15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
dudakta uyuşma ve karıncalanma hissinin nedenleri

Dudakta Uyuşma ve Karıncalanma Hissinin 8 Önemli Nedeni

Dudakta uyuşma ve karıncalanma hissinin pek çok nedeni vardır. Diş sorunları nedeniyle yapılan lokal anesteziler dudakta uyuşma hissine neden olabileceği gibi kronik bir hastalık nedeniyle de dudaklar uyuşabilir. Soğuk hava veya hassas ciltler genellikle geçici karıncalanmalara yol açabilir.

Dudakta Uyuşma ve Karıncalanmaların Asıl Nedeni Nedir?

Vücuttaki duyular; sinirler ve hücrelerden oluşan vücudun sinir sistemi aracılığıyla iletilir. Beyin ve omurilik merkezi sinir sistemini oluşturur. Vücudun geri kalan kısmı ise periferik sinir sistemiyle idare edilir. Periferik nöropati, periferal sinir sisteminde oluşan sinir hasarını ifade etmek için kullanılır. Perifefik nöropati dudaklar da dahil olmak üzere vücudun pek çok yerinde uyuşukluk veya karıncalanma hissine neden olabilir.

Dudakta uyuşma hissi oluşturan durumları sıralayacak olursak;

1-)Alerjiler

Dudakları etkileyen alerjen maddeler anjiyo ödem olarak bilinen ve derinin altında şişmeye neden olan durumlara sebep olurlar. Özellikle tahriş olmuş dudaklarda alerjiler nedeniyle karıncalanmalar meydana gelebilir. Yemek ya da ilaç alerjisi de dudakların uyuşmasına yol açabilir.

2-)Dudakların çatlaması

Çatlamış dudaklar genellikle karıncalanır. Bu durum özellikle kış mevsiminde egzama gibi bir cilt rahatsızlığı varsa şiddetlenebilir. Nemlendirici krem kullanmak cildin yumuşamasını sağlayabilir, ayrıca çatlamayı engelleyebilir.

3-)Enfeksiyonlar

Soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlar ağız ve dudakların etrafında bir karıncalanma veya uyuşma hissine neden olurlar. Dudakların etrafında oluşan yaralardaki bakteriler öpüşmekle ya da kişisel eşyaları kullanmakla başkalarına bulaşabilir. Soğuk algınlığı genellikle 7 ila 10 gün içinde tedavi edilmeden iyileşir, ancak ilaç kullanarak bu süreyi kısaltmak mümkündür.

4-)Zona

Dudakta uyuşma ve karıncalanma neden olur sorusuna verilebilecek cevaplardan biri de zonadır. Çoğu çocuk bir noktada su çiçeği geçirir. Ancak, iyileştikten sonra, virüs vücutta inaktif olarak kalmaya devam eder. Yaşamın ilerleyen dönemlerinde, zona, dudakta uyuşma hissi ya da karıncalanma gibi sorunlara yol açabilir.  Ayrıca zona nedeniyle dudak çevresinde ağrılı kabarcıklar veya döküntüler ortaya çıkabilir.

Zona dudaklar dahil vücudun herhangi bir bölümünü etkileyebilir. Zonanın ilk belirtileri genellikle karıncalanma veya yanma hissidir. Bunu, ciltte kendi başına veya bir küme şeklinde görünen sıvı dolu kabarcıkların gelişmesi takip eder.

5-)İnme

İnme, beyne giden kan akışı kesintiye uğradığında oluşur. İnme geçiren bir kişinin dudakları uyuşabilir ve karıncalanabilir. Bu rahatsızlığın belirtileri hemen anlaşılabilir.  İnme belirtileri şunlardır;

  • Vücudun bir tarafında ani uyuşma veya halsizlik
  • Denge kaybı veya baş dönmesi
  • Konuşma zorluğu
  • Belirgin bir neden olmadan şiddetli bir baş ağrısı
  • Yüzde ya da ağızda kasılmalar

6-)Kranial sinir travması

Kranial sinirler beyinden baş ve yüze doğru hareket eder. Hareketi ve hissi kontrol ederler. Beyin sarsıntısı gibi bir yaralanma, bu sinirlere zarar verebilir ve çalışmalarını etkileyebilir. Fasiyal sinir kranial sinirlerden biridir. Bu sinirlerde hasar varsa, yüzde duyu kaybı oluşabilir, dudaklarda karıncalanma veya uyuşma olabilir.

7-)Panik atak

Panik atağın ilk belirtisi vücuda iğne batıyor gibi bir hissin oluşmasıdır. Eğer karıncalanmaya, nefes darlığı ya da kalp atışının hızlanması gibi belirtiler eşlik ediyorsa, bu durum kişinin panik atak geçirdiğini gösteren bir işaret olabilir.

8-)Lupus

Lupus, sinirler de dahil olmak üzere vücudun birçok bölümünü etkileyebilen bağışıklık sisteminin bir hastalığıdır. Sinirleri çevreleyen doku şişmişse, basınç nedeniyle sinirler bilgiyi iletme kabiliyetlerini kaybedebilirler. Lupusun bir çok semptomu olduğu için teşhis edilmesi çok zor olabilir. Sinir sistemine zarar verebilecek diğer semptomlar arasında görme, baş dönmesi, göz kapağı problemleri ya da dudakta uyuşma hissi sayılabilir.

Kaynaklar:

https://www.healthline.com/health/tingling-lips

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320147.php

https://www.buoyhealth.com/symptoms-a-z/lip-numbness/

https://www.healthgrades.com/right-care/oral-health/numb-lips

https://www.buoyhealth.com/symptoms-a-z/lip-numbness/

Paylaş:
Kategori:Hastalıklar
Önceki Yazı
Sağ Elde ve Sol Elde Karıncalanma Nedenleri Nelerdir?
Sonraki Yazı
Sürekli Kusma İsteği Neden Olur ve Nasıl Önlenebilir?

0 Yorum

Cevap Bırakın