15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
gırtlak kanseri ölümcül müdür? Evreleri ve belirtileri

Gırtlak Kanserinde Ölüm Riski Var Mıdır: Evreleri ve Belirtileri

Gırtlak kanseri ile ilgili en çok merak edilen konuların başında “gırtlak kanseri ölümcül müdür?” sorusu gelmektedir. Gırtlak kanseri olan kişilerde yaşam süresi, kanserin hangi evresinde bağlı olunduğuna göre değişmektedir. Ayrıca hastanın ne kadar yaşayacağı ya da yaşam kalitesinin ne kadar artacağı, tedavinin başarı oranıyla birlikte artmaktadır.

Gırtlak Kanseri Ölümcül Müdür?

Gırtlak kanseri boğazdaki anormal hücrelerin kontrolsüz bir şekilde bölünmesi ve çoğalmasıyla oluşan bir hastalıktır. Bu anormal hücreler, tümör olarak adlandırılan malign büyüme oluşturur. Gırtlak kanseri bademcikleri, ses tellerini ve orofarenks gibi boğazın diğer bölümlerini etkiler.

Tüm kanser türleri için uzmanlar, kanserin evresine göre ortalama hayatta kalma süresini 5 yıl veya daha uzun süre olarak tespit etmişlerdir. Ancak çoğu insan, gırtlak kanserini erken teşhis ettiğinde 5 yıldan çok daha uzun süre yaşamaktadır. Yapılan bir çalışmada gırtlak kanseri olan kişilerin tedavi sonrası yüzde 70 kadarının beş yıl ve daha fazla yaşadığı görülmüştür. Hastalığın erken evrelerinde teşhis edilen kanserli kişilerin ise sağ kalım oranları çok daha yüksektir. Kişinin kanser tedavisine verdiği yanıt ya da yaşı gibi faktörler gırtlak kanseri kurtulma oranını etkilemektedir.

Gırtlak kanseri ölümcül müdür sorusu, özellikle ameliyat olmaktan korkan hastaların sık sorduğu sorulardan biridir. Eğer hastalık erken teşhis edilirse, gırtlak kanserinden hayatta kalma oranı son derece yüksektir. Kötü huylu hücreler boyun ve başın ötesine yayıldığı zaman, gırtlak kanseri tedavi edilemeyebilir. Ancak, teşhis edilenler yaşamlarını uzatmak ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak için tedaviye devam edebilir.

Gırtlak kanserinin belirtileri

Erken evrelerinde gırtlak kanserini tespit etmek zor olabilir. Gırtlak kanserinin en yaygın belirtileri şunlardır;

 • Sesin değişmesi
 • Yutma problemleri (disfaji)
 • Kilo kaybı
 • Boğaz ağrısı
 • Sürekli boğazı temizleme ihtiyacı
 • İnatçı öksürük (bazen kanlı olabilir)
 • Boyunda şişmiş lenf düğümleri
 • Hırıltılı nefes
 • Kulak ağrısı
 • Ses kısıklığı

Bu belirtilerden bir veya birkaç tanesine sahipseniz ve iki ila üç hafta sonra iyileşmezseniz bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Gırtlak Kanserinin Evreleri Nelerdir?

Doktorlar muayene sonucunda hastanın boğazında kanserli hücreler bulursa, kanserin evresini veya derecesini tanımlamak için ek testler yapabilirler. Gırtlak kanseri evreleri 5 aşamadan oluşur:

 • Birinci evre: Tümör sadece boğazın etkilenen kısmındaki hücrelerin üst tabakasında bulunur.
 • İkinci evre: Tümör 2 cm’den küçüktür ve bulunduğu yer boğaz ile sınırlıdır.
 • Üçüncü evre: Tümörün büyüklüğü 2 cm ile 4 cm arasındadır ve çevresine yayılmış olabilir.
 • Dördüncü evre: Tümör 4 cm’den büyüktür ya da boğazın diğer kısımlarına yayılmıştır. Tümörün lenf noduna yayılma olasılığı çok yüksektir.
 • Beşinci evre: Gırtlak kanserinin son evresidir. Bu aşamada tümör lenf düğümlerine veya diğer organlara yayılmıştır.

Gırtlak Kanserinin Tedavisi Nasıldır?

Gırtlak kanseri tedavisinde onkolog, radyasyon onkologu, patalog ve anestezi uzmanı birlikte çalışır. Gırtlak kanseri ameliyatı, radyasyon tedavisi ve kemoterapi ile hastalık tedavi edilir. Eğer boğazdaki tümör küçükse, doktorlar tümörü cerrahi yolla çıkarabilir. Ameliyat, hastanede ve sedasyon altında yapılır. Gırtlak kanseri ameliyatında endoskopik cerrahi, kordektomi, larenjektomi, farenjektomi ve boyun diseksiyonu yapılabilir.

Tümörün çıkarılmasından sonra doktorlar radyasyon terapisini önerebilir. Radyasyon tedavisinde, malign kanser hücrelerini yok etmek için yüksek enerjili ışınlar kullanılmaktadır. Lenf nodlarına, diğer organlara ya da dokulara yayılan büyük tümörler söz konusu olduğunda, doktorlar radyasyonun yanı sıra kemoterapiyi de önerebilir. Kemoterapi, malign hücrelerin büyümesini öldüren ve yavaşlatan bir tedavi şeklidir.

Gırtlak kanserinin ameliyat riskleri konuşamamak, yutma güçlüğü, nefes almada zorluk çekme, yüz veya boyunda şekil bozukluğudur. Hastalar bazen konuşma terapisi alarak nasıl konuşacaklarını tekrar öğrenebilirler. Yüzdeki ya da boyundaki deformiteler için rekonstrüktif cerrahiden yardım alınabilir.

Kaynaklar:

https://www.healthline.com/health/cancer-throat-or-larynx#q-a

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/throat-cancer/symptoms-causes/syc-20366462

https://www.cancer.org/cancer/laryngeal-and-hypopharyngeal-cancer/detection-diagnosis-staging/survival-rates.html

https://www.practo.com/health-wiki/throat-cancer-symptoms-complications-and-treatment/182/article

Paylaş:
Kategori:Hastalıklar
Önceki Yazı
Torakal Kifoz Hakkında Merak Edilenler
Sonraki Yazı
Skolyoz Ağrısı ve Dereceleri Hakkında Önemli Bilgiler

0 Yorum

Cevap Bırakın