15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
b12-vitamin-hapi

B12 Vitamin Hapı Neden Tüketilir?

İnsan vücudunun temel gereksinimlerinden bir tanesi olan B12 vitamini, özellikle en kritik organımız olan beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesi için son derece önemlidir. B vitamini kompleksi dahilinde olan B12 vitamini (siyanokobalamin), suda çözünen ve DNA sentezinde kendine göre yapan önemli bir vitamindir. Merkezi sinir sistemi sağlığı, eneri üretimi gibi son derece kritik görevlerde de bu vitamin kullanılır. Başlıca kaynakları ise hayvansal kaynaklı proteinlerdir.

Sindirim sistemi aracılığı ile kana karışan B12 vitamini, direkt olarak hafıza ve beyin fonksiyonları gibi önemli fonksiyonları etkilediği için oldukça önemlidir. Kişinin bilgi oluşturma ve saklama gibi fonksiyonlarında sinir hücrelerinin çalışması için gereklidir. Eksikliğinde ise ciddi hafıza kayıpları, erken yaşlanma ve vücudun diğer organlarının fonksiyonlarında gerilemeler görülebilir.

Eksikliğin giderilmesi için ise B12 Vitamini hapı kullanılır. Bu hap sayesinde besinlerle sağlanamayan vitamin yerine konulmuş olur.

B12 Vitamin Hapı Nasıl Tüketilir?

B12 vitamin hapı sıklıkla dil altında eritilerek tüketilmesi yeterli olmaktadır. Günde tek bir tablet ile bütün gün ihtiyacınız olan B12 vitaminini temin etmiş olursunuz. Özellikle vejetaryen beslenme düzeninde olanlara tavsiye edilmektedir. Bilinmelidir ki B12 vitamini çoğunlukla hayvansal kaynaklı gıdalardan alınabilmekte ve eksikliği yaşam fonksiyonlarını tehdit etmektedir.

B12 vitamin hapı sayesinde günlük zindelik kazanabilir ve gün içindeki halsizlik gibi durumların önüne geçebilirsiniz.  Bu vitamin aynı zamanda kırmızı kan hücresi oluşumuna katkıda bulunur. Ayrıca kronik yorgunluk hissinin kaybolmasını sağlar, yaşam standartlarınızın artmasına katkıda bulunur. B12 vitamin kapsülleri ağızda kolaylıkla eriyebilmesi sayesinde sindirim sistemine bilinen yönelik yan etkisi yoktur.

Hap Kullanmadan Eksiklik Geçer Mi?

B12 vitamini vücudun kendiliğinden yeteri kadar üretebildiği bir vitamin değildir. Sadece bağırsak kanallarında bulunan prebiyotik bakterilerin midenin ürettiği intrinsik faktörler ile birleşmesi sonucu cüzi miktarda üretilmiş olur ancak kesinlikle insan vücudu için yeterli değildir. Bu nedenle dışarıdan temin edilmesi yani hayvansal protein içeren besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Yeteri kadar hayvansal gıda tüketimi söz konusu değil ise B12 vitamin hapı takviyesi gerekmektedir. Karaciğer tarafından kısmen depolanabilen B12  sadece kısa bir süre bünyeyi idare edebilmektedir. Bu nedenle olası yetersiz ve dengesiz beslenme sürecinde olanların kesinlikle DOKTOR KONTROLÜNDE hap kullanılması gerekmektedir.

Paylaş:
Kategori:Genel Sağlık
Önceki Yazı
Penis Yanması Nedenleri Ve Tedavisi
Sonraki Yazı
B5 Vitamini Hakkında Kısa Bilgiler

0 Yorum

Cevap Bırakın