15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
akciğer sertleşmesi neden olur

Akciğer Sertleşmesi Neden Olur / Nedenleri Nelerdir?

Akciğerlerin farklı bölümleri farklı işlevlere sahiptir. Alveoller, akciğerler ile vücuttaki hücreler arasındaki gazları iletmekle görevlidirler. Alveollerde akciğerler ve kan arasında gaz değişimi yapan milyonlarca minik kese vardır. İnterstisyum alveollerin dokusu elastiktir, akciğerlerin inspirasyon sırasında genişlemesine ve bir lastik bant gibi ekspirasyon sırasında daralabilmelerine yardımcı olur.

Akciğer sertleşmesi gibi bazı hastalıklar bu dokulara zarar verir, akciğerlerin elastikiyetini kaybetmesine neden olur. Akciğerlerin genişlemesini ve büzülmesini önler, ayrıca solunum zorluğuna neden olur. Bunlara interstisyel akciğer hastalıkları denir.

Akciğer Sertleşmesi Neden Olur / Neler Sorumludur?

Akciğer sertleşmesi genellikle kalıcı bir durumdur ve pek çok insan akciğerleri sertleştiği için nefes almakta zorlanmaktadır. Akciğer sertleşmesinin nedenleri genel olarak ilaçlardan, solunan maddelerden, idiopatik hastalıklardan, bağ dokusu hastalıklarından ve enfeksiyonlardan kaynaklanır.

İlaçlar ve Solunan Maddeler

Toksik gazların ve dumanın solunması interstisyel akciğer hastalığına neden olabilir. Metal tozları gibi farklı malzemelere maruz kalma bir başka önemli nedendir. Silika, berilyum ve asbest tozu gibi maddelerin solunması akciğer parankiminde ilerleyici hasara neden olabilir.

Kalp aritmisi için kullanılan bazı ilaçların uzun süre kullanılmasının akciğer elastikiyetini etkilediği bilinmektedir. Bu tür ilaçlar uzun süre alındığında akciğerin sertleşmesine neden olabilir. Amiodaron böyle bir ilaçtır. Düzensiz kalp ritimlerini tedavi etmek için kullanılır. Bazı antibiyotikler ve kemoterapi ilaçları da interstisyel akciğer hastalığına yol açarlar.

Enfeksiyonlar

Tüberküloz, bakteriyel enfeksiyon, viral ve fungal enfeksiyonlar gibi enfeksiyonlar, skarlaşmaya ve sertleşmeye neden olarak akciğer dokusuna zarar verebilir. Akciğerlerin maligniteleri için uygulanan radyasyon, özellikle yüksek dozlarda kullanıldığında akciğer dokusunu tahrip edebilir.

Bağ dokusu hastalıkları

Bağ dokusu hastalıkları, vücudun tamamındaki bağ dokularını etkileyen hastalıklardır. Bu hastalıklar her durumda olmasa da hastalığın seyrine göre akciğerleri etkileyebilir. Lupus, bağışıklık sisteminin kalp, akciğerler, eklemler, deri ve böbrekler gibi organlara ve dokulara saldırdığı kronik bir hastalıktır. Romatoid artrit, öncelikle eklemleri etkiler, ancak hastalığın ilerlemesi durumunda akciğerler gibi organlar da zarar görebilir.

İdiopatik hastalıklar

Bazı hastalıkların bilinmeyen bir nedeni vardır; bunlara idiopatik hastalıklar denir. İdiopatik pulmoner fibrozis, bilinmeyen nedenlerle, elastik dokuların yerini skar dokusu ile değiştiren akciğerlerin bağ dokusunun bir hastalığıdır. Sarkoidoz, akciğerlerde ve diğer organlarda doku nodüllerinin büyüdüğü bir hastalıktır. Bu tür hastalıklar akciğer sertleşmesinin nedenleri arasında ilk sıralarda yer alırlar.

Akciğerlerin Sertleşmesi Belirtileri

Akciğer sertleşmesi neden olur sorusu kadar akciğer sertleşmesinin belirtileri de merak edilmektedir. Akciğer sertleşmesi veya interstisyel akciğer hastalığı genellikle hem kadınları hem de erkekleri etkileyebilir. Semptomların başlangıcı genellikle çok fark edilmez ve bazen akut formda olabilir. Hastaların yüzde 90’ı ilerleyen nefes darlığından muzdariptir.

  • Bazı hastalar, yetersiz mukus sekresyonu ile birlikte görülebilen kuru öksürükten şikayet ederler. Öksürük, hafif egzersiz yaparken bile zorlaşabilir.
  • Halsizlik, yorgunluk, vücut ağrısı, ateş, kilo kaybı, düşük iştah gibi sistemik belirtiler sıklıkla görülür.
  • Parmakların uçları geniş ve kalın hale gelir. Tırnaklar ve dil, hafif egzersizden sonra bile mavileşir.
  • Sığ solunumla birlikte göğüs genişlemesi azalır.

Akciğerlerin Sertleşmesinin Tedavisi

Akciğer sertleşmesinin tedavisi tam olarak mümkün değildir. Akciğer sertleşmesi tedavileri daha çok hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak ve semptomları hafifletmek amacıyla yapılır. Tedavinin dayanak noktası, büyük ölçüde kortikosteroidler ile anti inflamatuar ilaçlardır.

İnterstisyel akciğer hastalığı olan hastaların çoğu, interstisyel akciğer hastalığı ölümcül müdür ya da interstisyel akciğer hastalığı yaşam süresi ne kadardır gibi sorular sorar. Bu rahatsızlığı yaşayanlar egzersiz sırasında veya istirahat sırasında bile kanda düşük oksijen satürasyonuna sahiptirler. Bu nedenle, destekleyici oksijen tedavisi bu bozuklukta hayati öneme sahiptir.  Mukopürülan balgam çıkarma ile ateşin varlığı enfeksiyonun bir göstergesi olabilir. Enfeksiyonu iyileştirmek için antibiyotik gerekebilir.

Akciğer sertleşmesi yapılan tedavilere rağmen ilerleyebilir ve tedavi olumsuz sonuçlanabilir. İleri derecede Akciğer sertleşmesi olan ne kadar yaşar sorularına doktorlar ortalama 4 yıl süre vermektedirler. Tabi bu durum kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Paylaş:
Kategori:Hastalıklar
Önceki Yazı
Nedeni Bilinmeyen Hastalıklardan: İdiopatik Pulmoner Fibrozis
Sonraki Yazı
Sağ Omuz Ağrısının Nedenleri ve Tedavisine Dair Bilgiler

0 Yorum

Cevap Bırakın