15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
Servikal Aks Düzleşmesi Nedir

Servikal Aks Düzleşmesi Nedir

Servikal Aks Düzleşmesi Nedir yazımız içerisinde “Servikal aks düzleşmesi belirtileri nedir, servikal aks düzleşmesi nasıl tedavi edilir, servikal aks düzleşmiştir ne demektir” gibi sık sorulan soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Servikal Aks Düzleşmesi Nedir

Teknoloji her geçen gün hız kesmeden ilerlemeye devam ediyor. Teknolojinin ilerlemesi ile beraber elektronik eşyaların günlük hayatımızdaki kullanım süreside sürekli artıyor. 2000’li yıllara girmemiz ile beraber artan bilgisayar kullanımı iyiden iyiye artmıştı. Tıp bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda masa başında, bilgisayar başında çalışan insanlarda görülme sıklığı gittikçe artan rahatsızlıklardan biri servikal aks düzleşmesidir.

Servikal aks düzleşmesi, boyun düzleşmesi rahatsızlığının bir diğer adı olduğu gibi aynı zamanda boyun fıtığı hastalığınınsa başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

Servikal Aks Nedir

İnsan boynu 7 adet omur kemiğinin belirli bir düzen ile birbirine bağlanması sonucunda oluşur. En üst kısımda yer alan 2 kemik boynun kafa tasına tutunmasını sağlamak ile görevlidir.

Boyun bölgesinde yer alan bu omurların aralarında ise disk adı verilen bazı yumuşak yapılar yer almaktadır. Bu disk adı verilen yapılar, boyun omurlarının birbirlerine sürtünmesini ve sürtünmeye bağlı aşınmasını önlemek ile görevlidir. Bu görevlerine ek olarak ayrıca boyun kemiklerinin üzerine binen yükü azaltmak, dengelemek ve alt boyun kemiğine aktarmak ile görevlidirler.

Kısacası boyun omurları arasında yer alan diskler ve bazı güçlü bağlantılar sayesinde boyun omurları birbirine bağlanmaktadır. Bu bağlara ise dışarıdan eşlik eden kaslar ile boyun bölgesi güç ve esneklik özelliğine kavuşmaktadır. Boyun omurlarının içerisinde yer alan tünel gibi yapıya ise omurilik adı verilir. Omur ilik içerisinden geçen sinirler tüm vücuda dağılır.

Omurilik adı verilen bu sinir tüneli iki santim kalınlığa sahip bir sinir yoludur. Bu sinir yolu içerisinde yer alan sinirler, beynin vücuda gönderdiği emirleri iletir ve vücuttan aldıkları cevapları beyne getirir.

Servikal Aks Düzleşmiştir Ne Demek

Servikal Aks Düzleşmiştir ne demek sorusuna verilebilecek en kısa yanıt boyun düzleşmesi veya boyun gerilmesi olacaktır. Boyunda bulunan kasların uzun süreli ve aşırı kasılması sonucunda servikal aks düzleşmesi gerçekleşir. Normal ve sağlıklı bir insanın boyun omurları C harfini andıracak şekilde birbiri üzerine dizilmektedir. Ama servikal aks düzleşmesi olan kişilerin boyun omurları zamanla düz bir çizgi şeklinde I harfini andıracak bir şekil alıyor. Servikal aks düzleşmesi ortaya çıkardığı boyun ağrıları ve hareket zorluğuna ek olarak boyun fıtığı hastalığının da ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Servikal Aks Düzleşmesi Belirtileri

Servikal aks düzleşmesi hastalığının kesin tanısını koyabilmek adına alanında uzman hekimler tarafından fizik muayene veya Röntgen ve MR gibi profesyonel görüntülenme tetkikleri kullanılması gerekmektedir. Ayrıca servikal aks düzleşmesi belirtileri yaşıyorsanız da bu hastalığa yakalanmış olma ihtimaliniz ne yazık ki bir hayli yüksektir. Peki servikal aks düzleşmesi belirtileri nelerdir?

 • Sık Sık Yaşanan Baş Dönmesi
 • Sık Sık Yaşanan Denge kaybı, Sendeleme ve Düşmeler
 • Boyun ve Omuz bölgesinde sürekli olan yaygın ağrılar
 • Baş bölgesinde meydana gelen ağrılar
 • Boyunda hareket yeteneğinde azalma
 • Boyunda kıtır ve kütleme sesleri
 • Sık Sık Yaşanan Kulak çınlaması
 • Sık Sık Yaşanan Mide bulantısı

Servikal aks düzleşmesi belirtileri arasında yer alan belirtilerden çoğunluğunu yaşıyorsanız ve boyun, baş bölgesinde normalin dışında bir şeylerin olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle doktorunuzdan randevu alarak görüşmelisiniz. Çünkü servikal aks düzleşmesi hastalığı erken fark edilirse tedavisi kısa ve kolaylıkla yapılabilmektedir. Uzman doktorlar tarafından yapılan servikal aks düzleşmesi fizik tedavisi ve servikal aks düzleşmesi egzersizleri ile hastalık kısa sürede ortadan kalkar. Ama hastalığı görmezden görerek yaşantınıza devam etmeye çalışırsanız günden güne ilerleyecek ve tedavisi daha zor bir hal alacaktır. Hatta belli bir süre sonra hastalık boyun fıtığına dönüşecektir.

Servikal aks düzleşmesi hakkında düşünce, görüş ve sorularınızı bize yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

Paylaş:
Kategori:Hastalıklar
Sonraki Yazı
Bipolar Test Nedir? Bipolar Testi Nasıl Yapılır?

1 Yorum

 • 20 Nisan 2018 at 02:43
  Hdhsha

  Servikal aks düzleşmesi boyun düzleşmesi ile aynı şey mi acaba? Bu rahatsızlık için ayrıca egzersizler vs mi car yoksa boyun dğzleşmesi egzersizlerini mi yapmamız gerekiyor. Babama boyun düzleşmesi tanısı koyulmuşta

  Cevap

Cevap Bırakın