15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
ayakta sinir sıkışması nedenleri

Ayakta Sinir Sıkışması Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Tıp dilinde morton nörinoma olarakta geçen ayakta sinir sıkışması genellikle üçüncü ve dördüncü ayak parmakları arasında gelişir. Ayaklardaki sinir dokusunda iyi huylu ya da kanserli olmayan hücre büyümeleri oldukça acı verici olabilir. Peki ayakta sinir sıkışması nasıl geçer? Bunun için ameliyat, egzersiz ya da ev tipi ilaçlar oldukça etkilidir.

Ayakta Sinir Sıkışması Nasıl Tedavi Olur?

Ayakta sinir sıkışmasında cerrahi tedavi etkili bir yöntemdir. Ancak ameliyat, diğer tedavi seçenekleri işe yaramadığında ve son çare olarak uygulanır. Ayakta sinir sıkışması sorunu olan hastaların ayakkabılarını değiştirmeleri, ağrı kesici almaları veya steroid enjeksiyonları yapmaları gerekebilir. Yapılacak tedaviler çeşitli faktörlere bağlıdır. Bunları sıralarsak;

  • Semptomların şiddeti
  • Ne kadar zamandır oldukları
  • Evde tedavi yöntemlerinin denenip denenmediği

Durum erken teşhis edilirse, kişinin ameliyat olması gerekmeyebilir. Semptomlar şiddetliyse veya hastalık ilerlemişse ve kendi kendine tedavi yöntemleri yardımcı olmazsa, doktor şunları önerebilir:

Kortikosteroid enjeksiyonları

İnflamasyonu ve ağrıyı azaltan steroid ilacı, sinir sıkışması olan bölgeye enjekte edilir. Hipertansiyon ya da kilo alımı gibi yan etkileri olabileceğinden, sadece sınırlı sayıda enjeksiyon tavsiye edilir.

Alkol sklerozan enjeksiyonları

Çalışmalar, alkol enjeksiyonlarının, ayakta sinir sıkışmasının büyüklüğünü ve ağrısını hafiflettiğini göstermiştir. Enjeksiyonlar her 7 ila 10 günde bir uygulanır. Tam rahatlama için, 4 ya da 7 defa enjeksiyon yapılması gerekir.

Ameliyat

Diğer tedaviler işe yaramadıysa ve 9 ila 12 ay sonra semptomlar devam ederse, ameliyat yapılması gerekebilir. Ameliyat genellikle sorunu tamamen çözer fakat etkilenen ayak parmaklarında kalıcı hissizliğe yol açabilir. Bu nedenle ameliyat olmadan önce diğer seçenekler denenmelidir. Ayak sinir sıkışması ameliyatında çevredeki ligamentler ya da fibröz dokular kesilerek çıkarılır ve sinirler üzerindeki baskının giderilmesi sağlanır.

Ameliyat iki şekilde yapılabilir:

  • Dorsal: Cerrah ayağın üstünde bir kesi açar ve hastanın ameliyattan kısa süre sonra yürümesini sağlar.
  • Plantar: Cerrah ayağın tabanında bir kesi yapar. İyileşme sırasında, çoğu hastanın yaklaşık 3 hafta boyunca koltuk değnekleri kullanması gerekir. Ortaya çıkan iz kötü görünebilir. Bununla birlikte, ayak sinir sıkışması herhangi bir yapı kesmeden kolayca tedavi edilebilir.

Ayakta sinir sıkışması nasıl geçer gibi sorularda en son çözüm ameliyattır. Ameliyat sonrası ayak parmaklarında küçük bir enfeksiyon riski vardır.

Egzersiz

Ayakta sinir sıkışması tedavisi konusunda dinlenme önemli bir faktördür. Eğer ağrı düzeyi çok yüksek değilse bazı germe ve kuvvetlendirme egzersizleri ayak kemerinin sağlamlığını korumaya ve güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Ayakta sinir sıkışması için egzersizler şunlardır;

  • Alt bacak, baldır ve aşil kasları germek
  • Ayağın alt kısmı boyunca plantar fasyayı germek

Sinirin tekrar iltihaplanmasını önlemek için egzersizler yavaş yavaş yapılmalıdır.

Ayakta Sinir Sıkışması Evde Tedavi Yöntemleri

Yüksek topuklu ayakkabılar giymek, ayağa baskı uygulanmasına neden olabilir. Baskı nedeniyle sinirler sıkışır ve şiddetli ağrılar oluşur. Bu ağrılar zamanla artabilir ve haftalarca devam edebilir. Ağrıları azaltmak için;

  • Doktor kontrolünde Anti-inflamatuar ilaçlar alınabilir. İbuprofen, Advil ve naproksen gibi anti-inflamatuar ilaçlar, şişliği azaltabilir ve ağrıyı hafifletebilir.
  • Buz masajı denenebilir. Düzenli buz masajı ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Buz dolu bir kabın içine ayakları sokarak bir süre beklemek ayakta sinir sıkışmasına iyi gelir.
  • Ayakkabıları değiştirmek. Yüksek topuklu ayakkabılardan veya sıkı ayakkabılardan kaçının. Geniş ayakkabılar ağrının azalmasını sağlar.

Kaynaklar:

https://emedicine.medscape.com/article/308284-treatment?pa=w60NHq%2BRNjsOEpE8pzV7axh%2FMMVwKeupXWAbl4I%2FJk07DHD6Vnr5LgwAfcAWFylG1HNr3QnIsXAdXRdnHusCjqMMvXjUcyZ8uhFNFUtVAb4%3D

https://www.medicinenet.com/mortons_neuroma/article.htm

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/mortons-neuroma/diagnosis-treatment/drc-20351939

https://www.medicalnewstoday.com/articles/179773.php

Paylaş:
Kategori:Hastalıklar
Önceki Yazı
Kolda Sinir Sıkışması Neden Olur ve Nasıl Geçer?
Sonraki Yazı
Kafa Travması Belirtileri ve Nedenlerine Genel Bakış

0 Yorum

Cevap Bırakın