15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
donuk omuz nedir nedenleri nelerdir

Donuk Omuz Nedir ve Neden Olur?

Adeziv kapsülit olarak da bilinen donuk omuz, omuz ekleminde sertlik ve ağrı ile karakterize edilen bir durumdur. Belirtiler genellikle yavaş yavaş başlar, zamanla kötüleşir ve bir ya da üç yıl içinde kendiliğinden geçer.

Donuk Omuz Nedir?

Omuz 3 kemikten oluşur. Bunlar omuz kanadı (skapula), köprücük kemiği (klavikula) ve üst kol kemiğidir (humerus). Omuz eklemini çevreleyen ve her şeyi bir arada tutan bir de doku katmanı vardır, bunun adı omuz kapsülüdür. Donuk omuzda omuz kapsülü çok kalın ve sıkıdır, bu yüzden omzun hareket ettirilmesi oldukça zor ve acılı bir hale gelir. Skar dokusu formundaki bantlar ve eklemin hareket etmesini sağlayan sinovyal sıvı miktarı çok azdır. Sinoviyal sıvı omuz ekleminin sürtünme olmadan hareket etmesini sağlar.

Donmuş omuz tedavisi, bazı egzersizler, eklem kapsülüne enjekte edilen kortikosteroid ilaçlar ya da fizik tedavi uygulanır. İyileşmeyen donuk omuz sorunlarında eklem kapsülünü gevşetmek ve daha rahat hareket edebilmesini sağlamak için artroskopik cerrahi uygulanabilir. Donuk omuzun aynı omuzda tekrarlanması normal değildir, ancak bazı insanlar bunu karşı omuzda geliştirebilir.

Donuk Omuz Nedenleri

Donuk omuz nedir cevapladık şimdi bu konuda en çok merak edilen diğer soru; donuk omuz nedenlerine bakalım. Omuz ekleminde bulunan kemikler  ve tendonlar, bir bağ dokusu kapsülü ile çevrili halde bulunurlar. Donuk omuz, bu kapsül kalınlaştığında, sıkılaştığında ve hareket kısıtlandığında oluşur.

Doktorlar donuk omuzun neden bazı insanlarda daha yaygın görüldüğü konusunda hemfikir değildirler, ancak diyabet hastası olanlarda ya da kol kırığı gibi uzun bir süre omzu hareketsiz kalan kişilerde ortaya çıkma olasılığının daha yüksek olduğunu söylemektedir.

Bazı faktörler donuk omuz geliştirme riskini artırır. Donuk omuz nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

Yaş ve cinsiyet: Özellikle 40 yaş ve üstündeki kadınlarda donuk omuz görülme olasılığı oldukça yüksektir. Donuk omuz sorunu yaşayan insanların yüzde 70’i kadındır. Uzmanlar bunun nedeninin menopoz gibi hormon seviyelerinde değişime neden olan durumlardan kaynaklandığını düşünmektedir.

Hareketsizlik: Çok az hareket eden kişilerde donuk omuz gelişme riski çok fazladır. Hareketsizliğin nedeni kırık kol, inme, ameliyat ya da sistemik hastalıklar olabilir. Kol kırılması gibi durumlarda ameliyat olduktan sonra iyileşme sırasında yaşanan hareketsizlik nedeniyle omuz kapsülü sertleşebilir. Uzun süre hareketsiz kalma ya da yaralanmalar donuk omuza yol açabilir. Hastalar bu durumlarda iltihaplara karşı hassas olabilir veya sert doku geliştirebilirler. Omuz ameliyatından sonra fizik tedavi egzersizlerinin tamamlanması bu durumun önlenmesine yardımcı olabilir.

Hastalıklar: Donuk omuz riskinin yüksek olduğu hastalıklar; diyabet, aşırı aktif tiroid (hipertiroidizm), Ulenraktif tiroid (hipotiroidizm), kalp damar hastalıkları, depresyon, meme kanseri, akciğer kanseri, tüberküloz ve Parkinson hastalığıdır.

Donuk omuz nedenleri arasında diyabet hastalığının önemli bir yeri vardır. Diyabetli hastaların yüzde 10 ila 20’sinde donuk omuz görülür. Ayrıca semptomlar oldukça şiddetli olabilir. Diyabetli kişilerde glikoz molekülleri omuz eklem kapsülünde doğal olarak bulunan kollajen proteinlerine tutunur ve sertliğe neden olurlar. Diyabetli kişilerde bu durum her iki omuzda da donuz omuz gelişebilir.

Donuk Omuz Belirtileri

En belirgin semptomlar omuz ağrısı ve omuzdaki hareket kısıtlılığıdır. Donuk omuz rahatsızlığı yaşayanlar omuzlarını normal bir şekilde hareket ettirmek istediklerinde çok fazla acı çekerler. Örneğin yemek yemek, giyinmek, saç taramak ya da tıraş olmak gibi günlük aktiviteleri yaparken oldukça zorlanırlar. Hastalığın erken aşamalarında ağrı en önemli belirtidir. Bu ağrı nedeniyle geceleri sık sık uyanılabilir.

Donuk omuzun 3 aşaması vardır. Bunlar;

İlk aşama: En çok acı ilk aşamada yaşanır. Bu aşamada omzun hareketi son derece sınırlıdır. İlk aşama genellikle 6 ya da 12 hafta kadar sürer.

İkinci aşama: Bu aşamada ağrı azalır, ancak sertlik kalır. Bu aşama genellikle 4 ila 6 ay kadar devam eder.

Üçüncü aşama (çözülme aşaması): Son aşamada, koldaki hareket yavaş yavaş artarken ağrılar azalmaya başlar. Bu aşama 1 yıldan fazla sürebilir.

Donmuş omuz tedavisinde ilk amaç, ağrıyı ve iltihabı azaltmak, omuz hareket açıklığını arttırmaktır. Tedavinin seyrinde anti-enflamatuar ilaçlar kullanılır. (Bknz: Donuk Omuz Nasıl Tedavi Edilir?) Enflamasyonu azaltmak için hastaya steroid enjeksiyonu verilebilir. İlaçların etkili olmadığı durumlarda fizik tedavi uygulanır. Fizik tedaviye en az 6 ay kadar devam edilmelidir. Eğer donuk omuz, fizik tedavi ya da ilaçlarla düzelmezse hastanın omuz artroskopi ameliyatı olması gerekebilir.

Kaynaklar:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/frozen-shoulder/symptoms-causes/syc-20372684

https://www.medicalnewstoday.com/articles/166186.php

https://www.webmd.com/a-to-z-guides/what-is-a-frozen-shoulder#1

https://www.sports-health.com/sports-injuries/shoulder-injuries/frozen-shoulder-causes-and-risk-factors

https://www.healthxchange.sg/bones-joints/shoulder-elbow-hands/frozen-shoulder-causes-symptoms-treatment

Paylaş:
Kategori:Hastalıklar
Önceki Yazı
Donuk Omuz Nasıl Tedavi Edilir?
Sonraki Yazı
Donuk Omuz İçin Yapılabilecek 6 Temel Egzersiz

0 Yorum

Cevap Bırakın