15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
ayak-burkulmasi-kac-gun-surer

Ayak Bileği Burkulması Kaç Gün Sürer

10Ayak burkulması ayak kırılması kadar acı verse de geçme süresi ayak kırıklığı kadar uzun bir süreç değildir. Bizler de bugün ayak bileği burkulması olayının kaç gün süreceğini, nasıl oluştuğunu kısaca sizlere aktaracağız.

Ayak Bileğinde Burkulmanın Belirtiler Nelerdir ?

Ayak bileği burkulması sonrasında içeride oluşan kanamayla birlikte ödem ve çevre de şişlik meydana gelmektedir. Bu durumdan sonra ayak bileği hareketleri oldukça ağır olmaktadır. Burkulma sonrası duyulan ağrıya rağmen ayağın üzerine basılabilir fakat birkaç gün sonra ayak bileğinin şiş bölgesinde morarma meydana gelebilir.

Ayak Bileği Burkulmasında iyileşme kaç gün sürer?

Ayak bileği vücutta bacak ve ayağı birbirine bağlayan bir eklemdir. Bu eklem üzerinde yaşanan burkulmalar insanlar arasında en sık görülen travmalar arasındadır. İnsanın ömrü boyunca bir çok kez bu tür burkulmalara rastlaması ve tedavi görmesi mümkündür. Genelde yaşanılan hafif burkulmalar herhangi bir iz bırakmadan kısa bir süre içerisinde iyileşme gösterebilmektedir. Bu durumda birkaç gün süren iyileşme süresinin ardından eskisinden daha iyi bir şekilde yürünebilmektedir. Hafif burkulmalar ortalama 2-7 gün arasında iyileşmektedir.

Şiddetli burkulma esnasında ise ayak bileği iç tarafa doğru dönerek dış taraftaki bağlarda yaralanma ve ya zedelenme meydana gelmektedir. Bu durum sonrasında ayakta topuk ve taban kısmında morarma ve şişlik meydana gelmektedir. Bu derece şiddetli bir burkulma meydana geldiği zaman iyileşme dönemi haftalarca sürebilmektedir.  Ayak bileği burkulma durumları, hasarlı / pürüzlü olan zeminlerde koşarken ya da yürürken meydana gelebilir.

 

Ayak Bileği Burkulması Tedavileri Nelerdir ?

Ayak bileği burkulmasından sonra ilk olarak tedavi evde uygulanabilir ilk amaç öncelikle ağrıyı dinlendirmek olmalıdır. Ayak içerisinde oluşan ödemi ve şişliği indirmek ağrının dinmesine katkıda bulunur. Katkı sağlamak adına burkulma olan bölüme buz tedavisi yapılmalıdır. Buzu havluyla birlikte bu işlem  her 20 dakika da bir uygulanmalıdır. Bu durumu her yarım saatte bir de tekrar ederseniz ödemi ve ağırıyı azaltabilirsiniz. Yapılan buz tedavisinin yanında ağrı kesiciler kullanarak iyileşme sürecine katkıda bulunabilirsiniz. Ancak çevrenizde bir sağlık merkezi varsa öncelikle oraya başvurmanız doğru tedavi için elzemdir.

Yapılacak olan bu tedavi yöntemlerinin ardından genel olarak 2 hafta içerisinde ayak bileğinizin burkulması geçerek tekrardan sağlam bir şekilde yere basabilirsiniz.

Paylaş:
Kategori:Genel Sağlık
Önceki Yazı
Alında Şişlik Olması
Sonraki Yazı
Kulak Memesinde Yağ Bezesi

0 Yorum

Cevap Bırakın