15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
e-vitamini-eksikligi-nasil-giderilir

E Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

E vitamini eksikliği kolaylıkla sağlıklı ve doğal bir beslenme düzeni ile giderilebilen bir hastalıktır. Bu vitamin bitkisel tohum yağlarından elde edilebildiği gibi yumurta sarısı ve yeşil sebzelerde de bol miktarda bulunmaktadır. Yapılan deneyler sonucunda E vitamini eksikliğinin denek hayvanlarında kısırlığa neden olduğu ve üreme fonksiyonlarında da bir takım bozukluklara yol açtığı görülmüştür. Benzer senaryonun insan vücudunda da oluşabileceği ön görülmektedir. Ayrıca çeşitli bitkisel ve ilaç mahiyetli E vitamini takviyeleri de eczanelerde yer almaktadır. Bu yazımızda “E Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?” sorusuna cevap arayacağız.

E Vitamini Eksikliği Nelere Neden Olur?

Önemli bir antioksidan olması neden ile erken yaşlanmanın önüne geçen E vitamininin eksikliğinde bağışıklık sisteminde zayıflamaktadır. Eksikliği ayrıca kanser riskinde artışa ve çeşitli göz hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Cinsel gelişim açısından da son derece önemli olan E vitamini, tahıllı gıdalar aracılığı ile kolaylıkla temin edilebilmektedir.

Yetişkin bir insan vücudunun günlük E vitamini gereksinimi ortalama 10 mgdır. Bu miktar çocuklarda 7 mg civarında olup, bebelik çağından itibaren yeterli E vitamini alınması gerekmektedir.

E vitamini eksikliği vücut kimyasallarında da bozulmalara da neden olmaktadır. Yürüme bozukluğu, kas ağrısı ve kas uyuşukluğu, kronik yorgunluk ile birlikte sürekli uyku hali, görme problemleri E vitamini eksikliğinin ciddi belirtileri arasında kabul edilmektedir. Belirtilerden bir ya da daha fazlasına kendinizde rastlamanız durumunda derhal hekiminiz ile görüşüp ilgili testleri yapmasını istemelisiniz.

E Vitamini içeren Gıdalar

Peki E vitamini eksikliği nasıl giderilir? Kuru yemiş yada yağlı tohum olarak da adlandırabileceğimiz, ceviz, fındık, fıstık, ay çekirdeği gibi gıdaların günde sadece birkaç tanesi vücut için gerekli olan E vitaminini temin etmenize yeterli olacaktır. Bu tip gıdaların bilinen en ciddi yan etkileri ise aşırı tüketimi söz konusu olduğunda sivilcelere ve kilo artışına neden olmasıdır. Bunun haricinde eğer ki herhangi bir alerjik durumunuz yok ise rahatlıkla tüketebilirsiniz. Yağlı besinler olması nedeni ile olası diyet yapıyorsanız mutlaka diyetisyen kontrolünde ve önerilen miktarlarda tüketmeye gayret gösterin

Bilindiği üzere gebelik esnasında anne adayının mümkün olduğunda doğal yollar ile beslenmesi tavsiye edilmektedir. Bu nedenle anne adayları da, önceliği ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler olmak üzere doğal besinlere vermeleri e vitamini alımı açısından faydalı olacaktır.

E vitamini eksikliği nasıl giderilir yazımız burada son buluyor. Görüş ve düşüncelerinizi yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Paylaş:
Kategori:Genel Sağlık
Önceki Yazı
Solgar D vitamini Takviye Nedir ve Ne İşe Yarar?
Sonraki Yazı
Penis Yanması Nedenleri Ve Tedavisi

0 Yorum

Cevap Bırakın