15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
sol-kulak-tikanmasi

Sol Kulak Tıkanması

Sol kulak tıkanması birden fazla etkene bağlı olarak gerçekleşmektedir.  En kötü senaryo ise bir bireyin aniden gelen tıkanma sonucu hayatı boyunca duyma kaybı yaşamasıdır. Bazı insanlarda bu durum belli geçicidir ve kısa bir zaman sonra geçer ancak bazı kişilerde ise kalıcı rahatsızlıklara yol açar  ve onlarca farklı tedavi görmesine neden olur. Sol kulak tıkanması genellikle hafife alınan bir rahatsızlık olarak görünse de aslında çok ciddi bir hastalıktır. Biz de bugün yazımızda bu rahatsızlığın nedenlerinden ve tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Sol Kulak Tıkanması Nedenleri

Dış kulakta, kulaklarımızı toz ve mikroplardan koruyan mumların ve tüylerinin salgıladığı yağ bezelerinin dışarıya atılmamasından dolayı hava alışverişinin sağlanmaması ile tıkanıklık durumu oluşabilir. Bu gibi oluşumda ani bir şekilde duyma kaybı yaşanabileceği gibi gelen seslerin daha az duyulmasına da neden olabilir. Yüksek rakımlı yerlere çıkıp ani bir şekilde indiğimizde hava basıncına bağlı olarak da tıkanma gerçekleşebilir.

Kulak içindeki bölümlerin enfeksiyon kapması da tıkanıklığa yol açabilir. Enfeksiyonlara bağlı olarak yaşanan tıkanmalarda duyma bölgesinde azalma gerçekleşeceği gibi şiddetli kulak içi sancıları da meydana gelmektedir Bu gibi durumda kulaklarınıza bilinçsiz bir şekilde müdahale ederek daha beter sonuçlara yol açmayın.

Sol Kulak Tıkanması Tedavisi

Genel olarak sol kulak tıkanması yaşandığında tedaviye başlamadan önce tıkanmaya neden olan faktörün belirlenmesi gerekmektedir. Bu tıkanıklığın nedeni belirlendikten sonra uygun tedavi protokolü seçilmelidir.  Bunun dışında yaşanılan sol kulak tıkanması ile oluşan tıkanıklık, kulak içinde oluşan enfeksiyonun yok edilmesinden sonra yapılacak ilaç tedavisiyle belirlenmektedir.

Bu konuda alınan ilaçlar da veya yapılacak tedavide dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi doktorun bilgisi olamadan kişinin kendine müdahale yapmamasıdır. Çünkü yapacağınız yanlış müdahale kulak zarının delinmesine neden olarak sizleri daha büyük sıkıntılara sokabilir. Doktor kontrolünde kulakların yıl içerisinde temizlenerek yine doktor tarafından kontrol edilmesi sağlanabilir. Bu sayede oluşabilecek sağlık problemlerinin de önüne geçilmiş olur..

Paylaş:
Kategori:Hastalıklar
Önceki Yazı
Kulak Zonklaması
Sonraki Yazı
Alında Şişlik Olması

0 Yorum

Cevap Bırakın