15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
c vitamini nedir

C Vitamini Nedir ve Nasıl Temin Edilir?

İnsan vücudu için olmazsa olmaz diyebileceğimiz bir vitamin olan C vitamini; bilinen en ciddi hastalık olan kansere karşı savaşmamızı sağlamaktadır. Bağışıklık sistemini direkt olarak güçlendiren ve sistemin içinde kendine ait yeri olan C vitamini, vücutta depolanması mümkün olmadığı için sürekli dışarıdan temin edilmesi gerekmektedir. Bu açıdan da değerlendirildiğinde C vitamini barındıran bütün gıdaların hayati öneme sahip olduğu bilinmelidir.

C Vitamini Nasıl Temin Edilir?

Doğal yollar ile C vitamini almak istiyorsanız sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme alışkanlığına sahip olmalısınız. Ayrıca besinleri çiğ tüketmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Alışkanlıklarımız arasında olan gıdaların kaynatılması, haşlanması gibi yöntemler suda çözünmeyen C vitaminin besinlerden yok olmasına neden olmaktadır. Sadece bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile değil aynı zamanda anti oksidan özelliği ile yaşlanmayı geciktirdiği, vücut zindeliği sağladığı da bilinen C vitamini, tüm narenciye gurubu meyvelerde, maydanoz ve biber çeşitlerinde bol miktarda bulunmaktadır.

İlgili besin gruplarının yeteri kadar tüketilmemesi durumunda ise; bitkisel karışımların kapsül haline getirildiği C vitamini takviyeleri kullanılabilir. Eczanelerden rahatlıkla temin edebileceğiniz bu ürünler, vücudunuz için gerekli olan miktar kadar tüketilecek şekilde reçete edilmektedir. Aşırı doz kullanımının ise vücut için faydası yoktur ancak yine de doktor kontrolünde alınması gerekmektedir. C vitamini vücutta depolanmadığı gibi, fazlasının idrar yolu ile atıldığını unutmayınız.

Ayrıca Folik asitin kana kullanılmasını sağlaması nedeni ile anne adaylarının kesinlikle C vitaminini yeteri kadar almaları gerekmektedir. Yeterli Ci vitamini alımının hem bebek hem de anne sağlığı için son derece hassas bir konu olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

C Vitamini Eksikliğini Nasıl Anlarım?

Sık sık enfeksiyonal hastalıklara yakalanıyorsanız, diş etlerinizde kanama görüyorsanız, eklem ağrısının yanı sıra aşırı yorgunluk ve sürekli istirahat etme isteği içindeyseniz C vitamini eksikliği çekiyor olma ihtimaliniz çok yüksek demektir. Skorbüt hastalığına da neden olan C vitamini eksikliği, bunun yanında hücre yenilenmesi ve büyümesinde yavaşlamaya da neden olabilmektedir.

Aşırı C vitamini tüketimi, ishal, mide bulantısı ve karın ağrısına neden olabilir. Bu nedenle vücudunuzun ihtiyacı kadarını tüketmeniz yeterli olacaktır. Depolanması söz konusu olmadığı için diyetisyeniniz eşliğinde vücudunuz için temin etmeniz gereken C vitamini miktarını belirleyerek gerekli miktarı besinlerle almayı sağlayabilirsiniz.

Paylaş:
Kategori:Genel Sağlık
Önceki Yazı
Yanak Çökmesi Nedenleri ve Tedavisi Hakkında Bilgiler
Sonraki Yazı
Solgar D vitamini Takviye Nedir ve Ne İşe Yarar?

0 Yorum

Cevap Bırakın