15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
alinda-sislik

Alında Şişlik Olması

Yürürken, koşarken ya da gün içinde işimizi yaparken dışarıdan aldığımız darbeler kafamızda şişlik oluşabilir. Şişlikler genellikle dışarıdan alınan etkilerden kaynaklanır ancak bazı durumlar vücut içerisinde bazı reaksiyonlarda alında şişlik oluşabilir. Bizler de bugün yazımızda alında şişlik nedenlerini ve bazı şişlik durumlarını sizlere aktaracağız.

Alında Şişlik Nedir Neden Olur?

Alında şişlik oluşumu genellikle çarpma yada farkedilmeden alınan darbelerden dolayı meydana gelebilir. Bu durumlar haricinde olan şişlikler ise alerjik reaksiyonlardan dolayı meydana gelebilmeltedir. Ayrıca alında bulunan bir sivilce ile sürekli oynamak yada o sivilceyi yada yarayı koparmakta yine şişlik nedenlerinden bir tanesidir. Bunun dışında alerji olduğumuz bir besini tüketmek yada temas etmekte yine kafada ve alında çeşitli boyutlarda şişlik ile sonuçlanabilir.

Günümüz de kullandığımız kozmetik ürünler de ne kadar iyi olursa cilt yapınıza uygun olmadığından reaksiyon geliştirerek alında şişlik oluşabilir. Bu kozmetik ürünlerin içerisinde özellikle yüze sürülen kremler ve sabunlar  hatta makyaj temizleyiciler bu reaksiyonlara neden olabilmektedir. Alında şişlik bazı hastalarda beyin bölgesi içinde oluşabilecek menenjit rahatsızlığının da habercisi olarak görülebilmektedir böyle bir durum oluştuğunda emin olmak için doktorunuza başvurabilirsiniz. Sadece şişlik bir tanı koymak için kesinlikle yeterli değildir.

Alında şişlik çocukluk dönemlerinde sıkça görülmektedir. Çocukluk dönemlerinde önlemi alınmadığı zamanlar da duyma kaybına kadar nüksettiği bilinmektedir. Çocukluk dönemlerinde menenjit aşısı yaptıran hastalarda bu tip durumların yaşanması oldukça nadirdir.
Yazlık bölgeler de havaların sıcak olmasıyla birlikte özellikle baş bölgemiz daha fazla güneş aldığından ötürü kızarıklık ve şişlikler oluşabilir. Bu tarz durumlar yaşandığından yüzünüzü bol su ile yıkanılması ve özellikle şişen bölgeye buz tedavisi uygulanmalıdır. Tabi en yakın sağlık merkezine başvurmanız daha doğru bir tedavi planlanmasını sağlayacaktır.

Şişliğin Diğer Oluşum nedenleri

  • Bireylerin gün içerisinde çokça sıvı tüketmeleri alında ve yüz bölgelerinde şişliklerin oluşmasına neden olabilir. Ama bu durum oldukça nadirdir.
  • Yemek içerisine koymuş olduğumuz tuz tüketimi dengesiz olduğundan ötürü bazı kişilerde şişliklere neden olabilir.
  • Herhangi bir şekilde beklemediğiniz ve farkında olmadığımız zamanlar da arı ve sinek ısırığından ötürü alında şişlik oluşabilir.
  • Çeşitli kazalardan sonra da üzerinden bir süre geçmesinin ardından farkedilebilir şişlikler ile karşılaşılabilir.

Şişliğin boyutu gözle görülecek seviyede ise ve basit müdahalelere rağmen geçmiyorsa hemen en yakın hastaneye başvurmanız gerekmektedir.

Paylaş:
Kategori:Genel Sağlık
Önceki Yazı
Sol Kulak Tıkanması
Sonraki Yazı
Ayak Bileği Burkulması Kaç Gün Sürer

0 Yorum

Cevap Bırakın