15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
ihlamur-fidani

Ihlamur Fidanı Türleri ve Özellikleri

Ihlamur fidanı, sarkan çiçek buklelerine sahip sarımsı bir renkte fidan türüdür. Kendine has kokusu ile de kolaylıkla ayırt edilebilir. Ihlamur fidanının çiçekleri geç açar. Geç açan bu ıhlamur çiçekleri toplanıp kurutularak ıhlamur çayı elde edilip afiyetle tüketilebilir. Ihlamur yaprakları altı düz ve mavimsi bir yeşil renge sahiptir. Ayrıca yaprakları çıplak veya tüylü olabilir. Ihlamur fidanlarının yaprakları yaklaşık olarak 6 santim ile 12 santim arasında bir uzunluğa sahiptir.

Ihlamur yaprakları yumurta veya yuvarlak bir kalp biçiminde olabileceği gibi kenarları düzenli ve keskin dişli bir yapıdadır. Ayrıca uçları sivri olan ıhlamur yapraklarının üst yüzleri koyu yeşil renge sahiptir. Büyün yaprak yüzeyinde damarlar, bezeler ve tüyler bulunmaktadır. Yaprağın yüzeyinde yer alan damarlar açıldığında içerisinde beyaz tüyler yer aldığı görülür. Ihlamur yapraklarının sapı yaklaşık olarak 4 santim civarıdır. Sonbaharda yaprak döken ıhlamur ağacının yaprakları dökülmeden önce altın sarısı bir renk alır.

Ihlamur Fidanı Ne Zaman Dikilir

Kökü çıplak olan ıhlamur fidanı kasım ve aralık ayları içerisinde veya mart ayı içerisinde toprağa ekilebilir. Ilıman iklimi seven ıhlamur ağacı güneş ışığı alan yerleri sever ve dona karşı oldukça duyarlı bir ağaçtır. Tuzlu topraklarda büyüyemeyen ıhlamur fidanı; derin, serin bir havaya sahip ve besin açısından zengin hafif asidik topraklarda iyi yetişir. Grup halinde veya tek başına ekilebilen bu ıhlamur fidanları ayrıca şehir iklimi karşısında da oldukça dayanıklıdır. Ayrıca ıhlamur fidanlarını grup halinde ekerseniz ilerleyen dönemde ağaç olduğu zaman rüzgar ve çit perdesi işlevi de kazanacaktır.

Ihlamur balı nedir, ıhlamur balı faydaları nelerdir konusundaki yazımızı okumadıysanız kesinlikle okumalısınız.

Paylaş:
Kategori:Bitkisel Tedavi
Önceki Yazı
Bebeklere Ihlamur Verilir Mi
Sonraki Yazı
Ihlamur Balının Faydaları

0 Yorum

Cevap Bırakın