15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
a vitamini ne işe yarar maddeler halinde

A Vitamini Ne İşe Yarar: Kısa ve Öz Şekilde Madde Madde

Yağda çözünen ve karaciğerde depolanan vitaminler arasında yer alan A vitamini ile ilgili olarak en çok sorulan sorulardan bir tanesi “A vitamini ne işe yarar?” sorusudur. Bu yazımızda bu vitamin ve görevlerine kısaca maddeler halinde bakmaya çalışacağız. 

A vitamini et, balık, kümes hayvanları ve süt ürünleri gibi hayvansal ürünlerden ya da meyve ve sebze gibi bitkisel gıdalardan Provitamin A şeklinde alınabilir. Pro-vitamin A’nın en yaygın türü beta-karotendir. A vitamini görevleri arasında diş sağlığını korumak, iskelet, yumuşak doku, mukus zarları ve cildin oluşmasına yardımcı olmak bulunur. A vitamini aynı zamanda retinol olarak da bilinir, çünkü gözün retinasında pigmentler üretir. A vitamini, özellikle loş ışıkta gözlerin iyi görmesini sağlar.

A Vitamini Görevleri – Ne İşe Yarar

 • Retinol, A vitamininin aktif bir şeklidir. Hayvan karaciğerinde, sütte ve bazı güçlendirilmiş gıdalarda bulunur. Karotenoidler, bitki besinlerinde bulunan ve A vitamini formuna dönüşebilen koyu renkli pigmentlerdir. Bilinen 500’den fazla karotenoid vardır. En bilinen karotenoid, beta-karotendir.
 • Güçlü bir antioksidan olan beta-karoten, hücreleri serbest radikaller adı verilen maddelerin neden olduğu hasara karşı korur. Serbest radikaller bazı kronik hastalıklara neden olabileceği gibi yaşlanma sürecinin hızlanmasına yol açarlar. Beta-karoten gibi karotenoidlerin besin kaynakları kanser riskini azaltabilir.
 • Retinoik asit formundaki A vitamini, gen ekspresyonunun düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. Retinoik asit, gen ekspresyonunu başlatmak veya inhibe etmek için farklı nükleer reseptörlere bağlanan çok güçlü bir moleküldür. Spesifik genlerin ekspresyonunun düzenlenmesi yoluyla, retinoik asit hücresel farklılaşmada önemli bir rol oynar.
 • Bağışıklık sisteminin normal çalışması için A vitamini gereklidir. Retinol ve metabolitleri, sindirim ve idrar yollarındaki deri ve mukoza hücrelerinin bütünlüğünü ve işlevini korumak için bariyer görevi görür ve vücudun enfeksiyona karşı ilk savunma hattını oluştururlar. A vitamini görevleri arasında lenfositler gibi beyaz kan hücrelerinin gelişimine ve farklılaşmasına katkıda bulunmak da vardır.  
 • Embriyonik gelişim için A vitamini gereklidir. Fetal gelişim sırasında, kalbin, gözlerin ve kulakların oluşumunda rol alır. A vitaminin fazlalığı veya eksikliği, doğum kusurlarına neden olabilir.
 • A vitamini çinko ve demir ile çeşitli şekillerde etkileşime girer. Çinko eksikliği karaciğerde A vitamini salınımının azalmasına veretinolün retinaya dönüşümünde azalmaya neden olur. A vitamini takviyesi demir eksikliği (anemi) için oldukça faydalıdır.

A vitamini ne işe yarar sorusuna vermiş olduğumuz cevapları kısaca tekrar maddeler halinde özetleyecek olursak özetlenecek olursak;

 • Hücre farklılaşmasına katkıda bulunmak,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek,
 • Deri ve mukoza zarlarının korunmasını sağlamak,
 • Görüşü iyileştirmek,
 • Kemik ve diş büyümesine yardımcı olmak,
 • Anemi tedavisine yardımcı olmak.
Paylaş:
Önceki Yazı
D Vitamini Ne İşe Yarar ve Görevleri Nelerdir?
Sonraki Yazı
Dudak Dolgusu Yaptırmayı Düşünenlere Güncel ve Detaylı Rehber

0 Yorum

Cevap Bırakın