15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
bipolar-test

Bipolar Test Nedir? Bipolar Testi Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda “bipolar test nedir,  nasıl yapılır, bipolar bozukluğa sahip kişiler nasıl anlaşılır, ben bipolar mıyım, bipolar olduğumu nasıl anlarım” gibi konulara değindik.

Bipolar Test Nedir?

Bipolar test, Bipolar bozukluğu rahatsızlığına diğer bir verilen isim manik depresiftir. Bipolar bozukluk rahatsızlığı ortalama olarak %1 görülebilen bir hastalıktır. Hastalığın yüzdesi az gibi görünse de ne yazık ki aslında az değildir.

Bipolar bozukluk kronik bir rahatsızlıktır. İlaçlar ile belli miktarda kontrol altına alınabilse de ne yazık ki şizofreni gibi ömür boyu devam eden bir hastalıktır. Hastalık sıklıkla ergenlik dönemi ile beraber ortaya çıkıyor. Aileden birine bipolar rahatsızlık tanısını koyulması ile kalan aile bireyleri de kesinlikle bu hastalığa yakalanacak anlamına gelmiyor. Fakat genetik olarak aktarıldığı için ortaya çıkma ihtimali devam ediyor.

Bipolar atakları yaşayan kişilerin enerjisi gözle görülür miktarda artar. Bu nedenle enerji artışı bipolar bozukluk belirtileri arasında en belirginlerinden bir tanesidir. Enerji artışı beraberinde hızlı hareket etme, hızlı ve çok konuşma, hızlı düşünme gibi durumları da ortaya çıkarmakta. Tabi yine enerji artışına paralel olarak günlük uyku ihtiyacında azalma, istese de uyuyamama, sürekli gezip eğlenme ve para harcama, tehlikeli hareketlere girişme gibi durumlarda bipolar hastaların atak durumunda gösterdiği davranışlardır.

Bipolar kişilik bozukluğu hastaları, atak durumlarında gayet neşeli, eğlenceli ve yerinde duramayan bir durumdadır. Tabi böyle hareketli oldukları için kendi hastalıklarının farkına varmakta da zorlanıyorlar. Fakat çevresindeki kişiler (ailesi, arkadaşları..) kişinin hasta olduğunu rahatlıkla anlayabiliyor.

Hasta kişinin ruh hali sürekli olarak dalgalanmalar gösterir. Örnek vermek gerekirse bazen günlerce yataktan kalmadan yatabildiği gibi bazen günlerce yatağa girmeyebiliyor. Bazen sürekli olarak yemek yerken bazen ağzına tek lokma yemek bile koymuyor. Yine bazen kendine güveni tavan yapıp tehlikeli hareketler yaparken bazen de kendine özgüvenini tamamen kaybedip içine kapanabiliyor.

Bipolar hastaları çevresine zarar verebileceği gibi kendisine de zarar verebiliyor. Belli dönemlerde bazı halüsinasyonlar görebiliyorlar. Bu halüsinasyonlarda çevresindeki insanların kendine zarar vereceğini düşündüğü için saldıraya geçebiliyorlar. Bu duruma gelen bipolar hastaları için kesinlikle yatılı tedavi gerekiyor. Bipolar bozukluğu hastalığını fark edemeseniz de belki bu hastalık sizde bile olabilir.

Bipolar Testi Göstergeleri

 • Normal ruh halinizin dışında aşırı derecede fazla neşeli veya hüzünlü olmak. Tabi herkes bazen fazla mutlu veya fazla mutsuz olabilmektedir. Bu durumlar herkes tarafından yaşanabilir. Ama mutluluk ve mutsuzluk arasındaki dalgalanma sürekli olarak yaşanıyorsa, sık sık neşeli bir anınızdan üzgün bir anınıza dönüyorsanız bipolar riski bulunduruyorsunuz demektir.
 • Takıntılı bir karaktere bürünmek. En küçük ve gereksiz olayları bile kafaya takıp sürekli olarak mutsuz olmak bipolar bozukluğun belirtilerinden bir tanesidir. Özellikle hayatında iyi giden şeylerin yerine sadece kötü düşüncelere odaklanmak ve bu kötü şeyleri takıntı yapmak bipolar rahatsızlığa yakalanmış olabileceğiniz anlamını taşıyor.
 • Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı. Özellikle depresyon gibi mutsuz vakitlerinizde kendinize tek çıkar yol olarak alkol ve uyuşturucuyu görüyorsanız ve bu maddelere karşı karşı koyulmaz bir arzu hissediyorsanız bipolar rahatsızlığa yakalanmış olabilirisiniz.
 • Günlük olarak az veya çok uyumak. Uyku bozukluğu en sık olarak bipolar hastalarda görülmektedir. Bipolar hastalar atak döneminde uyuyamıyor. Uyansa da 1 veya 2 saat uyuyup tekrar kalkıyor. Depresyon döneminde ise bipolar hastalar günün 14 – 15 saati uyuyabiliyor.
 • Başlanılan işi sürekli olarak yarım bırakmak. Bipolar hastalar genelde bir işe manik döneminde yani hareketli dönemlerine başlar. Manik dönemi takip eden depresyon dönemine girdiklerinde ise bu işi genelde yarım bırakmış olurlar.
 • Sonrasında pişman olacakları ve anlamlandıramayacakları hareketlerde bulunurlar. Mesela bir anda tüm parasını şans oyunlarına veya kumara yatırabilir, mevcut işinden bir andan ayrılabilir. Eğer bu hareketleri sonrasında neden yaptığını anlamlandıramıyorsa bipolar hastalığa yakalanmış olabilir.
 • Dikkat toplamada ve odaklanmada güçlük çekerler. Özellikle manik atak dönemi içerisinde herhangi bir noktaya dikkatini toplaması çok zordur.
 • Manik dönem içerisinde hızlı ve sürekli olarak konuşmaya başlar. Günlük normal hayatında sakin ve durgun davranışları olan kişilerin aniden bu tarz durumları ortaya çıkıyorsa bipolar hastalığın manik evresinde olduğunu gösterir.
 • Korkaklık ile cesaret arasında sürekli olarak git gel yapar. Bazen kendilerini korkak ve ürkek hissederken çok kısa bir süre sonra bir nedene bağlı olmaksızın sinirlenip aşırı agresif davranışlarda bulunabilirler.
 • Aşırı alınganlık gösterebilirler. Sürekli olarak alınganlık gösteriyorsanız ve herkesin sizin hakkınızda kötü konuştuğunu düşünüyorsanız bu bipolar hastalığının bir belirtisi olabilir.
 • Bir anda gelen kendini sevme ve özgüven artışı. Sık sık bu duygularınız zıtlaşıyorsa, örneğin bir anda kendinizi severken bir anda kendinizden nefret edebiliyorsanız bipoların en ciddi belirtisini gösteriyorsunuz demektir.

Bipolar test içerisinde yer alan ve tek tek anlattığımız durumları kendinizde gözlemliyorsanız kesinlikle vakit kaybetmeden uzman bir psikiyatrist ile görüşmelisiniz. Probleminiz bir hastalık olduğundan dolayı psikologlar size tam olarak yardımcı olamayacaktır. Hastalığın ne kadar tam tedavisi olmasa da belirli ilaçların kullanımı ile yaşanılabilir bir hal alacaktır.

Paylaş:
Kategori:Ruh Sağlığı
Önceki Yazı
Servikal Aks Düzleşmesi Nedir
Sonraki Yazı
Sağ Testis Ağrısı

0 Yorum

Cevap Bırakın