15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
omurilik soğanı nedir ve nerededir.

Omurilik Soğanı Nedir ve Vücutta Tam Olarak Nerededir?

Bir çok duyusal ve motor nöronların geçtiği omurilik soğanı vücudun sağlıklı çalışması için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Beyinciğin ön kısmında yer alan bu yapının bir çok görevi ve işlevi vardır. Bu yazımızda omurilik soğanı nedir ve omurilik soğanı nerede gibi merak edilen bir kaç soruyu cevaplandırmaya çalışağız.

Omurilik soğanı nedir?

Tıp literatüründe medulla oblongata ya da sadece medulla olarak adlandırılan omurilik soğanı beyinde, beyinciğin ön kısmında yer alır. Omurilik soğanı otonom sistemi kontrol eden koni şeklindeki sinir hücrelerinden meydana gelir. Omurilik soğanı, omuriliğe ve beyindeki talamusa giden mesajların iletilmesine yardımcı olan hayati bir organdır. Ön beyin ve orta beyinden gelen duyusal ve motor nöronlar omurilik soğanından geçer. Bu nedenle omurilik soğanının görevleri bir hayli fazladır. Omurilik soğanı hem miyelinli hem de miyelinsiz sinir liflerinden oluşur. Bu sinir lifleri, beynin ilgili bölgelerinden gelen sinyallerin iletilmesine yardımcı olurlar.

Beyin sapı beyni, vücudun geri kalanına bağlar. Bu bağlantıyı beyni, beyinciğe ve omuriliğe birleştirerek yapar. Doğrudan omurilikle iletişim kuran en önemli yapı omurilik soğanıdır. Omurilik soğanın anatomisi beyin sapı ve kraniyal sinirlerden meydana gelir. Beyin sapının üç bölümünün her biri, belirli kranial sinirlere hizmet eder. Bu sinirler glossopharyngeal sinir, vagus siniri ve hipoglossal sinirdir. Bu sinirlerin bağlantılı olduğu fonksiyonlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Glossopharyngeal sinir yutmak, konuşmak ve tatmak için önemlidir.
  • Vagus siniri yutma ve konuşma kaslarının yanı sıra yumuşak viseral kasın kalp hızını ve daralmasını yavaşlatır.
  • Hipoglossal sinir birkaç kas haricinde dilin tüm kaslarını uyarmakla görevlidir.

Omurilik Soğanı Nerede Yer Alır?

Omurilik soğanı nedir sorusundan sonra en çok merak edilen konulardan biri omurilik soğanı nerede sorusudur. Bunu anlatmak için öncelikle beyinin anatomisinden kısaca bahsedelim:

Beyin, vücudun kontrol merkezidir ve milyarlarca sinir hücresi içerir. Beyin sapı, serebrumun hemen altında ve beyinciğin önünde yer alır. Yukarıdaki serebrumdan devam eder ve aşağıdaki omuriliğe bağlanır. Beyin sapı orta beyin, pons ve omurilik soğanından meydana gelir. Solunum, kalp atışı ve kan basıncı gibi hayati fonksiyonlar omurilik soğanı tarafından yönetilir. Omurilik soğanı ayrıca kusma, öksürme, hapşırma ve yutma gibi fonksiyonları kontrol eder. Omurilik soğanı bir nevi vücudun oto pilotudur. Aynı zamanda daha yüksek ve daha düşük nöral merkezler arasındaki sinir lifleri için uygun yollar sağlar. Omurilik soğanı 12 kranial sinirden 10’unun kaynağıdır.

Orta beyin, kranyal sinirler III ve IV için refleks merkezidir. Daha çok göz refleksleri ve hareketleri ile ilgilidir. Pons düzenli solunum yapılmasına yardımcı olur. Beyinciği serebrumla birleştirir ve orta beyni omurilik soğanı ile bağlar. Pons çiğneme, tat, tükürük, işitme ve denge ile ilgilidir. Omurilik soğanı foramen magnumdaki omuriliği birleştirir. Kalp, solunum ve dolaşımı etkileyerek kusma, öksürme ve hıçkırık merkezlerini uyarır.

Peki omurilik soğanı tam olarak nerede? Omurilik soğanı beyin sapının en alt kısmıdır. Omuriliğin ucunda hafif bir şişlik şeklinde, kafa arka boşluğundaki oksipital kemiğin üzerinde yer alır. Kafanın arka boşluğundan ponsun alt sınırına kadar neredeyse dikey olarak yukarı doğru ilerler. Yaklaşık 3 santim uzunluğundadır.

Kafatasına giren ve çıkan sinir uyarıları için ana yolun oluşturulması omurilik soğanı ile mümkün hale gelir. Omurilik soğanının anterior (ön) ve posterior (arka) kısımları median fissür ile endike olmuştur. Posterior media fissür omurilik soğanın yalnızca alt yarısında bulunur. Omurilik soğanının her iki yarısına da doğrusal sinir kökleri eklenmiştir. Ön kısımda hipoglossal sinir kökleri, arka ksıımda ise vagus siniri ve glossopharyngeal sinir kökleri vardır. Bu sinirler aşağıdan yukarıya doğru olacak şekilde yapılanmışlardır.

Paylaş:
Önceki Yazı
Omurilik Soğanının Görevleri: Ne İşe Yarar – Neyi Kontrol Eder
Sonraki Yazı
İskemik Serebrovasküler Hastalıkların Nedenleri – Belirtileri ve Tedavisi

0 Yorum

Cevap Bırakın