15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
omurga ameliyatı nasıl yapılır

Omurilik Ameliyatı Nasıl Yapılır: Omurga da Yapılan Cerrahi İşlemler

Omurilik ameliyatı omurgadaki küçük kemiklerle ilgili sorunları düzeltmek için yapılan cerrahi bir prosedürdür. Omurga ameliyatında amaç iki veya daha fazla omuru bir araya getirerek tek bir katı kemiğe dönüşmelerini sağlamaktır. Böylece omurlardaki ağrı ortadan kaldırılır ve omurga stabilitesi tekrar sağlanır. Peki omurga ameliyatı nasıl yapılır? Omurga ameliyatı, doktor ağrının kaynağını kesin olarak tespit ettiğinde yapılmalıdır. Bunun için X ışınları, bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları ve manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taramaları gibi görüntüleme teknikleri kullanılır.

Omurga Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Omurga ameliyatı dejeneratif disk hastalığı, spondilolistezis (bel kayması), spinal stenoz, skolyoz, vertebra kırıkları, fıtık ve omurilik kanseri dahil olmak üzere birçok rahatsızlığı tedavi etmek için kullanılır. Omurga ameliyatı sırasında, cerrah iki spinal omurga arasındaki boşluğa kemiğe benzer bir materyal yerleştirir. Omurları bir arada tutmak için metal plakalar, vidalar ve çubuklar kullanılabilir, böylece tek bir katı üniteye dönüşebilirler. Ameliyat öncesi hazırlık sürecinde cerrahi bölgedeki kıllar temizlenir ve bölge özel bir sabun ya da antiseptik ile temizlenir.

Omurga ameliyatı aşama aşama şu şekildedir;

Kesi: Cerrah, kaynaştırılan omurgaya erişim elde etmek için boyunda, sırtta, karında ya da boğazda kesi yapar.

Kemik grefti hazırlığı: İki vertebrayı birbirine bağlayan kemik greftleri başka birinin kemiklerinden veya genellikle hastanın kendi pelvisinden alınır. Eğer hastanın kendi kemiği kullanılıyorsa, cerrah pelvis kemiğinin üstüne bir kesi yapar, küçük bir kısmını çıkarır ve ardından kesiyi kapatır.

Füzyon: Omurları kalıcı olarak birbirine bağlamak için, cerrah kemik greft materyalini omurlar arasına yerleştirir. Kemik grefti iyileşirken omurları bir arada tutmak için metal plakalar, vidalar veya çubuklar kullanılabilir. Bazı durumlarda, bazı cerrahlar kemik greftleri yerine sentetik bir madde kullanırlar. Bu sentetik maddeler, kemik büyümesini desteklemeye ve omurun kaynaşmasını hızlandırmaya yardımcı olur.

Omurga Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Spinal füzyon, stabiliteyi iyileştirmek, deformiteyi düzeltmek veya ağrıyı azaltmak için omurgadaki iki veya daha fazla omuru kalıcı olarak bağlar. Doktor omurga problemlerini tedavi etmek için hastaya spinal füzyon önerebilir. Spinal füzyon oldukça güvenli bir yöntem olsa da bazı her ameliyatta olduğu gibi onun da bazı riskleri vardır.

Spinal füzyon komplikasyonları şunlardır;

  • Enfeksiyon
  • Yaraların geç iyileşmesi
  • Kanama
  • Kan pıhtıları
  • Omurganın içinde ve çevresinde kan damarlarında veya sinirlerinde hasar
  • Kemik greftinin alındığı yerde ağrı

Omurga ameliyatından sonra hastalar stres yaşayabilir, bu stres füzyonun her iki tarafında bulunan vertebral eklemlerdeki aşınma ve yıpranma sürecini hızlandırarak, daha fazla hasara ve kronik ağrıya neden olabilir.

Omurilik Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Omurilik ameliyatı nasıl yapılır sorusundan sonra en çok merak edilen konu, ameliyat sonrası iyileşme süreci ve hastanın bu süreçte neler yapması gerektiğidir. Omurilik ameliyatı sonrası genellikle hastalar iki ya da üç gün boyunca hastanede kalırlar. Ameliyatın yapıldığı yere ve hastalığın şiddetine bağlı olarak, bazı ağrı ve rahatsızlıklar yaşanabilir. Ancak bu ağrılar genellikle ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınabilir.

Hastalar taburcu olduktan sonra aşağıdaki sorunları yaşarlarsa mutlaka doktora haber vermelidirler;

  • Kızarıklık, hassasiyet veya şişlik
  • Yarada drenaj
  • Titreme
  • 38 dereceden yüksek ateş

Omurgadaki kemiklerin iyileşmesi ve birleşmesi birkaç ay sürebilir. Omurga ameliyatı sonrası yapılması gerekenler arasında omurganın doğru bir şekilde hizalanmasını sağlayacak tedbirler vardır. Bunlardan biri de korse takmaktır. Ayrıca fizik tedavi omurganın düzgün hareket etmesini sağlayarak otururken, dururken ya da yürürken ağrı hissedilmemesine yardımcı olur.

Kaynaklar:

https://www.spine-health.com/treatment/back-surgery/how-decompression-surgery-performed

https://www.webmd.com/back-pain/spinal-fusion-facts#1

https://orthoinfo.aaos.org/en/treatment/spinal-fusion/

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/spinal-fusion/about/pac-20384523

 

Paylaş:
Kategori:Hastalıklar
Önceki Yazı
Omurilik Kanseri Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Anlaşılır?
Sonraki Yazı
Omurilik Soğanının Görevleri: Ne İşe Yarar – Neyi Kontrol Eder

0 Yorum

Cevap Bırakın