15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://saglikeditoru.com 300 true
a-vitamini-faydalari

A Vitamini Faydaları

A vitamini faydaları, A vitamini vücudun antioksidan ihtiyacının giderilmesinde başrol oynar. Antioksidan maddeler; vücuttaki kimyasal reaksiyonlar sonucu oluşan atıkların hızlı bir şekilde atılmasını sağlamaktadır. Vücutta ortaya çıkan bu atıkların gereğinden fazla kalması ise hastalıklara ve hücre yapılarının bozulmasına neden olabilmektedir. (erken yaşlanma, deri kırışıklıkları gibi)

A vitamini faydaları arasında kemik yapısının güçlenmesi, bağışıklık sistemine faydası ve göz sağlığına ciddi olumlu etkisi gösterilebilir.

A Vitamini Nasıl Temin Edilebilir?

Hem hayvansal hem de bitkisel gıdalardan temin edilebilen A vitamini yumurta, süt, havuç ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunmaktadır. Doğal bir yaşlanma geciktirici olarak da görülebilir. A vitamini temin edilecek sebze ya da meyvelerin mümkün olduğunca taze ve mevsiminde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Haşlanma yada bekleme durumları gıdalardaki vitamin kaynaklarının hızlı bir şekilde yok olmasına neden olacağını unutmayınız.

A Vitamini Eksikliğinde Neler Görülür?

Kişinin temin ettiği gıdaların ince bağırsak emilimi gerekmektedir. Olası bir A vitamini eksikliği malabsorbsiyon adı verilen, emilimin yok olmasına neden olmaktadır. Bu durum beraberinde diğer gıdalardan temin edilmesi gereken vücut faydalarına da engel teşkil etmektedir. Yüksek risk grubu olarak ileri yaşta olanlar, kadınlar ve düzenli, dengeli beslenmeyenler gösterilebilir. Özellikle Kuzey Afrika gibi yoksul ülke vatandaşlarında sıklıkla görülen dengesiz beslenmenin neden olduğu hastalıkların tedavi süreci uzun ve pahalıdır.

A vitamini eksikliğinin neden olduğu semptomlardan bir tanesi de görme sorunlarıdır. Çocuklarda sıklıkla karşılaşılan çeşitli göz hastalıklarının temel nedeni olarak A vitamini eksikliği gösterilmektedir.

Gebelikte Risk Faktörleri

A vitamini eksikliği gebelik için düşük riskine neden olabilecek kadar ciddi bir risk faktörüdür. Bu nedenle anne adaylarının gebelik süresince düzenli olarak kan değerlerindeki vitamin ölçümlerinin yapılması tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda enflamasyon giderici ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de katkısı göz önünde bulundurulduğunda, A vitamini en çok anne adayları için gereklidir diyebiliriz. Hem bebek sağlığı hem de anne sağlığı açısından olası hastalıklar ile mücadele söz konusu olduğunda A vitamini mutlak surette temin edilmesi gereken ve birçok faydası bulunan bir vitamin olarak görülmelidir.

Paylaş:
Kategori:Genel Sağlık
Önceki Yazı
B Vitamini Nelerde Bulunur
Sonraki Yazı
En Yaygın Nörolojik ve Nörodejeneratif Hastalıklar

0 Yorum

Cevap Bırakın