olayından yaklaşık 30 dakika sonra 1 ya da 2 bardak su içilmelidir.
  • Alkollü ve gazlı içeceklerden kaçınılmalıdır, çünkü bu sıvılar kusma isteğini daha da kötüleştirir ve daha çok su kaybına yol açar.
  • Limonlu ya da naneli meyve suları içilebilir.
  • Zencefil çayı, zencefilli gazoz ya da zencefil şekerleri yiyelebilir. Zencefil, kusma isteğini hafifletecek özelliklere sahiptir.
  • Aromaterapi kullanmak veya belirli kokuları koklamak bulantı insidansını azaltabilir. Antinausea özellikleri olan kokular lavanta, papatya, limon yağı, nane, gül ve karanfil gibi bitkilerdir.
  • Bolca dinlenmek de kusmayı hafifletebilir.
Paylaş:
Kategori:Hastalıklar
Önceki Yazı
Dudakta Uyuşma ve Karıncalanma Hissinin 8 Önemli Nedeni
Sonraki Yazı
Kolda Sinir Sıkışması Neden Olur ve Nasıl Geçer?

0 Yorum

Cevap Bırakın