15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
omurilik kanseri belirtileri nelerdir

Omurilik Kanseri Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Anlaşılır?

Omurilik kanseri spinal tümörlerin neden olduğu bir kanser türüdür. Omurilik kanserini başlangıçta teşhis etmek oldukça zordur, çünkü omurilik kanseri belirtileri farklı hastalıkların da habercisi olabilir. Kanserli spinal tümörler çok hızlı gelişirken kanserli olmayan tümörlerin gelişmesi haftalar veya daha fazla sürebilir. Bununla birlikte her iki tümör de büyüdükçe hastanın yaşamını zorlaştıran semptomlara neden olabilir.

Peki Omurilik kanseri nasıl anlaşılır? Hastanın omurilik kanseri olmasında genetik faktörlerin etkisi olsa da bu neden tam olarak kanıtlanmış değildir. Omurilik kanseri ile kesin olarak bilinen şey, tümör büyüdükçe diğer spinal tümör semptomlarının gelişebileceğidir. Bu da hastanın daha kötü hissetmesine yol açar. Hastanın, yaşadığı tüm belirtileri not alması, doktorun doğru bir teşhis koyabilmesi için çok önemlidir. Hastanın semptomlarına bağlı olarak doğru testlerin yapılması, semptomların ayrıntılı bir şekilde açıklanmasıyla mümkündür.

Omurilik Kanseri Belirtileri

Omurilik kanserinin olası belirtileri şunlardır:

Sırtta ya da boyunda ağrı

Sırt ağrısı sadece bir kasın zedelenmesi nedeniyle oluşursa, bu ağrı birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Ancak sırt ağrısı geçmezse, vücudun diğer bölgelerine yayılırsa ya da daha da şiddetlenirse mutlaka doktora gidilmelidir. Doktor sırt ağrısının nedenini bulmak için hastaya şu soruları sorabilir;

  • Acı nereden yayılıyor ve ne kadar süre devam ediyor?
  • Sırt ağrısı zamanla daha da şiddetli hale geliyor mu?
  • Acı akşamları daha mı kötüleşiyor?
  • Hasta uzanırken ağrı daha çok mu oluyor?
  • İlaçlar ağrının azalmasını sağlıyor mu?
  • Öksürürken veya hapşırırken ağrı daha mı çok artıyor?

Kas zayıflığı

Omurilik kanseri nasıl anlaşılır diye merak edenlerin en sık yaşadığı sorun kas zayıflığıdır. Omurilik kanserinin en yaygın belirtilerinden biri olan kas güçsüzlüğü, diğer birçok hastalığın da ortak semptomudur. Kaslarda zayıflık tümörün omurgadaki hangi bölgeleri ve sinirleri etkilediğine bağlı olarak vücudun farklı bölgelerini etkileyebilir.

Hastanın kollarında ya da bacaklarındaki kasların zayıflığı giderek daha da kötüleşirse, kesinlikle tıbbi yardım alması gerekir. Yürümekte zorluk çekiyorsa veya bacaklarındaki zayıflıktan dolayı düşerse endişe edilmemelidir.

Kollarda ya da bacaklarda duyu kaybı

Omurilik kanseri belirtileri arasında kollarda ya da bacaklarda oluşan his kaybı da vardır. Spinal tümörlerin neden olduğu sinir hasarının bir sonucu olarak, kollarda ve bacaklarda, özellikle ayaklarda, ellerde, parmaklarda ve ayak parmaklarında bir his kaybı olabilir. Bu alanlarda serinlik veya ani ve keskin ağrı hissedilebilir.

Bedensel fonksiyonları kontrol edememe

Mesane ya da bağırsak fonksiyonunda herhangi bir sorun yaşanması halinde doktora gitmek yapılabilecek en iyi şeydir. Bu gibi sorunlar bağırsak kontrolünün kaybedilmesiyle birlikte idrar kaçırma ya da hiç idrara çıkamama gibi problemlere yol açabilir. Fekal ve idrar kaçırma omurilik kanseri belirtilerinden biri olduğu gibi birçok ciddi hastalığın ve durumun da habercisi olabilir.

Sıcağa ya da soğuğa karşı aşırı duyarlılık

Omurilik kanserinin bir diğer belirtisi de sıcağa ya da soğuğa daha fazla duyarlı olmaktır. Özellikle mevsim geçişlerinde bu hassasiyet daha da artar.

Garip refleksler ve kas kasılmaları

Bir spinal tümör omurgadaki sinirleri sıkıştırdığında, istemsiz ve anormal seğirmeler görülebilir. Ayrıca çeşitli kasların kasılabilir veya kas spazmları ortaya çıkabilir.

Omurga boyunca geri dönme hassasiyeti

Spinal tümör büyüdükçe, tümörün bulunduğu omurga bölgesi daha da hassaslaşır. Bu durum tümörün yerinin tespit edilmesini kolaylaştıran bir belirtidir.

Ağrı hassasiyetinin azalması

Omurilik kanseri nasıl anlaşılır sorusunda akla gelebilecek bir diğer yanıt da ağrı duyarlılığının azalmasıdır. Vücudun ağrıyan bölgelerinin bir kısmına ya da tamamına dokunulduğunda hissedilen ağrı daha az fark edilebilir. Ayrıca bazı bölgelerde uyuşukluk hissedilebilir. Bu durum çeşitli sinirleri sıkıştıran omurga tümörünün bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Kas fonksiyonlarının kaybedilmesi

Kas fonksiyonunu kaybetmek, kasların zayıflığından farklı bir durumdur. Eğer vücudun bazı bölgeleri gerektiği gibi çalışmıyorsa bunun nedeni omurgada bulunan çeşitli sinirlerin sıkışmasından kaynaklanır.

Yukarıdaki omurilik kanseri belirtilerinden herhangi birini ya da birkaçını yaşayan hastaların vakit kaybetmeden tıbbi yardım almaları gerekir. Doktorlar semptomlara göre omurilik hastalığını teşhis etmek için çeşitli testler yapabilirler. Bu testler MR gibi görüntüleme tekniklerinden oluşur. Eğer yapılan testler sonucunda spinal tümörün varlığı tespit edilirse, erken tedavi ile oluşan hasarlar onarılabilir ve sinirlerin düzgün çalışması sağlanabilir. Spinal tümörleri çıkarmak için bazı prosedürler minimal invaziv ile yapılabilir. Belli kriterler karşılanırsa hasta genellikle ameliyat olduğu gün taburcu edilebilir. Ancak, teşhis ve omurilik kanseri tedavisi için çok uzun süre beklenirse ve semptomlar ciddiye alınmazsa kalıcı hasar oluşabilir.

Paylaş:
Kategori:Hastalıklar
Önceki Yazı
Omurga Hastalıkları Nelerdir ve Bu hastalıkların Çeşitleri Hakkında Bilgiler
Sonraki Yazı
Omurilik Ameliyatı Nasıl Yapılır: Omurga da Yapılan Cerrahi İşlemler

0 Yorum

Cevap Bırakın