15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
armut-cesitleri

Armut Çeşitleri, Özellikleri ve Diyetteki Yeri

Hemen herkes tarafından beğenilerek tüketilen armudun 50’nin üzerinde çeşidi olduğu söylenmektedir. Son derece sulu ve yüksek bitkisel şeker oran ile dikkat çeken bu meyve bu özellikleri ile sindirim sisteminin dostudur. Armut aynı zamanda diyet listelerinin de başı çeken meyveleri arasındadır.

Fidan dikim ve üretim aşamasından sonra, yaz ve sonbahar aylarında hasadı yapılan armut; aynı zamanda ciddi bir ticari değere sahiptir. Ülkemizde üretilen hemen her armut çeşidi iç piyasada yerini aldığı kadar ihracat ürünü olarak da satışı yapılmaktadır.

Ülkemiz kaynaklı olup, yerli armut diye tabir edebileceğimiz akça armut, son derece dayanıklı, çetin kış şartlarında dahi meyvesini koruyabilen bir türdür. June beaty ( haziran güzeli) olarak adlandırılan diğer bir tür de yine yerli cinsler arasındadır. Haziran ayının başlarında meyveye dönmesi nedeni ile bu isim verilmiş olup, son derece lezzetlidir. Şimdi hep beraber diğer armut çeşitlerine bir göz atalım:

Yerli Armut Çeşitleri

Diğer yerli armut çeşitleri ise hem yöresel isimler ile hem de fiziki durumlarına göre isimlendirilmiştir.

Ankara armudu, yüksek verim oranı ve kalitesi ile dikkat çeken ve en dayanıklı armut çeşitlerindendir. Sert kış aylarında dahi ağaç kendisini rahatlıkla muhafaza edebilmekte ve yaz aylarında meyveye dönüşmektedir.

Deveci armudu; fiziki şekli nedeni ile bu ismi aldığı düşünülür. Gövdesi iri, üstten basık ve son derece iri bir armut cinsidir. Tek bir deveci armudu 200 gram kadar gelebilmektedir. Bu nedenle besleyici ve tok tutucu özelliği de sahiptir. Kısa saplı olmasının yanı sıra, üretim sahası da yine oldukça geniştir. Yüksek şeker ve su oranı nedeni ile sağlıklı beslenme ve zayıflama diyetlerinde kendine yer bulmaktadır. Deveci armudu ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bal armudu (Akçadağ ); üretimi artık yapılmayan armut cinsidir. Esasen en köklü ve eski cins olmasına rağmen, yaş hali ile ticari değer kazanmaması nedeni ile üretimi yok denecek kadar azdır.

Sarı armut; evinin önünde bahçesi olan hemen herkesin kolaylıkla fidanını dikebileceği ve yetiştirebileceği bir türdür. Özellikle sıcak ve ılıman kesimlerde yaşayanların sık tercih ettiği bir cinstir. Adını renginden alan ve olgunlaşma evresini tamamladığında son derece lezzetli ve besleyici olan bir cins olması nedeni ile tavsiye edilmektedir.

Diyetteki Yeri

Yerli ve yabancı melez ırktan olsun fark etmeksizin bütün armut cinsleri diyet listelerinde yerini almaktadır. Besleyici özelliği ile tok tutmasından faydalanılan bu meyve yaş tüketimdir. Kimi cinslerinin ticari değerinin yüksek olması nedeni ile kolaylıkla bulunabilmektedir. Ayrıca her mevsim yetişen cinslerinin de var olması ekonomik anlamda uygun fiyatlı meyveler arasına girmesini sağlamaktadır.
Armut diyetisyenlerin ve hekimlerin listelerinde her zaman yerini bulmuştur. Yüksek lif oranı, vitamin ve mineral deposu olması nedeni ile de hem sağlıklı bireylere hem de zayıflamak isteyen kişilere sıklıkla tavsiye edilmektedir.

Armudun Zararları

Nadir de olsa armut muhteviyatındaki mineral ve şekere karşı toleransı olanların dikkatli tüketmesi gerekmektedir. Yine hekimlerinizce yapılacak olan tahliller sonucunda bu tür bir hassasiyetiniz var ve özellikle de diyet listenizde yer alıyorsa uzmanınıza ön bilgi vermenizde fayda olacaktır. Haricinde bilinen bir yan etkisi yada zararı yoktur.

Değinilmesinde fayda gördüğümüz bir diğer husus ise, tüketilen her gıdanın fazlasının zarar olabileceğidir. Özellikle diyetisyen ve hekim eşliğinde kilo kontrolünde olanların bu tip şekerli ve mineral yüklü meyveleri doğru miktarda tüketmesinde fayda olacaktır. Diyabet hastalarının ise bu konuda kesinlikle hekimlerine danışması gerekmektedir.

Paylaş:
Kategori:Bitkisel Tedavi
Önceki Yazı
Antioksidan Deveci Armudunun Faydaları – Kalorisi
Sonraki Yazı
Siyah İncirin Faydaları Nelerdir?

0 Yorum

Cevap Bırakın