15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
sağ-testis-ağrısı

Sol Testis Ağrısı

Bir önceki yazımızda sizlere sağ tarafta bulunan testisteki ağrının nedenleri, belirtileri ve tedavisinden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise sol testis ağrısı üzerine duracağız. Kronik hale gelmesi durumunda çok rahatsız edici olan bu rahatsızlığı şimdi daha yakından tanıyalım.

Sol Testis Ağrısı Nedir?

Sol Testis Ağrısı, birbirinden farklı birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Özellikle sadece sol testisi etkileyerek sadece sol testisin ağrımasına neden olan bir problem yoktur. Fakat sağ veya sol testis fark etmeden veya ikisi birlikte belli nedenlere bağlı olarak ağrıya neden olabilir. Bu ağrı her erkek için korku yaratan bir problemdir. Peki ağrının nedenleri nelerdir?

Sol Testis Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Kasık Fıtığı

Kasık fıtığı hastalığı erkekler arasında çok sık gözlemlenen ve çok yaygın bir hastalıktır. Fakat birçok erkek tarafından kasık fıtığı anlaşılamayabilmektedir. Kasık fıtığı hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan testis ağrısı sadece sol testis ağrısına neden olmaz. Her iki testis üzerinde de ağrı hissedilmektedir.

Testis Kanseri

Testis kanseri yine erkeklerin muzdarip olduğu hastalıklardan bir tanesi. Testis kanseri belirtileri arasında testis ağrısı gösterilmektedir. Bundan dolayı sol testis kanseri durumunda testis ağrısı yaşayabilirsiniz.

Testis Bükülmesi

Testis bükülmesine genelde fiziksel travmalar ve darbeler neden olmaktadır. Fiziksel travmalar sonucunda yaşanan testis bükülmesi o bölgede kan akımının durmasına sebebiyet verir. Bu nedenle yaşanan ağrı çok şiddetli olacaktır. Testis bükülmesi çok ciddi bir durumdur ve testis kaybına sebebiyet verebilmektedir. Bu gibi bir durumun yaşanması halinde vakit kaybetmeden uzman bir ürolog ziyaret edilmelidir. Eğer erken müdahale edilerek damar düzeltilebilirse kişi testis kaybı yaşamadan hayatına normal bir şekilde devam edebilir.

Kan Çıbanı

Testisler çok katmanlı keselerden oluşur. Testisler üzerine alınan şiddetli fiziksel travmalara bağlı olarak bu keseler kan toplayabilir. Bu durum bazen dinlenme ile kendiliğinden geçebildiği gibi bazen küçük cerrahi müdahaleler gerektirir.

Epididimit

Testis ağrısının altında yatabilecek nedenlerden bir tanesi de epididimit. Bakteri kaynaklı enfeksiyonların neden olduğu bir iltihaplanmadır. Bu iltihap epididimis adı verilen sperm yollarında gelişir. Epididimit, cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklarla beraber bölgedeki bakteri sayısının artmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Testis ağrısı özellikle boşalma ve idrar sırasında şiddetlenir.

Epididimit hastalığında iltihabın ve ağrının yanı sıra testislerde şişme ve kızarıklığa da neden olabilmektedir. Ayrıca spermlerde kan görülmesi de yaşanabilir. Antibiyotik kullanımı ile tedavisi mümkündür.

Orşit

Testislerde ağrı oluşumuna sebebiyet veren hastalıklardan bir tanesi de orşit adı verilen testis iltihaplanmasıdır. Testis iltihaplanması yaşanması durumunda ağrıya ek olarak şişme de gözlemlenir.

Böbrek Taşı Oluşması

Böbrek taşı nedeniyle testis ağrıları oluşabilmekte. Bu ağrılar tam olarak testis üzerinde çıkmasa da hasta kişiler tarafından ağrı testis ağrısına benzetilmekte.

Sol testis ağrısına neden olabilecek bu rahatsızlıklara ek olarak varikosel, spermatosel ve testis çatlakları gibi hastalıklar da tek taraflı veya çift taraflı testis ağrılarına neden olabilir. Testis ağrısının tam olarak nedeninin belirlenmesi ve teşhis koyulabilmesi için erkeğin en ufak testis ağrısında bir ürologdan randevu alarak görüşmesinde yarar vardır.

Sağ testis ağrısı neden oluşur ve nasıl tedavi edilir konusundaki makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaş:
Kategori:Üroloji
Önceki Yazı
Sağ Testis Ağrısı
Sonraki Yazı
Akciğer İltihabı Kansere Dönüşür Mü?

0 Yorum

Cevap Bırakın