15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
donuk omuz tedavisi nasıldır

Donuk Omuz Nasıl Tedavi Edilir?

Tıp literatüründe adeziv kapsülit olarak geçen donuk omuz, omuzların hareket kapasitesini azaltan iltihaplanmalara verilen isimdir. Omuz eklemindeki dokularda oluşan iltihaplanmalar bu bölgenin daha kalın ve daha sıkı hale gelmesine yol açar. Sonuç olarak, omuz eklemi düzgün bir şekilde döndürülmek istendiğinde bu mümkün olmaz. Donuk omzun en yaygın belirtileri şişlik, ağrı ve sertliktir. Donuk omuz sorununu en çok yaşayanlar 40 ve 60 arasındaki kişilerdir. Donuk omuz tedavisi ilaçla, ameliyatla ya da alternatif tıpla mümkündür.

Donuk Omuz Nasıl Tedavi Edilir?

Donuk omuz tedavisi ertelenirse ya da ihmal edilirse omuzdaki ağrı ve sertlik gün geçtikçe artar ve hareket kabiliyeti kısıtlanır. Donuk omuz tedavisinde en sık kullanılan uygulamalar şunlardır;

  • Fizik tedavi
  • İlaç
  • Ameliyat
  • Evde bakım yöntemleri

Fizik Tedavi: Donuk omuz tedavisinde en sık kullanılan yöntem fizik tedavidir. Fizik tedavide amaç omuz eklemini germek ve hareket kabiliyetini yeniden kazanmaktır. Tedavinin olumlu sonuç vermesi birkaç haftadan dokuz aya kadar sürebilir.  Hafif hareket egzersizleri programın bir parçasıdır.

İlaçlar:  Ağrıyı tedavi etmek ve eklem iltihabını azaltmak için doktorlar Aspirin, İbuprofen veya Naproksen sodyum gibi antiinflamatuar ilaçları önerebilir. Ayrıca kortikosteroidleri omuz eklemine enjekte etmek, özellikle sürecin erken dönemlerinde ağrıyı azaltmaya ve omuz hareketliliğini geliştirmeye yardımcı olabilir.

Evde Bakım: Bir buz paketini günde birkaç kez 15 dakika boyunca ağrıyan bölgeye yerleştirmek, ağrının azalmasına yardımcı olabilir. Fiziksel bir terapistle çalışılıyorsa, egzersizler evde yapılabilir. Fizyoterapist yapılması gereken egzersiz türlerine, ne sıklıkla ve ne zorlukta yapılacağına dair talimatlar verecektir. Donuk omuz çoğu durumda ameliyat olmadan tedavi edilebilir.

Ameliyat: Fizik tedavi durumunun iyileşmesini sağlamazsa, ameliyat gerekebilir. Donuk omuz ameliyatında herhangi bir adezyonu kırmak için genel anestezi yapılır. Başka bir seçenek ise artroskopik cerrahidir. Bu tip ameliyatlar, omuzda küçük bir kesim yapmak, skar dokusunu gidermek veya serbest bırakmak için “arthroscope” adı verilen bir kamera kullanmaktan ibarettir. Böylece omuzun hareket kabiliyetinin artması sağlanır. Eğer bir yaralanma sonucu donuk omuz oluştuysa ameliyat iyileşme için kesin çözüm olabilir.

Donuk omuz ameliyatı genellikle ayakta yapılır. Dikişler 10 gün sonra kendiliğinden düşerler. Ameliyattan sonra fizik tedaviye başlanır ve hastalar üç ay içinde tam olarak hareket edebilir hale gelirler.

Donuk Omuz Bitkisel Tedavisi

Donuk omuz tedavisinde kullanılan ilaçlar geçici olarak ağrıyı hafifletebilir ancak rahatsızlığın tam olarak iyileşmesini sağlamazlar. Bazı durumlarda vücudun diğer bölgelerinde iltihaplanma gibi başka yan etkiler yaratarak durumu daha da kötüleştirebilirler. Bu yan etkilerin başında inflamasyon gelir. İnflamasyonu azaltmak için bitkilerden faydalanılabilir. Donuk omuz bitkisel tedavi yöntemleri şunlardır;

Meyve suları: Enflamasyonu önlemek için bağırsak sağlığına önem vermek son derece önemlidir. Bağışıklık sisteminin büyük bir kısmı bağırsaklarda bulunur, bu nedenle sindirim sistemininin sağlığının iltihapla mücadele edebilmesi için bağırsaklar düzgün çalışmalıdır. Bağırsak sağlığını korumak için doğal  meyve suları tüketilebilir. Meyve suları bağırsaklarda sağlıklı bakterilerin çoğalmasını sağlar. Bu da bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve iltihapların azalmasına yardımcı olur.

Elma sirkesi: Enflamasyonu önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olan elma sirkesi donuk omuz tedavisinde sıklıkla kullanılan bir gıdadır. Elma sirkesini seyreltip içmek ya da iltihaplı bölgeye bir pamuk yardımıyla sürmek, yaraların iyileşmesini sağlar.

Donuk Omuz Tedavisinde Kaçınılması Gerekenler

Şeker ve rafine karbonhidratlar: Fazla şeker ve karbonhidrat tüketimi bakteriyel enfeksiyonların artmasına, iltihapların kötüleşmesine ve donuk omuzun kötüleşmesine yol açar.

Trans yağ: Trans yağlar kan damarlarının iltihaplanmasına neden olur. Ayrıca kasların rahatlamasını ve gevşemesini engellerler. Kan akışını azaltarak vücuttaki inflamasyonu daha da kötüleştirirler ve donuk omuzun iyileşmesini yavaşlatırlar.

İşlenmiş hayvansal gıdalar: Protein ve yağ ile yüklü hayvan kaynaklı gıdalar da gelişmiş glikasyon son ürünleri bakımından zengindir ve bunlar pişirme sırasında daha fazlasını oluşturmaya eğilimlidir. Bu durum oksidasyona, kötüleşmiş inflamasyona, diyabet ve kardiyovasküler hastalık gibi durumların riskini önemli ölçüde artırır.

Şiddetli donuk omuz vakalarında tüm hayvansal kaynaklı gıdalardan kaçınılmalıdır. Hayvansal gıdaların tüketimini azaltmak için şunlar yapılabilir;

  • Gıdaları buharda ve düşük sıcaklıkta pişirmeli
  • Pişirme sırasında sirke ya da limon suyu gibi asitli maddeler eklenmeli
Paylaş:
Kategori:Hastalıklar
Önceki Yazı
Üst Göz Kapağının Şişmesi Neden Olur ve Nasıl Geçer?
Sonraki Yazı
Donuk Omuz Nedir ve Neden Olur?

0 Yorum

Cevap Bırakın