15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true

Beyin Küçülmesi Başlangıcı ve Belirtileri: Nasıl Anlaşılır?

Beyin küçülmesi başlangıcı oldukça belirsizdir ve hemen fark edilmeyebilir. Hastalığın erken belirtileri demansın türüne bağlı olup kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bir önceki yazımızda Beyin küçülmesi Nedir sorusunu cevaplandırmıştık. Bu yazımızda ise hastalığın genel belirtilerinden bahsedeceğiz.

Beyin Küçülmesinin Belirtileri Nelerdir

Semptomlar her hastada farklı olabilse de beyin küçülmesinin en sık görülen belirtileri şunlardır;

Kısa süreli hafıza kaybı

Bellek sorunu, beyin küçülmesi başlangıcı olabilir. Hafıza kaybı genellikle kısa sürelidir. Hastalar yakın geçmişi hatırlarken uzak geçmişi hatırlamakta zorluk yaşayabilirler. Ayrıca koyulan eşyanın yerini unutmak, kaybolmak ya da bir odaya niçin girdiklerini hatırlayamamak beyin küçülmesinin belirtileri arasındadır.

Doğru kelimeyi ararken zorluk çekme

Beyin küçülmesinin bir diğer erken belirtisi düşünce akışında yaşanan sorunlardır. Demanslı kişiler bir şeyi açıklarken ya da kendilerini ifade ederken doğru kelimeleri bulmakta zorlanabilirler. Beyin küçülmesi sorunu olan biriyle sohbet etmek zor olabilir ve sohbeti sonlandırmak normalden daha uzun sürebilir.

Ruh halindeki değişiklikler

Beyin küçülmesi sorunu yaşayan hastalarda ruh hali değişimleri oldukça yaygın görülür. Demanslı hastalar kendilerinde olan değişiklikleri fark etmezken başkalarındaki değişimleri kolayca fark edebilirler. Ruh hali değişiklikleri ile birlikte, hastanın kişiliğinde de bir değişim görülebilir. Demanslı hastalar normalde utangaçken çok girişken ve konuşkan olabilirler ya da oldukça aktif olan hastalar beyin küçülmesi sonucu içlerine kapanabilirler ve depresyona girebilirler.

İlgisizlik

Beyin küçülmesi belirtileri nelerdir sorusu sorulduğunda ilk akla gelen şeylerden biri çevreye karşı azalan ilgidir. Hastalar hobilerine veya herhangi bir aktiviteye karşı ilgilerini kaybedebilirler. Dışarı çıkmak ya da eğlenmek istemeyebilirler. Arkadaşlarıyla ve aileleriyle vakit geçirirken ilgilerini kaybedebilirler ve duygusal olarak nötr olabilirler.

Normal görevleri tamamlama zorluğu

Normal görevleri yerine getirme becerisinde bir düşüş görülebilir. Özellikle karmaşık görevlerle uğraşırken ya da rutin işleri yaparken yarım bırakma huyu, beyin küçülmesinin yaygın belirtilerinden bir tanesidir.

Karışıklık hissi

Karışıklık hissi özellikle beyin küçülmesi başlangıcında görülür. Beyindeki bellek, düşünme veya yargılama kısımları etkilendiği için hastalar artık yüzleri hatırlayamaz hale gelebilir. Doğru kelimeleri bulamadıkları ya da iletişimleri zayıfladığı için karışıklık yaşayabilirler. Karışıklık pek çok soruna neden olabilir. Örneğin hastalar yolları karıştırabilir, günün saatlerini unutabilir ya da daha önce tanıştıkları birini hatırlamakta güçlük çekebilirler.

Yön duygusunu kaybetmek

Yön duygusu genellikle beyin küçülmesinin başlangıcı ile birlikte bozulmaya başlar. Hastalar bir zamanlar bildikleri yer işaretlerini tanımakta ve düzenli olarak kullanılan talimatları hatırlamakta zorluk çekerler. Ayrıca bir dizi talimatı adım adım takip etmek daha da zorlaşır.

Tekrarlamak

Bellek kaybı ve genel davranış değişiklikleri nedeniyle, demans rahatsızlığında tekrarlama çok sık görülür. Hastalar tıraş gibi günlük işleri tekrarlayabilir ya da eşyaları takıntılı bir şekilde toplayabilirler. Sohbet sırasında anlattıkları bir şeyi tekrar anlatabilirler ya da aynı soruyu yeniden sorabilirler.

Değişime adapte olurken zorluk çekme

Beyin küçülmesi sorunu yaşayan hastalar ilk başlarda korku içinde olabilirler. Bunun nedeni tanıdıkları insanları hatırlayamamaları ya da söylenen sözleri takip etmekte zorlanmaları olabilir. Gittikleri bir yere neden gittiklerini hatırlayamazlar ve eve dönerken yolları karıştırıp kaybolabilirler. Tüm bu durumlar hastalarda güvensizlik oluşmasına ve korkuya yol açabilir. Günlük rutin işleri yaparken bile korkmak, yaşadıkları değişime ayak uydurma sorunları yaşamalarına neden olur.

Paylaş:
Kategori:Hastalıklar
Önceki Yazı
Beyin Küçülmesi Nedir: Nedenleri ve Evreleri
Sonraki Yazı
Omurga Hastalıkları Nelerdir ve Bu hastalıkların Çeşitleri Hakkında Bilgiler

0 Yorum

Cevap Bırakın