15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
omurga hastalıkları nelerdir

Omurga Hastalıkları Nelerdir ve Bu hastalıkların Çeşitleri Hakkında Bilgiler

Omurga hastalıkları nelerdir? sorusu bir çok kişinin sorduğu önemli bir sorudur. Tıp dilinde dorsopati olarak bilinen omurilik hastalığı, omurganın zarar görmesi halinde ortaya çıkan hastalıklardır. Kifoz, skolyoz ve spina bfida gibi hastalıklar, en yaygın görülen omurga hastalıklarıdır. Diğer omurga hastalıkları çeşitleri arasında spinal musküler atrofi, ankilozan spondilit, lomber spinal stenoz, spinal tümörler, osteoporoz ve cauda equina sendromu yer almaktadır.

Omurga Hastalıkları Nelerdir, İsimleri?

Bazıları diğerlerinden daha yaygın olan birçok omurga hastalığı vardır. Bu rahatsızlıklar boyun, sırt ya da bel omurgasında meydana gelen hasarlar nedeniyle oluşurlar. Servikal omurga çok esnektir bu nedenle hastalar özellikle bu bölgeye daha kolay zarar verebilmektedirler. Sık görülen omurga hastalıkları çeşitleri arasında dejeneratif disk hastalığı, servikal stenoz ve servikal disk herniasyonu bulunur.

Dejeneratif disk hastalığı

Boyundaki her bir vertebra içindeki disklerin parçalanmasıyla dejeneratif disk hastalığı oluşur. Her bir vertebra vücudun farklı bölgelerinde şiddetli ağrılara neden olabileceğinden, sırt, bacak, boyun bölgesinde ve hatta kollarda hastalıktan kaynaklanan acılar hissedilebilir.

Servikal stenoz hastalığı (boyun omurilik kanal darlığı)

Omurga kanalındaki boşluk azalmaya ve incelmeye başladığında, boyunda ağrıya neden olabilir. Bu da kollarda ve ellerde uyuşukluk hissine yol açar. Bunlar servikal stenoz hastalığı olarak bilinen boyun omurilik kanal darlığının belirtileridir.

Servikal disk herniasyonu (boyun fıtığı)

Her bir vertebra arasındaki disklerde bozulma olasılığı olan lifler vardır. Bu yüzden bu bölgenin hasar görmesi boyun fıtığı olarak bilinen servikal disk hernisine yol açabilir. Bu hastalık genellikle genç yaşlarda daha az görülür, çünkü daha çok yaşlanmanın bir sonucu olarak oluşur.

Skolyoz

Omurga hastalıkları nelerdir sorusunda ilk akla gelen rahatsızlıklardan biri skolyozdur. Skolyoz, omurganın genellikle “C” veya “S” harfi şeklinde bir eğriliğe sahip olduğu yaygın bir omurga hastalığıdır. Bu hastalık kadınlarda daha sık görülen bir durumdur, ancak skolyozun neden olduğu henüz kesin olarak tespit edilememiştir. Spinal bölgede ya da sırt ağrısında yorgun hissetmek de dahil olmak üzere, bu hastalığı yaşayan kişilerde yalnızca birkaç semptom görülür. Genellikle, kalçalar veya omuzlar eşit değilse veya omurga eğrileri varsa, bu bozukluklar skolyozdan kaynaklanabilir. Ayrıca Bknz: Skolyoz Ağrısı ve Dereceleri Hakkında Önemli Bilgiler

Lomber spinal stenoz

Lomber spinal stenoz, omurganın bel bölgesinde bulunan spinal kanalın daralması olarak adlandırılır. Bu hastalık omuriliğin sinir kökünün sıkışmasına, alt sırt ve alt ekstremite ağrılarına yol açabilir. Lomber spinal stenozun diğer belirtileri arasında disk yüksekliği ve diskin şişmesi nedeniyle yürüyüşün bozuklukları ve duruş sorunları bulunur. Lomber spinal stenoz belirtileri dünya nüfusunun %9,3’ünü oluşturan insanlarda belirgin bir şekilde görülmektedir. Hastalığın oranı 60 yaş ve üstü hastalarda artmaya devam etmektedir. Genellikle 65 yaşından büyük hastalarda lomber spinal stenoz, ameliyatla tedavi edilmektedir.

Spina bifida

Spina bifida, merkezi sinir sistemini etkileyen en yaygın omurga rahatsızlıkların biridir. Spina bifidanın en sık görülen ve en şiddetli formu Myelomeningocele’dir. Myelomeningocele’li bireyler, tamamıyla kaynaşmış bir omurga ile doğarlar ve bu nedenle omuriliklerindeki bozukluk sırt bölgelerinden rahatça fark edilebilir. Genel olarak, spinal lezyon ne kadar yüksekse, birey için fonksiyonel bozulma o kadar fazla olur. Spinal bifida belirtileri bağırsak ve mesane problemleri, güçsüzlük, lezyon, felç veya ortopedik sorunlardır. Spinal bifidalı hastalarda his kaybı yoğun olarak yaşanır.

Cauda equina sendromu (At kuyruğu sendromu)

Cauda equina sendromu, bel altı bölgesindeki omurga sinirlerinde oluşan ve oldukça nadir görülen bir sendromdur. Omuriliğin alt kısmındaki sinir ve sinir köklerinin hasar görmesi, hastalar için uzun süreli sorunlara neden olabilir. At kuyruğu sendromunun en sık görülen belirtileri alt sırt ağrısı, mesane rahatsızlıkları, bağırsak disfonksiyonu ve uyluklar arasında anestezi veya parestezi gibi sorunlardır. Progresif nörolojik değişiklikleri önlemek için hastaların ameliyat olmaları gerekebilir.

Tümörler

Bir spinal tümör, spinal kolonlarda veya omuriliklerde olağan dışı bir şekilde büyümeye ve yayılmaya başlayabilir. Olağandışı doku, belirli bir bölgede hızla çoğalan anormal hücrelerden oluşur. Tümörler genellikle iyi huylu, yani kanserli olmayan veya malign, yani kanserli ve aynı zamanda birincil veya ikincil olarak bilinen kategorilere ayrılır. Primer spinal tümörler omurilikte veya omurgada başlarken, sekonder spinal tümörler vücudun başka yerlerinde başlar ve spinal bölgeye yayılır.

Spinal tümörlerin semptomları tümörün tipi, omurga bölgesindeki yeri ve hastanın sağlık durumu gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Sırt ağrısı spinal tümörlerin en sık görülen semptomudur. Ağrının şiddetli olması, normal bir yaralanmadan daha uzun sürmesi ve yatma ya da istirahat halindeyken daha da kötüleşmesi ciddi sorunlara neden olabilir. Spinal tümörlerin sırt ağrıları haricinde görülen diğer semptomları, kas fonksiyonlarının azalması, bağırsak veya mesane fonksiyonlarının kaybedilmesi, bacaklarda ağrı, skolyoz ve bacaklarda olağan dışı duyumlardır.

Yapılan araştırmalara karşın birincil tümörlerin kesin nedeni bulunamamıştır. Buna karşın spinal tümörlerin genetik olduğu düşünülmektedir, çünkü araştırmalarda ailesinde spinal tümör vakası olan kişilerde kanser olasılığı daha çok görülmüştür. Spinal tümörleri etkileyebilen genetik bozukluklardan ikisi, Von Hippel-Lindau hastalığı ve Nörofibromatozis (NF) tip 2’dir. Von Hippel-Lindau hastalığı, beyinde, omurilikte veya böbreklerde bulunan tümörlerdeki kan damarlarının kanserli olmayan bir tümörüdür. Nöroflibromatoz tip 2 ise genellikle işitme için görevli sinirleri etkileyen kanserli olmayan bir tümördür. Bir veya her iki kulakta oluşan işitme kaybı, bu genetik bozukluğun bir sonucudur.

Paylaş:
Kategori:Hastalıklar
Önceki Yazı
Beyin Küçülmesi Başlangıcı ve Belirtileri: Nasıl Anlaşılır?
Sonraki Yazı
Omurilik Kanseri Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Anlaşılır?

0 Yorum

Cevap Bırakın