15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
kolda sinir sıkışması nedenleri ve tedavisi

Kolda Sinir Sıkışması Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Kolda sinir sıkışması genellikle ağrı ve yanmalarla kendini belli eder. Ağrıya eşlik eden uyuşmalar, karıncalanma hissi ya da duyu kaybı, kolda sinir sıkışmasının en yaygın belirtileridir. Koldaki kaslar çok fazla kullanılırsa veya iltihaplanırsa buradaki sinir hücreleri işlevlerini yerine getiremez hale gelebilir. Bu da sinir sıkışmalarına yol açar.

Koldaki Sinir Sıkışması Neden Olur?

Yakıcı ve şiddetli ağrılar kolun hareket kabiliyetini azaltabilir. Ağrıyan bölgede his kaybı, uyuşukluk, sızlama ya da kaslarda seğirme varsa büyük ihtimalle o bölgedeki sinirlerde bir sıkışma meydana gelmiştir. Serçe parmağın ya da yüzük parmağının çok fazla ağrıması, koldaki sinirlerde bir sorun olduğunun en büyük göstergesidir. Uyuşma ve karıncalanma geceleri daha çok artıyorsa ya da kol hareket ettirilemeyecek dereceye gelmişse mutlaka doktora görünülmelidir.

Peki koldaki sinir sıkışması neden olur inceleleyelim:

 • Egzersiz ya da spor gibi fiziksel hareketler sırasında kasların çok fazla kullanılması
 • Koldaki kasların baskı altında kalması
 • Kas dokularının iltihap kapması
 • Obezite
 • Kollardaki kıkırdak doku veya tendonların baskıya maruz kalması
 • Kolun yanlış bir şekilde tutulması
 • Yaralanmalar
 • Dirseğin bükülmesi gibi sinirlerin gerilmesine neden olan durumlar
 • Koldaki kireçlenmeler
 • Kol kırıkları gibi dışardan alınan darbeler
 • Dirseklerin etrafında oluşan kistler
 • Kol veya dirseğin uzun süre kullanılması gibi durumlar koldaki sinirlerin sıkışmasına neden olabilir.

Koldaki Sinir Sıkışması Nasıl Geçer?

Kolda sinir sıkışması tedavisinde dinlenme, fizik tedavi, egzersiz ve soğuk kompres önerilir. Eğer bu tedaviler birkaç ay boyunca uygulanır fakat buna karşın hiçbiri faydalı olmazsa ameliyat olunması gerekebilir.

Dinlenme: Koldaki sinir sıkışması için önerilebilecek en iyi tedavi şekli istirahattir. Kolun fazla hareket ettirilmemesi, sabit tutulması, koldaki sinir sıkışmasını yumuşatır. Oluşan ağrılar ve şişlikler, fiziksel aktivitenin azaltılması ile birlikte azalabilirler.

Fizik tedavi: Koldaki sinir sıkışması nasıl geçer sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt da sinirleri yatıştırmaya yardımcı olan fizik tedavidir. Kolda bulunan sinirlerdeki yoğun baskının azaltılması için düzenli olarak kuvvetlendirme ve esneme egzersizleri yapılmalıdır. Fizik tedavi kendi kendine uygulanmaması gereken, bir uzman tarafından kontrol edilerek yapılması gereken bir tedavi şeklidir. Aksi halde kas yaralanmaları gibi ciddi sorunlara yol açabilir.

Soğuk terapi: Buz kompresi gibi soğuk terapiler koldaki kas sıkışmaları nedeniyle oluşan ağrı ve şişliği azaltmaya yardımcı olurlar. Bir havlu ya da beze koyulan buzlar 20 dakika boyunca ağrılı bölgeye konur ve bekletilir. Bu uygulama günde birkaç kez tekrarlanabilir.

Egzersiz yapmak: Ağır olmamak koşuluyla düzenli yapılan hafif egzersizler sinir sıkışmalarını hafifletebilir. Hafif tempolu yürüyüş gibi egzersizlerin düzenli yapılması kan dolaşımının hızlanmasını sağlar, böylece sinir sıkışmaları daha hızlı bir şekilde iyileşebilir.

Ameliyat: Geçmeyen sinir sıkışmaları için cerrahi operasyon düşünülebilir. Eğer soğuk kompres, dinlenme, fizik tedavi ya da egzersizler sinirlerin yumuşamasını sağlamıyorsa ameliyat olunması gerekebilir. Cerrahi uygulamada koldaki sinirlere baskı uygulayan faktörlerin kaldırılması amaçlanır. Ameliyattan sonra kol kaslarının güçlendirilmesi için fizik tedavi uygulanmalıdır. Yapılan egzersizler ile güç kaybeden kolun tekrar kuvvetlenmesi ve esnekliğini geri kazanması sağlanır.

Yararlanılan Kaynaklar:

https://medicalxpress.com/news/2010-10-numbness-tingling-pain-arms-peripheral.html

https://www.coreconcepts.com.sg/article/nerve-stretches/

https://www.healthline.com/health/radial-nerve-dysfunction

Paylaş:
Kategori:Genel Sağlık
Önceki Yazı
Sürekli Kusma İsteği Neden Olur ve Nasıl Önlenebilir?
Sonraki Yazı
Ayakta Sinir Sıkışması Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

0 Yorum

Cevap Bırakın