15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
peniste-yanma

Penis Yanması Nedenleri Ve Tedavisi

Peniste yanma idrar yollarında ya da peniste bir iltihabi durumun belirtisi olabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların da iltihabi hastalıklara neden olabileceği unutulmamalıdır. Sürekli yanma durumu ciddi bir semptomdur ve bir an önce ürolojik muayene  gerektirmektedir.

İltihabi Hastalıkların Neden Olduğu Yanma

  • İdrar yollarındaki enfeksiyonların neden olduğu penis yanması, çoğunlukla hijyenik nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Umumi tuvaletlerin sık kullanılması, çamaşır temizliğine dikkat edilmemesi peniste yanmanın başlıca nedenlerindendir.
  • Birden fazla kişi ile cinsel ilişkiye girmekte iltihabi durumlar risk faktörüdür. Partnerlerinizden bulaşan enfeksiyonal hastalıkların penis yanmasına neden olabileceğini unutmayın.
  • Mesanenin tam boşaltımının yapılmaması penis yanmasına neden olabilir. Ayakta idrar yapılması bu durumun başlıca nedenlerindendir.
  • Süregelen hastalıklar nedeni ile kullanılan kateterler penis enfeksiyonlarına neden olabilir. Kateter kullananların sık sık değiştirmesi ve hijyenik açıdan dikkatli olması gerekmektedir.

Alerjik Nedenlerle Ortaya Çıkan 

Gündelik hayatta kullanılan bazı ürünlerin neden olduğu alerjik reaksiyonlar, penis yanmasına da neden olabilmektedir. Prezervatiflere olan alerjik durumlar, sabun, vücut jeli, krem. banyo ekipmanları, kayganlaştırıcı kremler gibi.

Kimi cilt hastalıklarının yanı sıra, ilaçların yan etkisi olarak da penis yanması görülebilir. Aşırı asidik idrar varlığı, penis kırılması, egzama gibi hastalıkların semptomları arasında penis yanması görülebilmektedir.

Penis Yanması Tedavisi

İlk aşamada penisin soğuk su ile yıkanmak sureti ile temizlenmesi rahatlamanızı sağlayacaktır. Ayrıca soğuk kompres de uygulayabilirsiniz. Dilerseniz eczaneden temin edebileceğiniz antiseptik özellikli sıvıları su ile karıştırmak sureti ile olası enfeksiyonların temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bitkisel yaklaşımlar ile tedavi düşünceniz var ise; ahududu yaprağı, nane, Hindistan cevizi yağı iltihap giderici özelliğe sahiptir. Bu tip bitkisel yaklaşımları tek başına uygulayabileceğiniz gibi karışımlarını da oluşturabilirsiniz. Hindistan cevizi yağının ciddi yumuşatma özelliğine de kullanarak tedavi aşamasında olası tahrişlerin önüne geçebilirsiniz. ANcak kullanmadan önce bir doktora danışmanızda fayda var.

Dahili bir hastalığınız olmamasına rağmen sık sık penis yanması sorunu yaşıyor iseniz; kesinlikle hijyenik sorunlar nedeni oluştuğunu bilmelisiniz. Bu nedenle penisinizin, çamaşırınızın ve penis çevresi bölgenizin sık sık temizliğine dikkat edin. Mümkün olduğunca geniş çamaşırlar kullanmak sureti ile penisinizi olası tahrişlerden de koruyabilirsiniz. Ayrıca cinsel ilişki sırasında kullandığınız prezervatiflerin de yaygın penis yanması nedeni olduğunu da unutmayın. (prezervatifler üretim malzemesi olan lateks nedeni ile tahrişi artırmaktadır.)

Paylaş:
Kategori:Üroloji
Önceki Yazı
E Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?
Sonraki Yazı
B12 Vitamin Hapı Neden Tüketilir?

0 Yorum

Cevap Bırakın