15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
b5-vitamini

B5 Vitamini Hakkında Kısa Bilgiler

B5 vitamini (pantotenik asit), suda eriyebilen bir B vitamini kompleksi parçasıdır. Bütün canlı hücrelerin yapısında bulunması nedeni ile hayati öneme sahiptir. Bu vitamin vücutta depolanabilen bir vitamin değildir. Bu nedenle sürekli olarak vücuda dışarıdan temin edilmesi gerekmektedir.

Hangi Besinlerde Bulunur

Bitkisel ve hayvansal çok sayıda besinde bulunan B5 vitamini, en çok hayvansal proteinlerden temin edilebilmektedir. Mantar, karnabahar, brokoli, salatalık, biber gibi bitkilerin yanı sıra, hindi, tavuk, kırmızı et gibi hayvansal protein oranı yüksek gıdalardan da temin edilebilir.

Eksikliği Nelere Neden Olur?

Bilinen en yaygın eksiklik belirtisi ayaklarda yanma hissidir. Beraberinde bu duruma his kaybı, uyuşukluk, sinir iletiminde yavaşlama eşlik eder. Unutulmamalıdır ki B vitaminleri sinir sisteminde direkt olarak kendine yer edinen bir komplekstir. Bu nedenle merkezi sinir sitemi başta olmak üzere bütün iletim aşamalarında B5 vitamini gereksinimi vardır. Hastalık düzeyinde pantotenik asit vitamini eksikliğinde ise; mide bulantısı, kusma, aşırı uykusuzluk hali, şiddetli ve istemsiz kas kasılmaları görülebilir ve derhal müdahale edilmelidir.

Pantotenik Asit Vitamini Vücuda Faydaları

Zindelik, güçlülük hali, metabolizmanın hızlanması ve enerji artışı başta olmak üzere; D vitamini sentezlemesine de yardımcı olmaktadır. Yiyeceklerin enerjiye dönüşümü aşamasında direkt olarak rol oynaması nedeni ile de günlük yaşam aktivitelerinin devamlılığı için vazgeçilmez olarak görülür. Kırmızı kan hücrelerinin üretilmesine de yardımcı olur. Eksikliği sonucunda bağışıklık sisteminde zayıflama ve hastalıklara karşı vücut direncinde düşüş de görülebilir.

B5 Vitamini Nasıl Temin Edilmelidir?

Başta doğal gıdalar aracılığı ile temin edilmesi gereksinim karşılanabilir. Ancak beslenme ile gereksinim karşılanamaz ise çeşitli B5 vitamini takviyeleri ile de gereksinim karşılanabilir. Vücut tarafından üretilmemesi nedeni ile düzensiz beslenenlerin, zayıflama diyeti uygulaması içinde olanların gerektiği hallerde hekim kontrolünde pantotenik asit vitamini takviyesi almaları gerekir. Aksi halde bir çok semptom baş gösterebilir. B5 vitamini kapsül, ampul ve tablet formlarında eczanelerde yerini almaktadır. Reçetesiz olarak da temin edebileceğimiz bitkisel form kapsülleri vejetaryenlerin kullanımı için de uygundur. Genel olarak kapsüller ağızda hızlı bir şekilde eriyerek, pantotenik asitin hızla kana karışmasına olanak sağlar.

Paylaş:
Kategori:Genel Sağlık
Önceki Yazı
B12 Vitamin Hapı Neden Tüketilir?
Sonraki Yazı
B Vitamini Nelerde Bulunur

0 Yorum

Cevap Bırakın