15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
sağ-testis-ağrısı

Sağ Testis Ağrısı

Çok sık olmamakla beraber, bazı erkeklerde hayatının belli dönemlerinde testislerin bir tarafında ağrı hissedilebilir. Bu ağrının süreklilik arzetmesi ise akla bazı hastalıkları getirebilmektedir. Bu yazımızda sağ tarafta oluşan testist ağrısı hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Bu ağrı nedir, neden oluşur, belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir gibi bir çok soruya cevap vermeye çalışacağız.

Sağ Testis Ağrısı Nedir, Neden Oluşur?

Sağ Testis Ağrısı, bazen sadece sağ testiste olabildiği gibi bazen her iki testisi de etkileyebilen bir rahatsızlık belirtisi olarak gösterilmektedir. Sağ testis üzerinde başlayan ağrı bazen karnın alt bölgesine doğru yayılma gösterebilmektedir. Testisler bilindiği üzere skrotum adı verilen testis torbasının içerisinde bulunmaktadır. Skrotum içerisindeki testisler iki adet olup bir tanesi aşağı konumluyken diğeri yukarı konumludur. Genellikle iki testiste hemen hemen aynı boyda ve ikisi de ortalama 20 gram kadardır. Testisler ne yazık ki dış etkilere karşı çok hassas ve duyarlıdır. En ufak fiziksel travmalar testisler üzerinde ciddi ağrılar ve büyük rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Bazı şiddetli fiziksel travmalar sonucunda acil bakım şart olabilir.

Gençlik sürecindeki bir erkekte karın ağrısı ile beraber testis ağrısı yaşanıyorsa kesinlikle uzman bir ürolog ile görüşülmelidir. Karın ağrısı bazen sağ testis ağrısı öncesinde başlayabilir. Testis torsiyonu adı verilen testis dönmesi hastalığında, bazı durumlarda direkt olarak testislerde ağrı olmasa bile karın bölgesinde başlayan ağrılar gözlemlenmektedir. Testis torsiyonu, testisleri besleyen damarların bükülmesi sonucu kan akımının kesilmesi ile ortaya çıkar. Acil müdahale edilemediği takdirde testisin ve çevresindeki dokunun ölümüne yol açar. Bu nedenle testis dönmesi durumunda direkt olarak müdahale gerekmektedir. Sağ testis ağrısının altında testis dönmesi hastalığının olup olmadığı uzman bir doktor tarafından belirlenmelidir. Gereken tibbi ve cerrahi müdahale zaman kaybetmeden yapılmalıdır.

Sağ Testis Ağrısı Belirtileri

 • Testis torisyonuna (dönmesine) bağlı ortaya çıkan ağrılar genelde bir anda başlar.
 • Epididimit kaynaklı ağrılar ise genelde yavaş yavaş başlar ve zamanla artış gösterir. Epididimit kaynaklı olan ağrılar ilk başlangıçta epididimis bölgesine lokalize başlar. Sonrasında herhangi bir kaynaktan meydana gelen testiküler ağrılar ile devam eder. Epididimit kaynaklı sağ testis ağrılarında ise şu belirtiler eşlik eder:
 1. Testiste şişkinlik
 2. Testiste Hassasiyet
 3. Skrotumda kızarıklık
 4. Bulantı ve kusma
 5. Yüksek ateş
 6. İdrar yaparken ağrı
 7. Cinsel ilişki de ağrı
 8. Boşalma sırasında ağrı
 9. Menide kan görülmesi

Nasıl Önlenir?

Sağ testis ağrısı birbirinden farklı birçok probleme bağlı olarak ortaya çıktığı için maalesef önlenemez. Ama sağ testis ağrısının önüne geçebilmek ve riski azaltmak adına bazı tedbirler alınabilir. Alınabilecek bu tedbirler ise ;

 • Spor ve müsabakalarda testislere alınabilecek olası bir fiziki darbeyi önleyebilmek adına koruyucu ekipmanlar kullanılabilir.
 • Cinsel yol ile bulaşabilen hastalıklar için prezervatif kullanılmalıdır. Prezervatif kullanımı cinsel yolla bulaşabilecek hastalık riskini azaltacağı için epididimite bağlı sağ testis ağrısını da büyük oranda engelleyecektir.
 • Kaba kulak aşısı, testis ağrısına neden olabilen viral orşit süresini azaltmaktadır. Bu nedenle kaba kulak aşısı ile testis ağrısının bir nedenini daha ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Testisler üzerinde oluşan tümörler erken teşhis ve tedavi edilebilir. Bu sayede sağ testis ağrısı ortadan kaldırılabilir.

Sağ Testis Ağrısı ve Evde Bakım

Testis ağrısı büyük ve tehlikeli hastalıkların belirtisi arasında gösterildiğinden dolayı ağrı durumunda direkt olarak doktorunuzdan yardım almanız gerekmektedir. Çünkü sağ testis ağrısı genelde sadece bir nedenden kaynaklı olarak oluşmaz. Ağrının altında yatan nedenler zinciri vardır. Bundan dolayı ilk olarak sağ testis ağrısı nedeni belirlenmelidir. Sonrasında tedavi süreci ve dinlendirme ile beraber Ibuprofen ve asetaminofen türevi ağrı kesiciler ile tedavisi sağlanır.

Sol testis ağrısı ve tedavisi konusundaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaş:
Kategori:Üroloji
Önceki Yazı
Bipolar Test Nedir? Bipolar Testi Nasıl Yapılır?
Sonraki Yazı
Sol Testis Ağrısı

2 Yorumlar

 • 21 Nisan 2018 at 21:23
  Mustafa

  Sağ testis ağrısı hakkında tek basına olmaz demişsiniz ama benim ciddi ciddi sadece sağ testisim ağrıyor. Herhangi bir travma vs olmadı. Ayrıca sağ testisim de şişme var. Spor yaparken ani bir kasık ağrısı yaşadım sonra başladı ağrı ve şişme. Doktora gitmek istemiyorum açıkçası napabilirim nu konuda

  Cevap
 • 23 Ağustos 2018 at 03:00
  Oğuzhan

  Böbrek agrım olmuştu 2 sene önce fakat film çektirdiğim de bir şey gözükmedi doktor gaz sıkışması olabilir demişti. Şuan sağ böbrek kısmından ağırlıklı sağ yumurtalıga vuruyor agrı ve genellikle ağrıyı yatarken hissediyorum.yan şekil yatınca ağrı artıyor yani sağ tarafım havada kalınca. Bu neden olabilir?

  Cevap

Cevap Bırakın