15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
boyun düzleşmesi için yastık seçimi

Boyun Fıtığı ve Boyun Düzleşmesi İçin Yastık Seçimi Çok Önemli!

Modern yaşam tarzı, boyundaki servikal disk herniasyonu için büyük bir risk oluşturur. İnsanlar akıllı telefonlara, bilgisayar ekranlarına ya da televizyona daha çok zaman ayırmaya başladıkça boyunlarında ya da sırtlarındaki ağrılar da artmaktadır. Boyun fıtığı ya da boyun düzleşmesi, boynun çok uzun süre aynı ve uygunsuz pozisyonda kalması sonucu oluşur. Bu nedenle, kişinin duruşunu düzeltmek, bu hastalığı tedavi etmenin ilk adımıdır. Günün neredeyse üçte biri uyuyarak geçtiği için uyurken boynu en rahat konumda tutmak çok önemlidir. Bu yüzden boyun düzleşmesi için yastık seçimine daha çok dikkat etmek gereklidir.

Boyundaki omurga C şeklindeki eğri içinde hafifçe öne sarkar. Eğer boynunuzu aşağı doğru uzatırsanız veya uzun süre boyunca ileriye doğru uzatırsanız, omurganızdaki doğal eğrilik kaybolur ve boyunda bir basınç oluşur. Bu basınç hareketi kısıtlayarak hem boyunda hem de omuzlarda ağrıya ve yorgunluğa sebep olur. Bu nedenle doğru yastık seçimi sorunu çözmeye yardımcı olabilir. Boyun fıtığı için ortopedik yastık kullanmak boyundaki omurganın hareketini kolaylaştırır. Ortopedik yastıklar boyun düzleşmesi ve boyun fıtığı nedeniyle oluşan ağrıları azaltabilirler.

Boyun Fıtığı Yastığı Nasıl Kullanılır?

Boyun fıtığı nedeniyle oluşan yorgunluğu rahatlatmak için, uyurken yastığın ne çok yüksek ne de çok düşük olması önemlidir. Uygunsuz bir yükseklikte bir yastık, üst vücutta bulunan kemiklerin, kasların ve sinüslerin dejenerasyonunu hızlandırabilir. Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, insanların yan taraflarına yatarken çok düşük yastık kullandıklarında başları omurgalarının altına düşmüş, boyunlarındaki damarlar üzerindeki baskı artmıştır. Bu durum glokom riskini artırır.

Bu risklerden kaçınma amacıyla boyun fıtığı için ortopedik yastık tercih edilmelidir. Ortopedik yastıkların yükseklikleri boyunla uyumlu bir şekilde tasarlandıkları için hiçbir rahatsızlığa yol açmazlar. Boyun düzleşmesi için yastık arayanlar da ortopedik yastıkları kullanabilirler.

Yastığın sert olmaması ve uygun yükseklikte olması, uyurken boyundaki omurların doğal eğrisinin korunmasına yardımcı olur. yatağa yatıldığında yastık, baş ve yatağın yüzeyi arasında, omzun boyna karşılık gelen uygun bir yüksekliğinde olmalıdır. Boyun ve omurganın geri kalanı yan tarafa yatarken düz kalmalıdır. Bunun için yastık yatak yüzeyinden en az 10 ila 15 cm yüksekte olmalıdır.

Yatış ve Duruş Pozisyonu da Önemli

Yan tarafa yatarak uyumak boyundaki baskıyı hafifletebilir ve boyun ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, uygunsuz bir yükseklik veya kalınlıkta bir yastık boyundaki gerginliği önemli ölçüde artırabilir. Yalnızca boyun fıtığı değil aynı zamanda boyun düzleşmesi de önlem alınmadığı takdirde ciddi komplikasyonlara neden olabilirler. Kötü duruş, omurlar arası disklerin hareketini engelleyerek omurgaların sertleşmesine ve hareketsiz kalmalarına yol açabilir.

Boyun fıtığı ve boyun düzleşmesi için doğru şekil ve boyutta yastık seçmenin dışında boynu her seferinde germek ve uygun boyun egzersizleri yapmak, ağrı ve gerginliklerin azalmasını sağlayabilir.

Kaynaklar:

https://www.sleepridiculouslywell.com/best-pillow-for-neck-pain/

http://discdiseasesolutions.com/cervical-disc-herniation-high-low-pillow/

https://www.eliterest.com/best-pillow-bulging-disc-neck-final-word/

https://sleepsoftly.com/pillows-for-neck-pain/

http://www.cervicalherniateddisc.com/non-surgical/cervical-pillows/

 

Paylaş:
Kategori:Hastalıklar
Önceki Yazı
Skolyoz Ağrısı ve Dereceleri Hakkında Önemli Bilgiler
Sonraki Yazı
Beyin Küçülmesi Nedir: Nedenleri ve Evreleri

0 Yorum

Cevap Bırakın