15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
siyah-incir

Siyah İncirin Faydaları Nelerdir?

İnsan sağlığı için oldukça yararlı bir meyve olan siyah incir ciddi bir kalsiyum deposudur. Zengin kalsiyumun yanı sıra içerisinde potasyum ve demir gibi mineraller de bulunur. İçerisindeki kalsiyum miktarının fazkla olması sebebiyle özellikle bayanların her yaşta tüketmesi gereken bir meyve olduğunu söylemek mümkün. Çünkü ileri yaşlarda kadınların çok daha fazla kalsiyuma ihtiyacı duyduğu bilinmektedir.

Süt ve süt grubu ürünleri yeterince almayan bireyler tamamen olmasa,kalsiyum ihtiyacının bir kısmını bu ve benzeri meyvelerden karşılayabilir. böylelikle kemik erimesi ve osteoporoz gibi kemik / eklem hastalıklarından korunmak mümkündür. Ancak meyve ve sebzelerdeki kalsiyumun hayvansal besinler kadar kullanılabilir olmadığını hatırlatmata yarar var.

Şimdi siyah incirin faydaları, yetiştirilmesi ve tüketimi gibi konuları daha yakından inceleyelim.

Siyah İncir Nasıl Yetişir

Ilıman iklimi seven bir bitki olsa da, kısmen karasal iklime de ayak uydurmayı başarmıştır. Sulak arazilerde üretiminin daha sağlıklı olduğu bu meyve özellikle Marmara ve Ege Bölgesi’nin başlıca gelir kaynaklaro arasındadır. Bu bölgelerde üretilen siyah incir tüm Türkiye’ye dağılmaktadır. gelir Ülkemizde özellikle Bursa’nın çok sayıda köyünde siyah incir üretimi yapılamakta ve ihraç edilmektedir.

Siyah İncirin En Bilinen Faydaları

Siyah incir antioksidan özellikleri olan bir meyvedir. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sağlıklı bireylerde ölü hücrelerin atılımını hızlandırması ve hücrelerin yenilenmesi gibi çok önemli aşamalarda görev yapmaktadır. Vücut hücrelerinin genç kalması ve doğal yollar ile yenilenmesi; uzun süreli sağlıklı yaşam anlamına da gelmektedir.

Pek çok uzman tarafından her fırsatta tavsiye edilen siyah incir, doğal yollar ile elde edilebilecek bir glikoz kaynağıdır. Bilindiği üzere glikoz hassasiyeti olanların şeker kullanımı ciddi risk taşımaktadır. Ancak yapılan çok sayıda araştırma neticesinde meyvelerdeki şekerinin bu hassasiyeti tetiklemediği görülmüştür. Ancak yine de özellikle şeker hastalarının dikkatli tüketmesi gerekmektedir. Aşırı tüketimi kan şekerinde ani dalgalanmalara neden olabilir.

Diyet Listelerindeki Yeri

Lifli yapısı, kolesterol ve yağ içermemesi gibi nedenlerle insan vücuduna zarar veren herhangi bir etkisi yoktur. Sindirimin sağlıklı bir şekilde hızlanmasına da yardımcı olması nedeni ile sağlıklı zayıflama diyetlerinde ara öğün olarak tüketilebilecek bir meyvedir.

Siyah incir kan dolaşımını artırması ve buna bağlı olarak vücuttaki kimyasal reaksiyonlar sonucu ortaya çıkan atıkların hızlı bir şekilde atılmasını da sağlamaktadır. Yine içerdiği potasyum gibi mineraller kalp rahatsızlıklarının önlenmesinde, kan dolaşımının dengede tutulmasında ve tansiyon hastalıklarının belirtilerini yok edilmesinde fayda sağlamaktadır.

Kadınlara Tavsiye

Yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırdığı, genel yüz hatlarının korunmasına yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış olan siyah incir, bilinen en zengin kalsiyum depolarından biridir. Kalsiyum desteğine ihtiyacı olan ancak süt alerjisi nedeni ile yeteri kadar kalsiyumu doğal yollar ile alamayanların ilk tercihi olan Siyah incirin bilinen ve tespit edilen ciddi bir yan etkisi de yoktur. Değinildiği gibi sadece diyabet hastalarının hekimlerine danışmak sureti ile tüketmesinde fayda görülmektedir. Yine de içerdiği şeker bitkisel olması ve antioksidon özellikleri nedeni ile direkt olarak diyabet hastalığını tetiklememekte ve pek çok diyabet hastasının da bu meyveyi tükettiği bilinmektedir.

Nasıl Tüketelim

Genellikle mevisiminde yaş, taze olarak tüketilen siyah incirin aynı zamanda kurutulmuş hali de oldukça yararlıdır. Ancak kuru halinin gram bazındaki kalori değeri yüksek olduğundan dikkatli tüketilmesi oldukça önemlidir.

Yıllık yağış miktarı ortalama düzeyde olan bölgelerde yetişebilen siyah incir, kurutulmaya en uygun incir cinsidir. İster taze iken alınıp kurutulabilir, isterseniz de hazır kurutulmuş siyah incir temin ederek gıda takviyesi amaçlı tüketebilirsiniz.

İster yaş ister kuru olsun siyah incirin mutlaka beslenme düzenine dahil edilmesi gerekmektedir.

Paylaş:
Kategori:Bitkisel Tedavi
Önceki Yazı
Armut Çeşitleri, Özellikleri ve Diyetteki Yeri
Sonraki Yazı
Yanak Çökmesi Nedenleri ve Tedavisi Hakkında Bilgiler

0 Yorum

Cevap Bırakın