15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
akciger-iltihabı-kansere-donusur-mu

Akciğer İltihabı Kansere Dönüşür Mü?

İnternetten araştırılan belirtilere dayanarak yada doktorun koyduğu tanıdan yola çıkarak araştırma yapan bireyler bu iltihabın akciğer kanserine dönüşüp dönüşmeyeceği konusunda endişeye kapılabilmektedir. Bu yazımızda akciğer iltibınının nedenleri, belirtileri ve tedavisinden bahsedip kansere dönüşme riski hakkında bilgiler vereceğiz.

Akciğer İltihabı Kanser İlişkisi

Akciğer, göğüs kafesinin sağında ve solunda bulunan, süngerimsi yapıda bulunan ve solunumda önemli bir rol alan organdır. Olası bir akciğer sorununda tüm vücut otomatikman etkilenebileceği gibi günlük yaşantınızda ki rutin yapacaklarınızdan da bir değişiklik olmaktadır. Yaşanılan iltihaplanmalarda vücudunuzun her bölgesinde yaşayacağınız olumsuzluk akciğerde de yaşanmaktadır. Yaşamış olduğunuz akciğer iltihabı kansere dönüşür mü sorusunu da kendi kendinize sorabilirsiniz. Yaşanılan bu sorunun tıbbi olarak açıklaması da pnömoni olarak adlandırmaktadır. Akciğer iltihabının direk kansere dönüşeceği konusundan bilgi yanlıştır. Ancak hastalık kontrol altına alınmazsa bir çok semptomu beraberinde getirebilir.

Akciğer İltihabı Neden Olur ?

Akciğerde yaşanacak bir iltihaplanma uzun vadede vücut üzerinde bir takım olumsuz etkilere sebep olabilir. Akciğer iltihabı, insanlar ile yaşanılan yakınlaşmadan, herhangi bir cinsel ilişkiden dolayı meydana gelebilir. Başka kişiden bulaşmış olan gripte sizleri iltihaplanmaya kadar götürebilir. Hastaneler de beklediğiniz sıralarda da yaşayacağınız mikrop alışverişi de iltihaplanma gerçekleşebilir.

Akciğer İltihabının Belirtileri Nelerdir ?

Akciğer iltihabını yaşayıp yaşamadığını anlamanız için bazı belirtilerin varlığından emin olmanız gerekir. Özellikle kanlı balgamla birlikte sık sık tekrarlanan şiddetli öksürük sizlere akciğer iltihabı olabilir mi sorusunu düşündürebilir. Özellikle göğüs kafesinizde hissedeceğiniz devamlı ağrı ve özellikle ara sıra göğsünüze giren sancılar sizleri bu hastalığa sürüklemektedir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Bu hastalık için hastaneye başvurup çözüm arayan kişiler için tedavi süreci oldukça önemlidir. Özellikle bu hastalık gibi ileriye gittikçe tehlike yaratacak hastalıklar da erken teşhis çok ama çok önemlidir. İltihaplanmaların önemi arttıkça hayatı tehlike arz edebilmektedir. Akciğer de oluşan iltihaplanma bakteriden dolayı oluştuysa acilen antibiyotik tedavisine başlanmalıdır.

Çünkü ileriye dönük devam ederse ve başka hastalıklarınız da var ise sizlerin ani ölümler yaşamanıza sebep olabilir. Yaşamış olduğunuz akciğer iltihaplanmaları ileri boyutlarda ise düşüneceğiniz soru olarak akciğer iltihabı kansere dönüşür mü sorusunu akıllara getireceğinden en kısa zamanda doktora görünerek antibiyotik ya da uygun görülen başka bir tedaviye başlanmalıdır. Ama unutmayın bu hastalığa yakalanmanız sizin kanser olacağınız anlamına gelmiyor. Bu sebeple çok fazla endişelenmeye de gerek yok.

Paylaş:
Kategori:Genel Sağlık
Önceki Yazı
Sol Testis Ağrısı
Sonraki Yazı
Ihlamur Mideye İyi Gelir Mi ?

0 Yorum

Cevap Bırakın