15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
deveci-armudu

Antioksidan Deveci Armudunun Faydaları – Kalorisi

Deveci armudu fiziki şekli itibari ile gövdesi geniş, iri görünümlü bir amut cinsidir. Belki de bu nedenle sık tercih edilmemektedir. Aslında sululuk ve tat oranı oldukça yüksek bir meyvedir. Fruktoz şekeri oranı da yüksek olması nedeni ile esasen tat konusunda diğer armut cinslerinden daha üstün bir meyve olarak da kabul edilebilir. Sağlık üzerine etkileri konusunda ise kaliteli bir vitamin kaynağı olması, lif oranın yüksek olması ile dikkat çekmektedir. Diğer armut cinslerinden çok daha fazla su ve şeker barındırmaktadır. Şimdi deveci armudunun yararlarına göz atablım:

Deveci armudu  faydaları

Yüksek lif oranı ile kalp ve damar sağlığını direkt olarak ilgilendirmekte olan deveci armudu, sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını da sağlar. Beraberinde boşaltım sistemini de hızlandırması ile genel vücut kompozisyonun korunmasında faydalıdır. Özellikle ara öğün olarak tüketilebilmesi nedeni ile kilo kontrolünde de ciddi yeri vardır.

Barındırdığı C vitamini sayesinde bağışıklık sistemine ciddi katkısı olup, özellikle mevsiminde tüketilmesi insan vücudu için son derece önemlidir. Yüksek oranlı bitkisel şekere sahip olması ile de vücudun şeker ihtiyacının bir bölümünü karşılayabilir, bu sayede diyabetik hastaların reçetelerinde de kendine yer bulabilir.

Deveci Armudu Hangi Hastalıklara İyi Gelir

İçinde barındırdığı bitkisel şeker sayesinde diyabet hastalarının tüketebilecekleri meyveler arasında gelmektedir. Yüksek lif oranı kalp ve damar sağlığı için çok önemli. Damar tıkanıklığı ve buna bağlı gelişen kalp krizi ve felç hastalıklarının önlenmesine katkısı büyüktür.

Günlük tüketilmesi durumunda ise B ve C vitaminleri ile vücudu destekler. C vitamini bağışıklık sisteminin olmazsa olmazıdır. Bu sayede enfeksiyon hastalıklarının önlenmesi sağlanmaktadır. B vitamini sayesinde ise sinir sistemi ve beyin fonksiyonlarında destekleyici görevi vardır. Hafızanın güçlendirilmesi, genel konsantrasyon ve dikkat kaybı gibi durumların önlenmesinde yardımcıdır. Deveci armudu K vitamini barındırması ile de kanın pıhtılaşmasını, yaraların çok daha hızlı bir şekilde kapanmasını sağlamaktadır.

Yine içerdiği potasyum minerali sayesinde hipertansiyon yani yüksek tansiyon hastalığının da önüne geçmektedir.

Deveci Armudu Antioksidan

Tek başına bir antioksidan olan deveci armudu, vücudun serbest radikaller ile mücadelesinde etkilidir. Vücuttaki kimyasal reaksiyonlar sonucu ortaya çıkan atık maddelerin daha hızlı uzaklaştırılmasında katkısı büyüktür. Antioksidan besinler uzun süreli ve sağlıklı bir yaşam için muhakkak temin edilmelidir.

Diyetteki Yeri

Deveci armudu  diyetisyenlerin gözde meyveleri arasındadır. Yüksek bitkisel şeker oranı, besleyici ve doyurucu özelliği sayesinde aynı zamanda tokluk hissi de oluşturan bu meyve; aşırı iştahlı bireylerin kilo kontrolünde son derece önemlidir. Tek bir deveci armudu ara öğün olarak tüketilebilir. Bu sayede hem ekstra ve gereksiz kalori alımının önüne geçilir hem de vücudun ihtiyacı olan temel besin değerlerinin sağlanmış olur.

Deveci armudu tüketilerek yapılan diyetlerde, bireylerin sadece kilo kontrolü sağlanmamış aynı zamanda vücut fonksiyonlarında da ciddi düzelmeler görülmüştür. Yapılan araştırma ve uygulamalar neticesinde; kalp ve damar hastalığı başlangıcı olanlar, sindirim ve boşaltım sisteminde sorun olan hastaların şikâyetlerinde azalma ve ilgili rahatsızların neden olduğu semptomların da zaman içinde azaldığı gözlemlenmiştir.

Deveci Armudu Kaç Kalori

İri yapısı nedeni ile ortalama bir deveci armudu 150 gram gelmekte ve yaklaşık 90 kalori besin değeri taşımaktadır. Günlük insan vücudunun ortalama kalori gereksinimi ise 1500-2000 civarında olduğunu düşünürsek deveci armudunun kalorisi oldukça kabul edilebilir seviyededir. Bu sebeple deveci armudunu ara öğun olarak tüketebilir ve vücudun ihtiyacı olan kalori, lif ve vitamin dengesini bu meyve sayesinde alabiliriz.

Paylaş:
Kategori:Bitkisel Tedavi
Önceki Yazı
Yeşil Elma Kaç Kaloridir ve Besin Değeri Nasıldır?
Sonraki Yazı
Armut Çeşitleri, Özellikleri ve Diyetteki Yeri

0 Yorum

Cevap Bırakın