15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
b-vitamini-nelerde-bulunur

B Vitamini Nelerde Bulunur

Bir vitamin gurubu olarak düşünebileceğimiz B vitamini kompleksi; B1, B2, B3, B5, B6, B10, B11 ve B12 vitaminlerinden oluşmaktadır. Bağışıklık sistemi ve beyin fonksiyonlarının tamamlanması için son derece önemli ve gerekli olan B vitaminleri; kırmızı kan hücre sayısını da artırmaktadır. Her bir vitamin kompleksinin temin edilebileceği çok sayıda gıda bulunmakta olup bu gıdaların tüketilmesi yaşam fonksiyonu için zorunludur.

Şimdi B Vitamini Hangi Besinlerde var kısaca göz atalım:

B1 Vitamini:

Tahıllarda ve kabuklu yemiş olarak bilinen; ceviz, badem, yer fıstığı, günebakan çekirdeğinde yoğun olarak bulunmaktadır.

B2 Vitamini:

Kırmızı et, karaciğer ve balıkta bol miktarda bulunan B2 vitamini, her yaşta tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle merkezi sinir sisteminin fonksiyonlarını eksiksiz olarak tamamlayabilmesi için gerekli olan B2 vitamini, eksikliği muhakkak tedavi edilmelidir.

B9 (Folik asit) Vitamini:

Kuru bakliyatların yanı sıra, tüm tahılların muhteviyatında bulunmaktadır. Ayrıca süt ve süt ürünlerinde de bulunan folik asit, anne adayları için gebelik süresince takip edilen bir vitamindir. Bu özelliği ile bebek sağlığı açısından da önem kazanmaktadır.

B12 Vitamini:

Süt ve süt ürünlerinde bol miktarda bulunup, kolay temin edilebilen bir vitamindir. Ayrıca tavuk, kırmızı et ve soyada da mevcuttur.
Bir vitamin kompleksi olan B vitamini, sadece sinir sistemi açısından değil aynı zamanda sindirim sisteminin etkin çalışması içinde önemlidir. Bir çeşit iştah açıcı olmasının yanı sıra, eksikliği ciddi hastalıklara neden olmaktadır. Kabızlık, sinir iltihabı, iştahsızlık ve aşırı kilo kaybına neden olmaktadır.

B Vitamini Eksikliğinin Sebebi Nedir?

Sindirim sistemi rahatsızları beraberinde B vitaminin eksikliğine de neden olabilmektedir. Başta mide asidinin az üretildiği kişilerde sıklıkla görülmektedir. Farklı hastalıkları nedeni ile yoğun ilaç kullanımı olan hastalarda, mide asidi içerisindeki düzensizlik de B vitamini eksikliğine neden olabilir.
Dengesiz ve yetersiz beslenme, çölyak hastalığı, çeşitli mide hastalıkları (gastrit, ülser vb), bağırsak parazitleri B vitamini eksikliğinin habercisidir. Ayrıca aşırı alkol tüketimi, hayvansal gıda yetersizliği de B vitamini yoksunluğuna neden olmaktadır.

Yaş faktörünün B vitamini hususunda önemli yeri olduğunu bilmelisiniz. İleri yaş dönemlerinde bağırsaklarda emilimi doğal olarak azalmakta ve takviye gerekliliği ortaya çıkmaktadır. B vitamini takviyeleri doğal yollar ile temin edilebileceği gibi, hekim kontrolünde ilaç tedavisi gereksinimi de duyulabilir.

E vitamini eksikliği sebebi nedir başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaş:
Kategori:Genel Sağlık
Önceki Yazı
B5 Vitamini Hakkında Kısa Bilgiler
Sonraki Yazı
A Vitamini Faydaları

0 Yorum

Cevap Bırakın