15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
sağ omuz ağrısı neden olur

Sağ Omuz Ağrısının Nedenleri ve Tedavisine Dair Bilgiler

Omuz geniş ve çok yönlü bir hareket aralığına sahiptir. Omuzlarda bir şeyler ters gittiğinde, özgürce hareket etme yeteneği engellenir, çok fazla acı ve rahatsızlık oluşabilir. Omuz eklemi vücuttaki en hareketli eklemdir. Omuzu öne ve arkaya doğru hareket ettirir. Ayrıca kolun dairesel bir şekilde hareket etmesine yardımcı olur. Omuz eklemindeki dokular hasar görür ya da şişerse kolu başın üstüne kaldırmak gibi basit hareketleri yapmak oldukça zor bir hale gelebilir.

Sağ Omuz Ağrısı Neden Olur?

Birçok durumda, omuz ağrısı evde tedavi edilebilir. Bununla birlikte sağ omuz ağrısını tedavi etmek için fizik tedavi, ilaçlar veya ameliyat da gerekli olabilir. Sağ omuz ağrısının çeşitli nedenleri vardır. Omuz ekleminin çevresindeki dokuların şişmesi, iltihap kapması ya da bu dokuların yırtılması sağ omzun ağrımasına neden olabilir ve omuzun aktif hareketini kısıtlayabilir. Omzun aşırı kullanılması, travmatik yaralanma veya tıbbi bir durum da sağ omzun ağrıması ile sonuçlanabilir. Sağ omzun ağrımasının nedenlerini sıralarsak;

Omurga incinmesi

Omuz incinmesi, sağ omuz ağrısına neden olabilir. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre boyun hızlı bir şekilde esnetildiğinde ya da uzatıldığında yumuşak doku zedelenebilir. Bu zedelenme sonucu oluşan ağrı boyun ağrısı ya da boyun burkulması olarak bilinir. Omurga incinmesi nedeniyle oluşan omuz ağrısının belirtileri şunlardır;

  • Boyun sertliği
  • Baş ağrısı
  • Baş dönmesi
  • Boyunda normal olmayan karıncalanma ya da yanma hissi
  • Sırt ağrısı

Bazı durumlarda kişi hafıza kaybı, bulanık görme, konsantrasyon sorunları, uyku güçlüğü, yorgunluk veya depresyon gibi belirtiler de görülebilir.

Torasik çıkış sendromu

Sağ omuz ağrısı neden olur diye soranların sıklıkla duyduğu torasik çıkış sendromu, omuz ağrısının başlıca nedenleri arasında yer alır. Boyun ve omuzdan geçen sinirlerin ve kan damarlarının sıkışmasının neden olduğu bir grup sendrom olan torasik çıkış sendromu (torasik outlet syndrome) sağ omzun ağrımasına yol açar. Bir nuerovasküler demet veya kılıf içinde bir arada çalışan sinirler ve kan damarları, boyun ve koltuk altı arasında bulunan kemikler, ligamentus veya kas yapıları tarafından sıkıştırılarak, sağ kısımda omuz ağrısına veya rahatsızlıklara neden olabilir. Torasik çıkış sendromunun en yaygın belirtileri arasında elin küçük kaslarında zayıflık ve kas kaybı, kol veya elde şişme, boyun, omuz, kol ve elde uyuşukluk ya da karıncalanma bulunur. Ayrıca sağ elin mavi renge dönmesi de nadir görülen durumlar arasındadır.

Omuz çıkığı

Sağ omzun ağrıması omuz çıkığı nedeniyle olabilir. Omuz dislokasyonları, sporcular arasında en sık görülen travmatik yaralanmalardan biridir. Omuz dislokasyonlarının çoğunluğu, kol dışarıya doğru döndürüldüğünde, vücudun yanına alındığında veya kaldırıldığında meydana gelirler. Omuz çıkıklarının yüzde 95’i anterior veya ileri yönde vakalardır. Anterior omuz çıkığının en yaygın belirtileri, etkilenen omuzda şiddetli ağrı, normal omuz konturunun kaybı, kolu yukarı kaldıramamak, kolda uyuşma, karıncalanma veya renk değişikliğidir.

Kas gerilmesi

Spor yaparken veya egzersiz yaparken sağ omzun aşırı kullanılması nedeniyle sağ omuzda ağrı oluşabilir. Beyzbol, yüzme, tenis ve voleybol gibi sporlarda omuz ağrısı ve yaralanmalar yaygındır. Omuz ağrısı omuzdaki kas dengesizliklerinden, rotator manşonundan ve üst sırttan kaynaklanır. Özellikle sağ elini sık sık kullananlar, örneğin bir topu atmak için sağ ele yoğun baskı uygulayanlar, oluşan kas gerilmeleri nedeniyle sağ omuz ağrısını sık sık yaşarlar.

Paylaş:
Kategori:Hastalıklar
Önceki Yazı
Akciğer Sertleşmesi Neden Olur / Nedenleri Nelerdir?
Sonraki Yazı
Üst Göz Kapağının Şişmesi Neden Olur ve Nasıl Geçer?

0 Yorum

Cevap Bırakın