15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
solgar-d-vitamini

Solgar D vitamini Takviye Nedir ve Ne İşe Yarar?

Vücudun D vitaminin yeterli olması, kemik dokuların iyileşmesi ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için gereklidir. Yağda çözünen bir vitamin olmasının yanı sıra ısıya ve pişirilmeye karşı dayanıklı olması da D vitaminini kolay temin edilebilir hale getirmektedir. D vitamini vücuda yiyeceklerin yanı sıra Güneş aracılığı ile deri yolu ile de giriş yapabilmektedir. Doğal yollar ile D vitamini gereksinimini karşılayamayanlar için ise D vitamini takviyeleri eczanelerde yerini almaktadır.

Eczanelerden kolaylıkla temin edilebilecek D vitamini ilaçları; Alpha D3, Coledan Damla, Devit, Monovit, Osivittir. Ayrıca aşağıda bahsedeceğimiz Solgar Vitamin D3 kapsülleri de bitkisel bazlı hazırlanmış bilinen ciddi yan etkisi olmayan bir D vitamini takviyesidir.

D Vitamini Nedir?

Güneş vitamini ya da kolekalsiferol da denilen D vitamini kemiklerin büyümesi ve gelişmesi için ihtiyacımız olan kalsiyum ve fosforun emilimine yardımda bulunur. Cilt tarafından emilen üç vitaminden biridir ( DİĞERLERİ A VE E VİTAMİNLERİDİR). D vitamini temin etmek için vücudumuz hem besinlerden hem de güneş ışınlarından faydalanabilmektedir.

D vitamini; kemik sağlığı ve bağışıklığın güçlenmesinde görev yapmaktadır. D vitamini eksikliğinde görülen sorunlardan bazıları; diyabet, kalp hastalıkları, depresyon, astım ve kanserdir. Bu tip hastalıklar bilindiği üzere tedavisi uzun ve maliyetlidir.

D vitamini doğrudan besinlerden alınabileceği gibi güneş ışınlarından faydalanmak sureti ile de temin edilebilir. Peki bunu nasıl sağlayabilirsiniz?

Ülkemizde güneş ışınlarından en çok yararlanılacak zaman dilimleri mayıs ayından kasım ayına kadardır. Tabii ki günün her saati güneş ışınlarından D vitamini elde etmeniz mümkün olmuyor. En verimli zaman dilimleri saat 11.00 ile 15.00 arasındadır. Bu zaman dilimi arasında diz altlarının ve dirsek altlarının açık olması (çıplak) ve herhangi bir koruyucu içermemesi gerekmektedir (güneş kremi vb.)

Açık tenliler günde 10 ila 25 dakika arasında, koyu tenlilerin ise günde 30-50 dakika faydalanabilir. Ancak bu süre dilimlerinin üzerinde kalacaksanız mutlaka koruyucu kreminizi sürmeniz gerekmektedir.

D Vitaminin Faydaları

  • Depolanabilir bir vitamin olması nedeni ile sürekli temin edilmesi gerekmemektedir.
  • Kalsiyum, fosfor gibi minerallerin bağırsaklarda emilimini ve vücut fonksiyonlarına dahil olmasını sağlar. Bir çeşit katalizör etkisi yaratır
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak, hastalıklara karşı vücudun dayanıklılığını sağlar.
  • Çeşitli diyet programları ile edinilebileceği gibi doğal güneş ışınları sayesinde de temin edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, D vitamini içeren gıda tüketimi zayıf olan ve güneş ışığından yeteri kadar yararlanamayanlar için ise Solgar D vitamini takviyesi kullanımı uygundur.
  • Solgar D vitamini takviyesi, doğal yollar ile yetersiz D vitamini alanlar için ideal bir üründür. Tamamen bitkisel kaynaklı olup, jel kapsüller şeklinde piyasaya sürülmüştür. Bunun yanı sıra bu takviye  bütün eczanelerden reçetesiz temin edilebilmektedir. Yine de herhangi bir D vitamini hastalığı geçmişiniz var ise hekiminiz kontrolünde tüketmeniz faydalı olacaktır.

D Vitamini İçin İhmal Edilmemesi Gereken Besinler

Somon, sardalya, ton balığı, uskumru gibi yağlı balıklar D vitamini açısından iyi bir kaynaktır. Toprakta kendiliğinden çıkmış ve güneş görmüş mantarlar (kültür mantarı hariç) günlük D vitamini ihtiyacınızın küçük bir kısmını karşılamanıza yardımcı olabilir. Ancak besinler tek başına yeterli olmuyor. Düzenli uyku vücudun D vitamini temini açısından daha çok yararlanmanıza olanak sağlayacak önemli unsurlardan biridir. Yapılan araştırmalar sonucunda günde 6 saatten az uyuyan insanlarda d vitamini eksikliği tespit edilmiştir.

Solgar D Vitamini Nasıl Tüketilir

Tavsiye edilen miktar günde bir kapsül olmakla beraber, D vitamini eksikliğiniz yüksek seyrediyor ise hekim kontrolünde kişiye özel doz ayarlaması yapılabilir. Kapsüller mide öz sıvısında hızlı bir şekilde erimekte ve vitamin içeriği hemen vücuda karışmaktadır.

Etken maddesi D3 vitamini olup, balık karaciğeri yağından üretilmiştir. Kolakalsiferol içeriği yüksektir. Tamamen organik bir üretim olması nedeni ile bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur. Özellikle kemik gelişimi ve büyüme sorunu yaşayanlara direkt olarak tavsiye edilmektedir.

1 şişesinde toplam 100 kapsül bulunmakta ve günde 1 kapsül tercihen tok karnına tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bir şişe Solgar D vitamini 3 aylık bir takviye sürecini tek başına sağlayabilmektedir. Kolay yutulur olması ve kişinin günlük D vitamini ihtiyacını tek başına karşılayabiliyor olması ile de tercih edilen bir üründür.

 

Paylaş:
Kategori:Genel Sağlık
Önceki Yazı
C Vitamini Nedir ve Nasıl Temin Edilir?
Sonraki Yazı
E Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

0 Yorum

Cevap Bırakın