15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
Malignite ne demek

Malignite Nedir ve Negatif Olması Ne Anlama Gelir?

Malignite, anormal hücrelerin kontrolsüz olarak bölündüğü ve yakın dokuları işgal ettiği hastalıklar için kullanılan bir terimdir. Kötü huylu hücreler, kan ve lenf sistemleri yoluyla vücudun diğer bölümlerine yayılabilir. Bazı test sonuçlarında bu terimi gören bireyler sıklıkla malignite negatif ne demek? sorusunu sorabilmektedir. Öncelikle malignitenin çeşitlerine bakmakta yarar var.

Birkaç ana malignite vardır. Bunlar;

Karsinom; deride veya iç organları kaplayan dokularda başlayan bir malignitedir.

Sarkom; kemik, kıkırdak, yağ, kas, kan damarları veya diğer bağ veya destekleyici dokularda başlayan bir malignitedir.

Lösemi; kemik iliği gibi kan oluşturucu dokularda başlayan ve çok sayıda anormal kan hücresinin üretilmesine ve kanın içine girmesine neden olan bir malignitedir.

Lenfoma ve multipl miyelom; bağışıklık sisteminin hücrelerinde başlayan malignitelerdir. Merkezi sinir sistemi kanserleri; beynin ve omuriliğin dokularında başlayan malignitelerdir.

Malignite Negatif Ne Demek?

Bir tümör teşhisi konduğunda bu tümörün iyi huylu ya da kötü huylu olduğunu ifade etmek için malignite terimi kullanılır. Bu konuda en çok merak edilen konulardan biri “malignite bulgusu görülmedi ne demek” sorusudur. Bunu açıklayabilmek için iyi huylu ve kötü huylu tümörlerin bilinmesi gerekmektedir.

İyi huylu tümör

İyi huylu bir tümör kanserli tümör değildir. Kanserli tümörlerin aksine, kanserli olmayan bir tümör vücut boyunca yayılamaz. Malign olmayan tümörler bir ana arteri basar veya beyin maddesini sıkıştırırsa durum ciddi olabilir. Genel olarak benign tümörler tedaviye iyi yanıt verirler.

Benign tümörlere travmatik hasarlar, kronik inflamasyon, inflamasyona yol açan uzun süreli stres, tespit edilmemiş bir enfeksiyon veya diyet sebep olabilir.

En yaygın iyi benign tümörler şunlardır;

 • Adenomlar: Organ ve bezleri örten epitel doku
 • Beyin ve omurilik
 • Fibromas veya fibroidler: Rahimde bulunan herhangi bir organın bağ dokusu
 • Papillomlar: Cilt, meme, serviks ve mukus zarları
 • Lipomlar: Yağ hücreleri
 • Miyomlar: Kas dokusu
 • Hemanjiyomlar: Kan damarları ve deri
 • Neuromas: Sinirler
 • Osteokondromlar: Kemikler

İyi huylu bir tümörün konumuna ve büyüklüğüne bağlı olarak, tedavi gerekli olmayabilir. Doktorlar hastayı bu aşamada sürekli izler ve belirli aralıklarla testler yaparlar.

Malignite bulgusu görülmedi ibaresinden tümörün iyi huylu olduğu anlaşılır. Hastaya iyi huylu tümör teşhisi konulursa, hastanın anti kanser bir diyet yapması önerilir. Bazı iyi huylu tümörler malign olabilirler ancak bu durum oldukça nadirdir. Tümörler çıkarıldıktan sonra tekrar tümör oluşmaması için düzenli testler yapılır ve hasta kontrol altında tutulur.

Kötü huylu tümör

Malignite negatif ne demek diye merak edenler, sonuçlar pozitif çıktığında tümörün kötü huylu olduğunu yani çevre organ ve dokulara yayılma olasılığının çok yüksek olduğunu anlamalıdırlar. Malign tümörler kanserli tümörlerdir ve bu kanserli hücreler kontrol edilemez bir şekilde çoğalma, vücudun çeşitli bölgelerine metastaz yapma ve çevreleyen dokuyu istila etme yeteneğine sahiptirler. Kötü huylu tümörler, büyük oranda kararsız olan ve kan akımı, dolaşım sistemi ve lenfatik sistem yoluyla hareket eden anormal hücrelerden oluşur.

Kötü huylu tümörlerin oluşmasına neden olan pek çok faktör vardır. Bunlar arasında obezite, sigara içme, alkol tüketimi, kötü beslenme, çevre kirliliği ve ağır metal maruziyeti vücutta kansere yol açabilecek en tehlikeleri durumlardır.

En Yaygın Malign Tümörler

 • Sarkomlar: Kas, tendon, yağ ve kıkırdak gibi bağ dokuları
 • Karsinomlar: Meme, serviks, prostat, akciğer ve tiroid gibi organlar

Kötü huylu tümörler başlangıçta hiçbir belirti vermeden sessizce büyüyebilirler. Tümörlü bölgede oluşan ağrısız yumrular tümörün fark edilmesini sağlayabilir ya da başka bir hastalık için test yaptırırken tesadüfen tespit edilebilirler. Malign tümörler büyüdükçe ve organlara baskı yapmaya başladıkça, kan damarlarını ve sinirlerini sıkıştırarak bölgede ağrı oluşmasına neden olurlar.

Bu Yazıda Yararlanılan Bazı Kaynaklar:

https://thetruthaboutcancer.com/benign-malignant-tumors-difference/

https://www.cancer.net/navigating-cancer-care/diagnosing-cancer/reports-and-results/reading-pathology-report

https://www.cancer.gov/publications/dictionaries/cancer-terms/def/malignancy

 

Paylaş:
Kategori:Genel Sağlık
Önceki Yazı
İskemik Serebrovasküler Hastalıkların Nedenleri – Belirtileri ve Tedavisi
Sonraki Yazı
D Vitamini Ne İşe Yarar ve Görevleri Nelerdir?

0 Yorum

Cevap Bırakın