15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
kafa travması belirtileri nelerdir

Kafa Travması Belirtileri ve Nedenlerine Genel Bakış

Kafa travması, beyin, kafatası veya kafa derisinde meydana gelen yaralanmalar için kullanılan bir tabirdir. Bu durum, hafif bir çarpma veya travmatik beyin yaralanması olabilir.  Kafa travmaları daha çok kafatası kırıkları ve kafa derisi yaralarını içerir. Kafa travması belirtileri ne zaman belli olur sorusu için bu durum hastanın yaralanmasına neden olan şeye ve ne kadar şiddetli olduğuna bağlıdır

Kafa yaralanmaları kapalı veya açık olabilir. Kapalı bir kafa yaralanması, kafatasına zarar vermeyen herhangi bir yaralanmadır. Açık (delici) bir kafa yaralanması, kafatasının kırıldığı ve beyne bir şey girdiği zaman oluşan yaralanmalardır.

Kafa travmasının ne kadar ciddi olduğunu anlamak zor olabilir. Bazı küçük kafa travmalarında çok fazla kan akarken bazı büyük yaralanmalarda hiç kan akmayabilir. Tüm kafa travmaları ciddiye alınmalı ve mutlaka bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Kafa Travması Nedenleri Nelerdir?

Genel olarak kafa yaralanmaları darbe nedeniyle oluşan kafa travmaları ve sarsıntı nedeniyle oluşan kafa travmaları şeklinde iki kategoriye ayrılabilir.

Sarsıntıdan kaynaklanan kafa yaralanmaları bebeklerde ve küçük çocuklarda daha sık görülür, ancak şiddetli sarsıntı yaşandığı hemen anlaşılabilir.

Darbe nedeniyle oluşan kafa yaralanmaları genellikle şunlarla ilişkilidir:

 • Motorlu taşıt kazaları
 • Düşme
 • Fiziksel saldırılar
 • Sporla ilgili kazalar

Çoğu durumda, kafatası beyni ciddi zararlardan korur. Bununla birlikte, kafa travmasına neden olacak kadar şiddetli yaralanmalar da omurga yaralanmaları ile ilişkili olabilir. Kafa travması sonrası boyun ağrısı sıkça görülen bir durumdur ve ciddiye alınmalıdır.

Başlıca Kafa Travması Türleri Telerdir?

Hematom: Kan damarlarının dışında kan toplanması ya da pıhtılaşması hematomdur. Beyinde hematom meydana gelirse çok ciddi olabilir. Pıhtılaşma, kafatasının içinde basınç oluşturmaya neden olabilir. Bu, bilinç kaybına veya kalıcı beyin hasarına neden olabilir.

Kanama: Beynin etrafındaki bölgede subaraknoid kanama denen bir tür kanama olabilir veya beyin dokusunun içinde intraserebral kanama olabilir. Subaraknoid kanamalar genellikle baş ağrılarına ve kusmaya neden olur. İntraserebral kanamaların şiddeti, ne kadar kanama olduğuna bağlıdır, ancak zaman içinde kan basıncında artışına neden olabilir.

Sarsıntı: Kafadaki etki, beyin hasarına neden olacak kadar şiddetli olduğunda bir sarsıntı meydana gelir. Beyin kafatasının sert duvarlarına ani bir hızda çarpar. Bununla birlikte, tekrarlanan sarsıntılar sonunda beyinde kalıcı hasar olabilir.

Ödem: Herhangi bir beyin hasarı ödem veya şişliğe yol açabilir. Birçok yaralanma çevre dokuların şişmesine neden olur, ancak beyinde meydana geldiğinde durum daha ciddi olur.

Kafatası kırığı: Vücuttaki çoğu kemiğin aksine, kafatasının kemik iliği yoktur. Bu durum kafatasını çok güçlü ve kırılması zor bir hale getirir. Kırık bir kafatası bir darbenin etkisini absorbe edemez, bu yüzden beyin zarar görür.

Difüz aksonal yaralanma: Diffüz aksonal yaralanma beyinde kanamaya neden olmayan ancak beyin hücrelerine zarar veren bir yaralanmadır. Beyin hücrelerine verdikleri hasar, onların çalışamamasına neden olur. Ayrıca şişmeye ve daha fazla hasara neden olabilir. Diğer beyin hasarı biçimleri gibi dışarıdan görünmese de, yaygın bir aksonal yaralanma en tehlikeli kafa yaralanmalarından biridir. Kalıcı beyin hasarına ve hatta ölüme bile neden olabilir.

Kafa Travması Belirtileri Ne Zaman Belli Olur?

Başta vücudun herhangi bir kısmından daha fazla kan damarları vardır, bu nedenle beynin yüzeyinde veya beyindeki kanama kafa yaralanmalarında durum ihmal edilmemelidir. Ancak, tüm kafa yaralanmalarının kanamaya neden olmayacağını bilmek önemlidir.

Dikkat edilmesi gereken nokta diğer belirtilerin farkında olmaktır. Bu yüzden kafa travması belirtileri ne zaman belli olur merak eden kişiler dikkat edilmelidir. Ciddi beyin hasarının birçok belirtisi hemen görünmez. Başı incittikten birkaç saat sonra semptomlar izlenmelidir.

Küçük kafa travmasının en yaygın belirtileri şunlardır;

 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Zihinsel karışıklık
 • Mide bulantısı
 • Kulak çınlaması

Ağır kafa travması belirtileri, minör baş yaralanmaları belirtilerinin çoğunu içerir. Ayrıca şunlar da oluşabilir;

 • Bilinç kaybı
 • Nöbetler
 • Kusma
 • Boyun ağrısı
 • Denge veya koordinasyon problemleri
 • Ciddi oryantasyon
 • Gözlere odaklanamama
 • Anormal göz hareketleri
 • Kas kontrolü kaybı
 • Kalıcı veya kötüleşen baş ağrısı
 • Hafıza kaybı
 • Ruh halindeki değişiklikler
 • Kulaktan veya burnundan gelen akıntı

Kafa Travması Sonrası Boyun Ağrısı

Kafa yaralanmaları ihmal edilmemeli ve ciddiye alınmalıdır. Kafa travması belirtilerinden biri de boyun ağrısıdır. Araba kazası ya da başka bir şekilde kafa travması yaşandığında boyunda da bir travma meydana gelebilir. Bu tür yaralanmalardan bazı insanlar kolayca kurtulabilirken bazılarında duruşla ilgili sorunlar yaşanabilir.

Boyun ağrısını geçirmek için boyna günde en az 3 kez olacak şekilde buz kompresi uygulanmalıdır. Buz, boyundaki kasları gevşetebilir ve ağrıyı hafifletebilir. Ağrıyı geçirmek için ılık duş da oldukça faydalıdır. 10 ya da 20 dakika boyunca ılık duş alarak kas gerginliği azaltılabilir.

Kaynaklar:

https://medlineplus.gov/ency/article/000028.htm

https://www.emedicinehealth.com/head_injury/article_em.htm

https://www.healthline.com/health/head-injury#getting-help

https://www.brainline.org/article/managing-headache-and-neck-pain-after-tbi

https://precisionchirovt.com/news/blog/upper-cervical/persistent-neck-pain-after-trauma

Paylaş:
Kategori:Hastalıklar
Önceki Yazı
Ayakta Sinir Sıkışması Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?
Sonraki Yazı
Kifoz Tedavisi Nasıldır ve Ne Kadar Sürer?

0 Yorum

Cevap Bırakın