15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
dudak dolgusu rehberi

Dudak Dolgusu Yaptırmayı Düşünenlere Güncel ve Detaylı Rehber

Dudaklar kalıcı ve etkileyici bir ilk izlenim bırakma özelliğine sahip olan ve birçok temel fizyolojik işlevi yerine getiten önemli bir uzuvlardan arasındadır. Bazı insanlar doğuştan gelen dudak yapısından memnun olmayabilir ve daha estetik dudaklara sahip olmak isteyebilir. Bu aşamada karşımıza dudak implantları, cerrahi müdahaleler, dudak dolguları gibi bir ok seçenek çıkmaktadır. Bu yöntemler arasında ise en çok tercih edilen yöntem şüphesiz dudak dolgularıdır. Çünkü dolgu işleminin diğer yöntemlere göre birçok avantajı bulunmaktadır.  

Dudağa estetik görünüm kazandırmanın en kestirme yolu olan dudak dolguları kişiye genellikle geçici çözüm sunmaktadır. Bu nedenle dolgu işleminin belirli periyotlarla tekrarlanması gerekmektedir. Peki bu uygulamayı ne kadar tanıyorsunuz? Aklınızdaki soru işaretlerini gidermek adına bu yazımızda dudak dolgusunun nasıl yapıldığından ve bu işlemin olası yarar ve zararlarından bahsedip en sık soruları sizler için cevaplandıracağız.

Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak içerisine ve ağız çevresine dermal dolgu maddesi enjekte etmek suretiyle yapılan bu işlemde temel amaç, dudakları dolgunlaştırmak, çevresindeki kırışıkları gidermek ve onlara daha estetik bir görünüm kazandırmaktadır.

Enjeksiyon işlemi sadece alt ve üst dudak içerisine yapılmamaktadır. Nitelikli bir görünüm kazandırmak adına ağzın dış hatları tanımlanarak dudak çevresine de enjeksiyon yapılır ve suni görününüm ortadan kaldırılır. Dudak dolgusunun en iyi avantajı enjekte edilen bölgenin ve dolgu maddesi miktarının tayini ile tam kontrollü bir uygulama yapılmasına olanak tanımasıdır. Dolgu işlemi standart, tekdüze bir uygulama değildir. Her yüz şekli ve dudak yapısına göre farklı bölgelere doğru miktarlarda enjeksiyon yapılması gereklidir. Aksi durumda uygulamanın başarısız olması içten bile değildir.

Neden Yapılır?

 1. İnce dudak yapısına sahip kişilerin dudaklarına daha hacimli ve dolgun bir görüntü kazandırmak için
 2. Hacimden bağımsız olarak asimetrik olan ya da estetik görünmeyen dudakları şekillendirmek için,
 3. Dudak konturunu belirginleştirmek için,
 4. Dudak üstünde ve etrafındaki çizgileri giderebilmek için,
 5. Uzun süreli sigara tüketimine bağlı olarak oluşan dudak kırışıkları veya şekil bozukluklarını giderebilmek için dudak dolgusu işlemi yapılabilir

Dudak dolgusunda yaygın olarak kullanılan maddeler

Estetik operasyonlarda kullanılan farklı dolgu maddeleri bulunmaktadır. Yüze uygulanan her dolgu maddesi dudağa uygulanamaz çünkü bu bölgenin yapısı daha farklıdır. Kullanılacak dolgu maddesinin dayanıklı olması ve alerjik reaksiyon gösterme riskinin düşük olması oldukça önemlidir. Bu nedenle günümüzde uygulanan dolgu işlemlerinde genellikle çapraz bağlı hyaluronik asit kullanılmaktadır.

Hyaluronik asit, insan vücudunda bulunan doğal bir maddedir. Dudaklarınızın hacminin artmasına ve bir kontur oluşturulmasına yardımcı olan bu maddenin alerjik reaksiyon gösterme ihtimali çok düşüktür ve yan etkileri geçicidir. Ancak bu madde uzman kişiler tarafından enjekte edilmezse bir takım enfeksiyonlara ve kalıcı yan etkilere sebep olabilir.

Oldukça dayanıklı olan bu madde kendi ağırlığının 1000 katına kadar dayanabilir. Dayanıklılığı sayesinde uygulama sonrasında kazandırılan şeklin korunmasına yardımcı olur. Bu dolgu maddesinin birçok ticari formu mevcuttur. Bunların en yaygın olanlar şunlardır:

 • Restylane,
 • Stylage
 • Juvederm
 • Teosyal
 • Evolence
 • Belotero Balance
 • HylaForm
 • Radiesse
 • Elevess
 • Prevelle
 • Captique

Bu dolgu maddelerin birçoğu FDA onaylıdır ve kalıcılık süresi 3 ay ile 18 ay arasında değişmektedir.

Dudak dolgusu işleminde kullanılan bir diğer madde ise kollojendir. İnsan ya da hayvan kollojeninden elde edilen bu dolgu maddesi geçmiş yıllarda oldukça sık tercih edilen bir dolgu yöntemiydi ancak yarattığı yan etkiler ve alerjik reaksiyonlar nedeniyle kullanımı oldukça azalmıştır. Üstelik kalıcılığı diğer yöntemlere oldukça düşüktür.

Hyaluronik asit kadar yaygın olmamakla dolgu işleminde yağ enjeksiyonuda kullanılmaktadır. Anestezi alında vücuttan alınan yağların dudaklara, marionette çizgilerine ve dudak etrafına enjekte edilmesi ile işlem yapılır. Gelişmiş tekniklerle doğru şekilde uygulandığında kalıcılığın daha yüksek olduğu bilinen bu uygulamada yan etkiler ve riskler Hyaluronik asite göre kısmen daha fazladır. Enjekte edilen bölgede canlılığını devam ettiremeyen yağ hücreleri erir ve bu durumda dolgunluk kısmen azalabilir. Yanlış uygulama sonucunda dduakta ciddi şişme ve topaklanma oluşumu da yağ enjeksiyonun komplikasyonları arasındadır.

Nasıl Yapılır?

Öncelikle dudaklarınız ve yüz hattınız bir uzman tarafından muayene edilir ve bu operasyon sunucundaki beklentileriniz üzerine talepleriniz alınır. Şayet teknik olanaklar yeterli ise size 3 boyutlu bir simülasyon ile olası dudak kombinasyonları gösterilir. Verilen kararın ardından süreç başlatılır.

Dudak Dolgusunun aşamaları:

 1. İşlem öncesinde uygulama bölgesi mikrobiyal risklere karşı antispektik br solisyonla temizlenir ve ardından dudaklarınız topikal anestezi işlemi uygulanır. Lokal aneljezik enjeksiyonlar dudak dolgusunda çok sık tercih edilmemektedir. Topikal anestezi işleminde dudaklara anestezik madde sürülür ve birkaç dakika içerisinde madde mukozadan infiltre edilir. Bu madde dudak ve etrafında sinir uçlarını bloke ederek işlem sırasında ağrı ve acı duymanızı engeller. Gereklilik halinde ağız ve çevresine küçük lokal enjeksiyonlar da yapılabilir. Ayrıca doktorunuz isterse işlem öncesinde kısa bir buz uygulaması yapabilir.

 2. Anestezi işleminin bitmesinin ardından dudak içerisine ve ağız etrafına bir iğne yardımıyla dermal dolgu maddesi enjekte edilir. Burada dolgu maddesinin miktarı ve enjekte edilen bölgelerin seçimi oldukça önemlidir. Dudak içerisine ve belirginliği azalmış dudak çizgilerine yapılan enjeksiyonlar ile istenilen model elde edilmeye çalışılır. Yüz hattınıza ve talebinize göre en uygun dudak şekli hedeflenir.

 3. Enjeksiyon işleminin ardından dudaklarınız ve enjeksiyon bölgelerinize mikrobiyal riske karşı krem sürülür ve  buz uygulaması yapılır. Buz uygulamasındaki amaç şişme ve kanama gibi olası semptomları en aza indirmektir.

 4. İşlemlerin tamamlanmasının ardından doktorunuz kontrol için size bir randevu tarihi verecektir. Ayrıca ilerleyen günlerde dikkat etmeniz gerekenler hakkında kısa bir bilgilendirme yapılacaktır.

Dolgu İşlemi Sonucu Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dikkat edilmesi gerekenler kişi bazında özelleştirilebilir ama temelde dikkat edilecek hususlar şunlardır:

 • Dolgu işlemi yapıldıktan sonra en az 2 saat boyunca yeme içme faliyeti durdurulmalıdır.
 • İşlem sonrası 24 saat boyunca dudak ve dudak çevresine yönelik kozmetik ürünler kullanılmamalı, dudaklara ruj, dudak kalemi, gibi ürünlerle makyaj yapılmamalıdır.
 • Birkaç gün çok soğuk ve sıcak besinler tüketmekten kaçınılmalıdır.
 • Dolgunun ardından ilk birkaç gün şişmiş bölgelere buz kompresi yapılmalıdır.
 • Doktorunuzun verdiği kremler dışında diğer kremler kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • İşlem sonrası birkaç gün yüz üstü yatmanız dudağın şeklinin tam olarak oturmasına katkı sağlayacaktır.

Hangi durumlarda dolgu yapılamaz?

 • Kan pıhtılaşma sorunları olan kişilerde,
 • Kan sulandırıcı kullananlarda,
 • Dudak üzerinde yara ve enfeksiyon olan kişilerde,
 • Yara iyileşmesinin yavaşladığı diyabet yada lupus hastalarında,
 • Sürekli tekrarlayan Herpes Simplex lezyonları olan kişilerde,

dolgu işlemi yapılamayabilir. Bu durumda alanla ilgili uzman doktorlardan konsültasyon alınıp, doktorun onay vermesi durumunda dolgu işlemi başlatılabilir. Aksi durumda işlem sonrası komplikasyon gelişimi kaçınılmaz olacaktır.

Dudak Dolgusunun yararları ve avantajları

 • Dolgu işleminde doğru dolgu maddeleri kullanıldığında alerji ve yan etki riski oldukça azalmaktadır. İşlem sonucunda çoğunlukla arzu edilen görüntü yakalanmaktadır.
 • Dolgu işleminde en temel noktalardan bir tanesi de doğallığın sağlanabilmesidir. Uzman kişilerce yapılan dudak dolgusunda rahatlıkla doğal bir görünüm elde edilebilmektedir.
 • Dolgu işlemi kademeli olarak yapılmaktadır. Bu nedenle istediğiniz zaman dolgunluk miktarını doktorunuzun yapacağı yeni bir enjeksiyon ile arttırabilirsiniz. Bu da size yüzünüze en uygun dudak tipini belirleminize olanak tanır.
 • İşlem sonucunda anında sonuç almak dolgu işleminin en büyük avantajlarından bir tanesidir. Diğer bir çok yöntemin aksine çok kısa süre içerisinde işlemin sonucunu görmeniz tercih sebebi olabilir.
 • Dudak dolgusu sonrasında fiziksel olarak kendinizi daha çekici ve daha genç hissedebilirsiniz. Bu işlem fiziksel görüntünüz üzerinde eskisine göre oldukça büyük farklılıklar yaratabilir. Bu da daha fazla özgüven daha sağlıklı bir sosyal durum anlamına gelmektedir.
 • Dolgu işlemi oldukça kısa süren bir uygulamadır. Genellikle 15-30 dakika süren bu işlem sizi işlerinizden ve sosyal yaşantınızdan uzun süre ayrı bırakmaz. 24 saat içinde genellikle birçok şey normale dönmüş olacaktır. Cerrahi işlemlerde bu süreler çok daha uzundur.
 • Uygulama sırasında topikal anestezik elamanların kullanılması ağrı ve acı duymanızı önleyecektir.Üstelik bu basit anastezi işleminin etkisi kısa süre içerisinde geçecek ve özel bir durumunuz yoksa hiçbir yan etki bırakmayacaktır. 

Yan Etkileri ve Olası Zararları

Dolgu işlemi sonrası kısa süreli yan etkilerle karşılaşmanız oldukça normal. Çünkü işlemde bir enjeksiyon söz konusudur. Karşılacağınız bu yan etkiler genellikle 1-5 gün içerisinde tamamen düzelir. Elbette işlem sonrası yan etkilerin kaç gün süreceği kişinin fizyolojik durumuna ve işlemin başarısına göre değişmektedir.

Dolgu işleminin ardından dudak bölgesinde en yaygın görülen geçici yan etkiler şunlardır:

 • Kızarıklık,
 • Hafif düzeyde şişlik
 • Ödem Oluşumu
 • Hassasiyet
 • Enfeksiyon
 • Kaşıntı
 • Uçuk
 • Hafif düzey kanama,
 • Enjeksiyon bölgesinde yara

Bu yan etkilerin uzun sürmesi ya da ciddi seviyelere gelmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Yapılabilecek erken bir müdahale ile yan etkilerinin sağlığınıza olumsuz yansımalarını azaltabilirsiniz.

Uzman Olmayan Kişiler tarafından yapılan dolgular;

Elbette işlemin profesyonel olmayan kişiler tarafından yapılması yan etkilerin görülme riskini katbekat arttırmaktadır. Bu işlemi Dermatolog ve Estetik Cerrah dışında uygulayan kişiler (estetisyen, güzellik uzmanı vs.) yeterli anatomi bilgisine sahip değildir. Bu kişiler genellikle standart bir uygulama protokolü izlemekte ve işlemi kişiye göre farklılaştıramamaktadır. Burun dudak açısı, alt ve üst dudak oranı gibi tıbbi bilgilerden yoksun şekilde yapılan işlemler sonucunda eskisinden daha kötü görünümde dudaklara sahip olabilirsiniz.

Yeterli teknik donanım, steril şartlar ve tıbbi bilgi olmadan yapılan bu işlemler sonucunda sıklıkla mimiksiz dudaklar karşımıza çıkmaktadır. Bununla beraber ciddi enfeksiyonlar, kanamalar, yumrular da uzman olmayan kişilerin yaptığı işlemlerin sonucudur.

Dudak dolgusu yaptırmadan önce nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikle uygulamayı yaptırmayı düşündüğünüz merkezin ve uzmanın güvenilir olması gerekmektedir. Bununla ilgili çevrenizde ilgili merkezden dolgu yaptırmış olan kişilerin görüşlerini alabilir, internet üzerinden uzman ile ilgili yorumları okuyabilir ve referans sitelerini inceleyebilirsiniz.

Merkezde işlemi yapacak kişinin Dermatalog ya da Estetik cerrah olmasına dikkat edin! Çeşitli sertifikasyonlar bu işi yapmaya çalışan estetisyen ya da güzellik uzmanı gibi farklı ünvanlar taşıyan kişilerin bu işleme yetkisinin olmadığını ve bu durumun birçok sağlık risklerini beraberinde getirebileceğini lütfen unutmayınız.

Dudak dolgusu yaptırmaya karar verdiğiniz merkezde işlem öncesi doktorla görüşmek için mutlaka bir randevu alın ve bir görüşme gerçekleştirin. Bu görüşmede;

 • İşlemin yapılacağı yöntemi ve işlem basamaklarını öğrenin,
 • Dolgu sonrası nasıl bir dudak istediğiniz konusunda hem fikir olun,
 • Kullanılacak analjezik maddeler hakkında bilgi alın
 • Varsa herhangi bir ilaç grubuna olan alerjisinizi doktorunuza bildirin
 • Yapılacak işlemin yan etkileri hakkında bilgi edinin
 • Bahsi geçen yan etkilere karşı nasıl bir yol izleyeceğinizi öğrenin
 • Kan sulandırıcı gibi dolgu işlemini etkileyebilecek ilaçlar kullanıyorsanız doktorunuzu bilgilendirin,
 • Olası komplikasyonlar hakkında bilgiler alın
 • Son olarak başarısız bir işlem olması durumunda alternatif seçenekleri doktorunuzla beraber değerlendirin,

Sonuç olarak;

Her ne kadar basit bir işlem gibi görülse de dudak dolgusu uzmanlık isteyen önemli bir estetik uygulamadır. Bu işlemi sadece tıbbi ihtisasını tamamlamış ilgili alanlarda uzman doktorların yapması gerekmektedir. Yapılacak işlemi sadece maliyet ekseninde değerlendirmek yerine yarar / zarar dengesi gözeterek bir uzmana yaptırmanız birçok olası komplikasyonun önlenmesini sağlayacak ve istediğiniz dudaklara sahip olma şansınızı güçlendirecektir.

Paylaş:
Önceki Yazı
A Vitamini Ne İşe Yarar: Kısa ve Öz Şekilde Madde Madde

0 Yorum

Cevap Bırakın