15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
ihlamurlar-ne-zaman-cicek-acar

Ihlamurlar Ne Zaman Çiçek Açar?

Öncelikle kısaca bu bitkiyi tanıyalım: Ihlamurgiller ailesi olan ıhlamur ağaçları Tilia adı verilen ağaç cinsini oluşturmaktadır. Ihlamurlar daha çok ılıman iklimi seven ağaçlardır. bu aileye bağlı olan yaklaşık 30 farklı ıhlamur ağacı türü bulunmaktadır. Bu 30 farklı türden ne yazık ki sadece 3 türü doğal şartlarda Türkiye’de yetişmektedir. Türkiye üzerinde yetişen ıhlamur ağacı türleri; Kafkas ıhlamuru, Büyük yapraklı ıhlamur ağacı ve Gümüş Ihlamur ağacıdır.

Ihlamur ağaçlarının boyları ortalama 25-30 metre civarında olmaktadır. Fakat bazı ıhlamur ağacı türleri yaklaşık olarak 50 metreye kadar büyüyebilmektedir. Ihlamur ağacı yaprakları ise yaklaşık 5 ile 10 santim arasında değişen büyüklüklere sahiptir. Yaprakların şekli ise kalbe benzer. Kenarları testere dişi gibi çıkıntılıdır ve uzun bir yaprak sapına sahiptir. Ihlamur ağacı çiçekleri demetler halinde açar. Sarımsı ve beyaz renklerde olan bu ıhlamur çiçekleri kendilerine has çok güzel bir kokuya sahiptir. Ihlamurlar ne zaman çiçek açar derseniz cevabımız; diğer bitkilerin çiçek açma zamanlarına göre oldukça geç şeklinde olacaktır. Çünkü ıhlamurların çiçek açması Haziran ve hatta Temmuz ayını bulabilmektedir. Çiçek açan ıhlamurların çiçekleri toplanır ve kurutulur. Sonrasında ise ıhlamur çayı yapımında kullanılır.

Nerede Yetişir?

Ihlamurlar Türkiye üzerinde genel olarak Adana, Mersin, Antalya ağırlıklı olmak üzere tüm sahil şeridi üzerinde yetiştirilebilmektedir. 30’un üzerinde ıhlamur ağacı türü olmasına rağmen ülkemizde 3 tür yetişmektedir. Yetiştirilen bu ıhlamur ağacı türleri ise olgun odunlu olan türleridir. Bol gözenekli ve dış odunu geniş bir gövdeye sahiptir. Ihlamur ağacının yaş halkaları tüm kesitlerinde tam olarak gözlemlenebilir.

Ihlamurların gerçekten çok uzun bir ömrü vardır. Ihlamur ağaçlarının yetiştirildiği gölgeye göre çiçeklerinin renkleri farklılık gösterebilir. Sarı, beyaz ve hatta pembe renklerde çiçek açabilirler. Ihlamur ağaçlarının ayrıca çok yumuşak ve esnek bir yapısı vardır. Esnekliği ve yumuşaklığı sebebi ile kurumaya başladığı zaman çeker ve küçülür. Hava şartlarının etkisinde kolayca bozulma eğilimi gösterebilir. Yapı olarak fiziki ve doğal olaylara karşı gerçekten dayanıksız bir yapıdadırlar. Ihlamur ağacının çiçekleri çay yapımında kullanılır. Ayrıca ıhlamur ağacının odunundan kontraplak yapımında kaplama olarak, kibrit üretiminde kibrit çöpü olarak, ayakkabı kalıplarında kalıp olarak, oymacılıkta ve modelcilikte ana malzeme olarak kullanılabilir. Özellikle odunu kalas olarak kullanılmaya müsaittir.

Ihlamur ağacının tarihi ise oldukça eski zamanlara dayanır. Eski zamanlarda kurulan mahkemeler bu ağaçların altında kurulurmuş. Bu sebepten dolayı eskiler ıhlamur ağacına mahkeme ağacıda diyebilmekte. Özellikle İç Anadolu’da köylerde ve Orta Avrupa ülkelerinde hala böyle isimlendirilir.

Ihlamurlar Yazın Çiçek Verir

Ihlamurlar ne zaman çiçek açar sorunuza bir daha cevap verelim. Ihlamurlar Haziran sonu Temmuz ayı başı gibi çiçek açarlar. Çiçek açtıkları bu dönem içerisinde etrafa çok güzel koku yaymasının yanında çok güzel bir görüntü verir. Ayrıca büyük ağaçlar olduğundan dolayı gölgesi de geniştir. Bu nedenlerden dolayı yetiştirilmesi çok yaygındır. Hatta sokaklarda bile rastlayabilirsiniz. Ihlamur çiçeğinin dinlendirici, sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi sebebi ile fazla sevilen bir ağaç türüdür.

Ihlamurlar çiçek açar mı yada ne zaman açar sorunuza yanıt vermeye çalıştık. Umarız verdiğimiz yanıtlar yeterli olmuştur. Sormak istedikleriniz olursa yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz

Ayrıca Bknz: Ihlamurun Mideye iyi Gelir Mi?

 

Paylaş:
Kategori:Bitkisel Tedavi
Önceki Yazı
Ihlamur Mideye İyi Gelir Mi ?
Sonraki Yazı
Bebeklere Ihlamur Verilir Mi

0 Yorum

Cevap Bırakın