15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
kifoz tedavisi ne kadar sürer

Kifoz Tedavisi Nasıldır ve Ne Kadar Sürer?

Kifoz, omurganın aşırı eğrilmesi sonucu üst sırtta kambur benzeri bir görünümün ortaya çıkmasıdır. Yetişkinlerin yüzde 20 ila 40’ında kifoz görülmektedir. Kifoz sorunu yaşayanların en çok merak ettiği konuların başında “kifoz tedavisi ne kadar sürer?” sorusu gelmektedir. Yapılan çalışmalarda bir yıl boyunca düzenli olarak egzersiz yapanların kifoz açılarının azaldığı tespit edilmiştir. Kifoz egzersizleri iyi duruş ve kayropraktik bakım ile birleştiğinde yuvarlatılmış üst sırtı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Kifoz Tedavisi Nedir?

Yetişkinlerde kifoz tedavisi rahatsızlığın nedenine, hastanın yaşına ve eğrinin büyüklüğüne bağlı olarak değişir. Kifozlu hastaların çoğunda eğrinin zaman içinde artmadığı görülür. Uygulanan fizik tedavi ve egzersiz programları postürü iyileştirir ve omurga kaslarını güçlendirmeye yardımcı olur. Fizyoterapi ve spinal manipülasyon gibi tedaviler kifoz ile ilgili semptomları hafifletebilir, ancak genellikle omurganın gerçek yapısında bir değişikliğe neden olmazlar.

Kifoz tedavisinde en sık kullanılan yöntemler şunlardır;

Ağrı kesiciler: Asetaminofen gibi reçetesiz olarak satılan ilaçlar, hafif ağrı kesiciler ve anti inflamatuar ilaçlar semptomların azaltılmasını sağlarken eğriliğin artmasını önleyerek daha ciddi komplikasyon riskini yok ederler.

Osteoporoz ilaçları: Kemik güçlendirici ilaçlar kifozu kötüleştirecek ek spinal kırıkların önlenmesine yardımcı olabilir.

Egzersizler: Germe egzersizleri, spinal esnekliği geliştirir ve sırt ağrısını hafifletirler.

Fizik tedavi: Sırt kaslarını güçlendirir ve postural kifozlu hastaların postürünü düzeltir.

Kifoz Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İlaçlar, egzersizler ve fizik tedavinin kombine olarak kullanılmasıyla birlikte kifoz 1 yıl içinde gözle görülür bir biçimde azalır. Tedavinin aksatılmaması eğriliğin artmasını engellediği gibi omurganın da düzeltilmesine yardımcı olur. Fizik tedavi, hasta hareketleri ağrısız bir şekilde yapana ve omurga esnekliğini kazanana kadar devam eder. Germe egzersizleri gibi hareketler ise fizik tedavi bittikten sonra günlük hayata dahil edilir ve omurganın tekrar eğrilmemesi için düzenli olarak tekrarlanır.

Eğriliğin artması durumunda omurganın düzeltilmesine yardımcı olmak ve eğriliğin çoğalmasını engellemek için yetişkinlerde kifoz tedavisi için korse kullanılır. Yetişkinlerin yanı sıra ergenlerde görülen Scheuermann kifozu için de korse kullanılabilir. Kifoz korsesi, hastanın vücudunu kaplar, giysilerin altına giyilebilir ve hastaların çoğu korse ile birlikte spor gibi aktiviteleri kolayca yapabilir. Ergenlerin taktıkları korseler, büyüme çağlarında eğriliklerinin artmasını engeller.

Kifoz Belirtileri

Kifozlu hastalarda en sık görülen semptomlar sırtın kambur görünümüdür. Semptomlar sırt ağrısı, kas yorgunluğu ve kasların sertleşmesi şeklindedir. Daha şiddetli durumlarda, hasta semptomlarının zamanla kötüleştiğini fark edebilir. Kifoz ilerleyebilir ve daha abartılı bir kamburluğa neden olabilir. Nadir de olsa kifoz, omuriliğin zayıflamasına, duyu kaybına, bağırsak sorunlarına veya mesane kontrolünün kaybedilmesine neden olabilir.

Dereceleri

Kifoz tedavisi ne kadar sürer sorusunu takiben en sık sorulan soru “kifoz derecesi nasıl ölçülür” sorusudur. Kifoz, üst torasik arka bölgenin öne eğilmesine neden olan bir omurga bozukluğudur. Bu durum kişinin kambur gibi görünmesine yol açar. Birinin omurgasına ya da arkasına baktığınız zaman, doğal bir eğri vardır. Sağlıklı bir omurga için, bu doğal eğri 20 – 45 derece civarında bir açıda olmalıdır. Bununla birlikte kifozu olanların omurgalarında bu eğri 50 derecenin üzerindedir. Kifoz dereceleri şunlardır;

Konjenital kifoz: Konjenital kifoz, omurganın ön kısmında bir segment oluşturulmamasına neden olan genetik bir hatadır. Tip 1 ve tip 2 olmak üzere iki tip konjenital kifoz vardır. Tip I doğumda görülen bir deformitedir ve büyüdükçe kötüleşir. Tip II, iki veya daha fazla omurun, normal diskleri ayırma veya oluşturmada başarısız olduğu durumdur. Bu kifoz genellikle yürümeye başlandığında görülür.

Peki Konjenital kifozun tedavisi nedir? Genellikle, erken teşhiste cerrahi müdahale gerekebilir. Ameliyat sırasında cerrah, omurgaya destek olmak için çubukları ve implantları kullanarak omurgayı daha doğal bir konuma getirecektir.

Postural kifoz: Postural kifoz, posturun ve kasların zayıflaması nedeniyle oluşan bir kifozdur.

Postural kifozu tedavi etmek için fizik tedavi, yoga, göğüs egzersizleri ya da ağırlıklı egzersizler faydalı olabilir. Bu hareketler ayrıca sırt, boyun ve omuz kaslarını güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Scheuermann hastalığı: Scheuermann hastalığı, omurganın torasik veya üst kısmında oluşan bir deformitedir. Bu, ergenlik döneminde omurların farklı oranlarda büyümesini sağlayan bir anormalliğe neden olur.

Peki Scheuermann kifoz tedavisi ne kadar sürer? Bu durum genellikle çocuklar büyürken ortaya çıktığı için, eğrinin artmasını önlemek için bir sırt desteği kullanılır. Çocuktaki eğrinin şiddetine veya başlangıç ​​aşamalarına bağlı olarak, bu sırt korsesinin neredeyse her gün giyilmesi önerilir. Scheuermann kifozu için başka bir tedavi seçeneği de güçlendirme egzersizleri ve fizik tedavidir. Şiddetli vakalarda, 75 derecenin üzerinde anormal bir eğriye sahip olan veya aşırı ağrıları olan hastalarda Scheuermann kifozu ameliyatı yapılır.

Yararlanılan Kaynaklar:

https://www.healthline.com/health/exercise-fitness/kyphosis-exercises#takeaway

https://www.medicinenet.com/kyphosis/article.htm#what_is_the_prognosis_for_kyphosis

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/kyphosis/diagnosis-treatment/drc-20374209

https://www.spinemd.com/symptoms-conditions/kyphosis

 

Paylaş:
Kategori:Hastalıklar
Önceki Yazı
Kafa Travması Belirtileri ve Nedenlerine Genel Bakış
Sonraki Yazı
Torakal Kifoz Hakkında Merak Edilenler

0 Yorum

Cevap Bırakın